Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Důchodci: penze a přivýdělek

aktualizováno 
I v důchodovém věku můžete být aktivní a kromě pravidelného důchodu si přivydělat. Nejčastěji můžete být zaměstnaní na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti.
Důchod, zdraví - ilustrační foto

Důchod, zdraví - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Výjimkou nejsou ani důchodci, kteří mají vlastní živnost. Kolik si můžete ročně přivydělat, jak příjmy zdanit a které slevy na dani uplatnit, se dozvíte od daňového poradce Zdeňka Veselého.

51. Pobírám částečný invalidní důchod a současně jsem zaměstnán u soukromé firmy jako překladatel. Jak vysoké a konkrétně které slevy na dani mohu uplatnit?

Můžete uplatnit základní slevu na dani ve výši 7200 korun, a pobíráteli částečný invalidní důchod, pak ještě další slevu na dani ve výši 1500 korun.

52. V roce 2006 jsem již dosáhl věku, kdy mohu odejít do starobního důchodu. Ale chtěl bych v zaměstnání ještě nějaký čas zůstat. Mohu uplatnit nějakou slevu na dani, která zvýhodňuje pracující důchodce?

Zákon o daních z příjmů nezvýhodňuje žádnou slevou na dani pracující penzisty. Naopak, budete-li k 1. 1. daného zdaňovacího období pobírat starobní důchod, nemůžete uplatnit slevu na dani ve výši 7200 korun.

53. Soukromě podnikám i v důchodovém věku. Důchod, který mi vyplácí stát, nepodléhá dani z příjmu. Uvádí se částka představující důchod v daňovém přiznání?

Starobní důchod je předmětem daně z příjmů, avšak je za kalendářní rok v úhrnné výši do částky 198 000 korun od daně z příjmů osvobozen. Příjmy osvobozené od daně z příjmů do daňového přiznání neuvádíte.

54. Jsem ve starobním důchodu a příležitostně si přivydělávám prodejem lístků na výstavách a veletrzích. Práci vykonávám na dohodu o pracovní činnosti. Musím tento příjem zdanit, nebo se o vše postará zaměstnavatel?

Pokud váš starobní důchod v celkové výši za daný kalendářní rok nepřesahuje částku 198 000 korun, pak se o zdanění vašeho příjmu plynoucího z dohody o provedení práce postará váš zaměstnavatel.

55. Několikrát do roka si k důchodu přivydělávám na dohodu o provedení práce. Zaměstnavatel mi sdělil, že vyplacená částka je již zdaněna. Jaká je sazba daně z příjmů a mám jako starobní důchodce nárok na její vrácení?

Sazba daně z příjmů může být ve vašem případě 12, 15 nebo i 20 % – záleží na výši měsíčního zdanitelného příjmu, způsobu jeho zdanění a dalších podmínkách. Informaci o výši sazby daně vám tedy může poskytnout pouze váš zaměstnavatel. Z titulu pobírání starobního důchodu vám však nevzniká nárok na vrácení zaměstnavatelem stržené daně z příjmů z pracovněprávního vztahu.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

56. V letních měsících jsem si k důchodu přivydělával na dohodu o pracovní činnosti. Odvedl jsem sociální a zdravotní pojištění a zálohu na daň. Mám nárok na vrácení těchto částek? Pokud ano, jak mám postupovat?

Pokud jste podepsal u zaměstnavatele v roce 2006 prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, můžete zaměstnavatele požádat o roční zúčtování záloh na daň. Vznikne-li vám z tohoto vyúčtování přeplatek na dani vyšší než 50 korun, máte nárok na jeho vrácení. V případě, že i v roce 2007 váš pracovněprávní vztah k tomuto zaměstnavateli trvá, pak vám přeplatek započte na zálohu na daň za období, v němž roční zúčtování záloh na daň provedl.

57. Ke svému starobnímu důchodu si přivydělávám krátkodobým pronájmem chaty. Musím podávat daňové přiznání? Jak mám postupovat?

Pokud vaše příjmy z pronájmu chaty přesáhly za kalendářní rok částku 15 000 korun, jste povinen podat daňové přiznání a přijaté nájemné zdanit daní z příjmů fyzických osob. Příjmům z pronájmu je určena 1. část přílohy č. 2 daňového přiznání. Výdaje můžete uplatnit procentem z příjmů (30 %), v tomto případě jste povinen vést záznamy o příjmech, které doložíte. Například kopii potvrzení o přijatém nájemném, jež jste vystavil nájemci při úhradě nájemného, a evidenci pohledávek vzniklých v souvislosti s pronájmem.

58. Již pět let jsem ve starobním důchodu. V Polsku jsem zdědila nemovitost, kterou dlouhodobě pronajímám. V zahraničí jsem tento příjem nezdanila. Musím podat daňové přiznání v České republice, nebo oslovit polského daňového poradce?

Příjem z pronájmu nemovitosti jste povinna zdanit v Polsku podle polských daňových předpisů a v České republice podat daňové přiznání, v němž v příloze č. 3 – v části příjmy ze zdrojů v zahraničí – uvedete příjem dosažený z pronájmu v Polsku, a v souladu s mezinárodní smlouvou uzavřenou mezi Českou republikou a Polskou republikou o zamezení dvojího zdanění započtete daň vyměřenou v Polsku na svou daňovou povinnost v ČR.

59. Otec v důchodu si přivydělával na živnostenský list. Za rok 2006 vydělal 150 000 korun. V říjnu však zemřel. Musím za něj podávat daňové přiznání?

Právní nástupce (dědic) je povinen podat daňové přiznání za zůstavitele do šesti měsíců po jeho úmrtí. V daňovém přiznání musíte rozdíl mezi příjmy (150 tisíc korun) a výdaji z podnikání upravit zejména o výši pohledávek a závazků, o cenu nespotřebovaných zásob a o zůstatky vytvořených rezerv. Jedná se o dost komplikovanou záležitost a lze jen doporučit, abyste se obrátila na odborníka.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Kdy, kam a kolik? Vše, co musíte vědět o sociálním pojištění

Pojištění platíte, abyste dostali penzi, případně nemocenskou. I když jste podnikali jen část roku, musíte podat přehled, byť by příjmy byly nulové. Čtěte...  celý článek

Ilustrační snímek
Za chyby se platí: nejčastější prohřešky při přiznání daně z příjmu

Vyplnit daňové přiznání bez jediné chybičky nezvládne každý. Za chyby přitom nese odpovědnost každý daňový poplatník. Na co si dát pozor a jak postupovat, když...  celý článek

Ilustrační snímek
Daňové přiznání za rok 2016: stáhněte si interaktivní formuláře

Zpravidla každý, kdo měl loni nějaké příjmy, musí do konce března přiznat daně. Každoročně se to týká zhruba dvou milionů lidí. Vyplnit růžový formulář a...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Výdělek během evidence na úřadu práce je omezen
Výdělek během evidence na úřadu práce je omezen

Před novelou zákona o zaměstnanosti platilo, že občané v evidenci na úřadu práce si mohli měsíčně přivydělat polovinu m... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.