Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dubnový scoring – dařilo se dluhopisům a akciím

aktualizováno 
Jednou za tři měsíce hodnotíme české fondy z pohledu, jak se jim daří proplouvat mezi rizikem a výnosem. České fondy jsou přitom hodnoceny v široké konkurenci zahraničních fondů. V dubnovém scoringu se ve srovnání se zahraniční konkurencí již tradičně nejlépe vedlo českým dluhopisovým fondům, z nichž polovička získala maximální možné hodnocení – pět hvězdiček. Z mezinárodního srovnání nevychází špatně ani akciové fondy, zbylé dvě kategorie fondů – fondy peněžního trhu a smíšené fondy – si vedou zhruba stejně jako zahraniční konkurenti.
Počet hvězdiček přidělený ve scoringu slouží jako vodítko k tomu, jak hodnotit výkonnost a rizikovost fondu jedním přehledným ukazatelem. Čím má fond více hvězdiček, tím má ve srovnání s ostatními fondy vyšší výnos a nižší riziko. Scoring tak sleduje relativní, nikoliv absolutní, výkonnost a riziko. Pokud tedy některému fondu v dubnu přibyla hvězdička, neznamená to nutně, že by měl ve srovnání s předchozím obdobím vyšší výnos nebo nižší riziko. Znamená to pouze, že jeho výkonnost je v konkurenci ostatních fondů relativně vyšší a riziko relativně nižší než tomu bylo v lednu.

 

Jaké jsou celkové statistiky? Velké části českých fondů se v posledních třech měsících příliš nedařilo, když  spíše hvězdičky ztrácely než získávaly. Jedinou výjimkou byla kategorie akciových fondů, kde si většina fondů oproti lednu polepšila. Celkově osmi fondům ubyla jedna hvězdička a naopak třem fondům jedna hvězdička přibyla. Ve scoringovém hodnocení se objevilo šest nových fondů, které teprve v dubnovém hodnocení dosáhly dostatečně dlouhé historie ke scoringovému ohodnocení. Podívejme se blíže na fondy v jednotlivých kategoriích.

 

Fondy peněžního trhu

Více o českých i zahraničních fondech se dozvíte ZDE.

 

Výkonnost fondů peněžního trhu se v minulých třech měsících snížila spolu s poklesem úrokových sazeb. Tyto fondy si tak v průměru připsaly za poslední tři měsíce pouze necelé půl procento. Přesto si mnohé české peněžní fondy udržují vcelku slušnou výkonnost – nejlépe se dařilo fondu 1.IN Fond peněžního trhu, jehož výkonnost za poslední rok činí 3,25%. Tento fond získal jako jediný pět hvězdiček. Oproti minulému scoringu si pohoršily fondy ISČS-Sporoinvest (nyní čtyři hvězdičky), Živnobanka-Sporokonto (nyní tři *) a J&T AM Perspektiva-P (nyní dvě *), které ztratily po jedné hvězdičce. Jako jediný si své hodnocení vylepšil fond IKS Peněžního trhu (nyní čtyři *).

 

Dluhopisové fondy

 

Dluhopisové fondy si díky lednovému snížení úrokových sazeb a díky dalšímu snížení trhem očekávaných budoucích sazeb v prvním čtvrtletí tohoto roku udržely vysokou výkonnost. Průměrná výkonnost za poslední tři měsíce činila více jak jedno procento, z hlediska výkonnosti se nejlépe dařilo fondu CitiBond Czech Fund, jehož aktuální roční výkonnost činí 8,8 %. Polovička z hodnocených fondů obdržela nejvyšší možné hodnocení – pět hvězdiček. Jedinou změnou v této kategorii je úbytek jedné hvězdičky u fondu ČSOB Český dluhopisový (nyní pouze tři *). V našem scoringu se nově objevil fond J&T AM konzervativní, který získal pouze dvě hvězdičky a má tak značný prostor pro zlepšení svého hodnocení v následujících měsících.

 

Starší scoringové výsledky  naleznete zde:

leden 2003

říjen 2002

červenec 2002

duben 2002

leden2002

září 2001

červen 2001

Smíšené fondy

 

V této kategorii dochází obvykle k největším posunům v hodnocení, neboť investiční strategie českých smíšených fondů je značně rozdílná – některé smíšené fondy jsou podle složení portfolia de facto akciovými fondy a jiné zase dluhopisovými fondy. Tentokrát si smíšené fondy spíše pohoršily, když ani jeden fond nezískal hvězdičku navíc a naopak čtyři fondy jednu hvězdičku ztratily – J&T AM Perspektiva-S, ISČS-fond řízených výnosů  (oba nyní čtyři *), investAGe AG 2000 fond (nyní tři *) a 1.IN výnosový fond (nyní dvě *). Mezi nováčky v hodnocení patří fond J&T AM COOP Prosperita, který hned při své premiéře získal plný počet hvězdiček, J&T AM balancovaný (tři *) a J&T AM FOND PLUS (dvě *).

 

Akciové fondy

 

Počet fondů hodnocených v této kategorii je s ohledem na dlouhý investiční horizont akciových fondů (5 let) nízký, nicméně se utěšeně rozrůstá. V dubnu přibyly hned dva fondy – ISČS Sporotrend, který získal čtyři hvězdičky, a AKRO mezinárodní akciový, který získal tři hvězdičky. Celkově se akciovým fondům v minulých měsících dařilo dobře - zatímco zahraniční fondy v průměru ztrácely, české fondy si připsaly zhruba jedno procento. Není tedy divu, že většina českých akciových fondů si polepšila – ČP Invest – fond globálních značek (nyní čtyři *) a ČSOB světový akciový (nyní tři *) získaly jednu hvězdičku navíc.

 

V poslední kategorii – fondů fondů – zatím není hodnocen ani jeden český fond, protože pouze jeden český fond (1.IN Fond fondů) má dostatečně dlouhou historii ke scoringovému hodnocení, což nestačí k objektivnímu srovnání fondů v této kategorii.

 

Fondy peněžního trhu

Scoring duben 2003

Scoring leden 2003

1. IN. Fond peněžního trhu

*****

*****

ISČS-Sporoinvest

****

*****

ČP Invest – Fond peněžního trhu

****

****

IKS Peněžní trh

****

***

Živnobanka-Sporokonto

***

****

ČSOB peněžní trh

***

***

CitiMoney Czech Crown Fund

***

***

J&T AM PERSPEKTIVA-P

**

***

ISČS-MERKUR

**

**

AKRO Obligace

**

**

 

 

 

Dluhopisové fondy

 

 

IKS Dluhopisový

*****

*****

1.IN Dluhopisový fond

*****

*****

ISČS-Sporobond

*****

*****

CitiBond Czech Fund

*****

*****

ČSOB český dluhopisový

***

****

ISČS-Bondinvest

***

***

IKS Plus bondový

***

***

J&T AM konzervativní

**

n.a.

ČP Invest – Fond korporátních dluhopisů

*

*

 

 

 

Smíšené fondy

 

 

ISČS-Výnosový OPF

*****

*****

J&T AM COOP Prosperita

*****

n.a.

J&T AM PERSPEKTIVA-S

****

*****

ISČS-Fond řízených výnosů 1/

****

*****

investAGe AG7 FOND

****

****

investAGe AG 2000 FOND

***

****

Jupiter růstový OPF (původně PKIS)

***

***

AKRO Český

***

***

IKS Balancovaný

***

***

CitiBalanced Czech Fund

***

***

J&T AM balancovaný

***

n.a.

1.IN Výnosový fond

**

***

AKRO mezinárodní balancovaný

**

**

Pioneer Trust

**

**

1.IN Středoevropský fond

**

**

AKRO výnosový

**

**

J&T AM FOND PLUS

**

n.a.

 

 

 

Akciové fondy

 

 

ČP Invest – Fond globálních značek

****

***

ISČS-Sporotrend

****

n.a.

1.IN Akciový fond

***

***

ČSOB světový akciový

***

**

AKRO mezinárodní akciový

***

n.a.

 

n.a. – údaje nejsou k dispozici, a to z jednoho z následujících důvodů: a) fond neměl v minulosti dostatečně dlouhou historii k výpočtu scoringu, b) fond je nově začleněn na stránky Fincentra

1/ scoring fondu ISČS - Českého OPF, který se v prosinci přeměnil na fond ISČS – Fond řízených výnosů

 

Srovnat fondy podle scoringu můžete v Interaktivním výběru, pokud si zvolíte kategorii fondu a v kritériích zatrhnete Scoring. Kromě celkového scoringu uvádíme i jakýsi subscoring v obou dílčích složkách – výnosu a riziku. Jednoduše tak zjistíte, zda je vysoký scoring fondu způsoben vysokým výnosem nebo nízkým rizikem.

 

Podrobný popis výpočtu scoringu u ukázku výpočtu naleznete zde.

 

Pokud nevíte, k čemu je scoring a k čemu naopak není, přečtěte si článek Scoring – hvězdy nepadají jen z nebe.

 

Domníváte se, že českým akciím i akciovým fondům svítá na lepší časy? Berete při investování ohled na scoring nebo se řídíte pouze výkonností fondu? Napište nám svůj názor!

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Investice: Kde vám dobře vydělají dva tisíce a kam uložit velké částky

Kam s penězi, když na spořicích účtech se sazby pohybují pod jedním procentem? Je dnes vůbec možné zhodnotit finance alespoň tak, aby je „nesežrala“ inflace?...  celý článek

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust
Investovat, nebo obchodovat? Analytik radí, co je větší jistota

Být investorem, nebo traderem čili obchodníkem? Takovou otázku si klade většina těch, kteří se rozhodli zhodnotit své prostředky na finančních trzích. Co je...  celý článek

JOSEF ŠÍMA: ATELIÉR 1934, olej na plátně, 99 x 144 cm  Cena 28,8 milionů korun...
Rekordní rok na českých aukcích: investoři utratili přes miliardu

Sběratelé a investoři loni utratili na aukcích 1,26 miliardy korun, padl historický rekord za obraz vydražený za nejvyšší cenu a řada umělců dosáhla nových...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volby startují. Jaké jsou hlavní priority stran, kandidáti, jaké byly výsledky s...
Volby startují. Jaké jsou hlavní priority stran, kandidáti, jaké byly výsledky s...

Dnes ve 14 hodin se otevřou volební místnosti a voliči budou moci hlasovat o tom, kdo by měl příští čtyři roky vést Čes... celý článek

Grafton Recruitment Praha
OPERÁTOR VÝROBY 25 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Olomoucký kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.