Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Důvěřujte a prověřujte. Ale nezastrašujte

aktualizováno 
Jsou líní a musím je držet zkrátka. Jinak by mi tu rozkradli, co se dá. Když udělají chybu, musím je řádně potrestat. Když se flákají, je třeba je popohnat,“ říká o svých zaměstnancích jeden můj známý, šéf a majitel firmy v jedné osobě.

Rozhlédnete-li se kolem po našich podnicích, zjistíte, že takový postoj zdaleka není ojedinělý. Zjistíte dokonce, že se způsob vedení lidí a řízení práce od dob otrokářů vlastně příliš nevyvinul. Dnešní šéfové stejně jako oni rozkazují, nevysvětlují, natož aby diskutovali.

Arogantně kritizují za nepochopení. Trestají za chyby a na místě, kdy by se dalo chválit, mlčí. Lidem nedají víc, než je nutné - ani to poděkování. Co se změnilo? Fyzické tresty jsou sice již výjimkou (ano, jsou pracoviště, kde i v roce 2005 padnou facky) a zaměstnanci můžou prásknout do stolu a odejít. Ale většinou to neudělají ze strachu z následků.

Milý šéfe, jestli chcete otroky, chovejte se jako otrokář. Stavte na své pozici - jste přece Šéf a oni jsou pouze podřízení. Pravidly, která pro ně vyhlásíte, se nenechte omezovat. Chtějte po lidech, aby chodili v osm hodin ráno do práce, a vy choďte klidně v devět - bude jasnější, kdo je tady pánem. Zadávejte jim úkoly bez vysvětlení a občas zkontrolujte výsledky. A řekněte jen: Tohle je špatně. Neobtěžujte se tím, že oznámíte, jakou představu máte. Zařvěte, když máte pocit, že na pracovišti klesá morálka nebo když se podřízení tváří nechápavě - zřejmě si myslíte, že se morálka zvýší a podřízení ihned porozumějí. Nechte si všechno podepsat - ať máte krytá záda, kdyby náhodou něco... Jestli vám tohle připomíná váš styl řízení, tak pozor na následky.

Otrokářský styl produkuje otroky. Otrok se podřídí. Pasivně čeká na zadání úkolu. Neudělá víc, než je nutné. Snaží se neudělat chybu, takže, co se nepovede, raději tutlá, nebo lže. Ví, že se za chybu trestá - proto nezariskuje. Má strach říci vlastní názor, zeptat se na cokoli, i když úkol nepochopil. Kdyby mohl, o přesčasech by v práci nebyl. Těší se na svobodu - odpoledne a večer po práci, víkendy, dovolenou. Kdyby to šlo, vyhnul by se pracovišti obloukem. Přitom stačí málo a vše může být úplně jinak. Všichni toužíme po svobodě. Čím více jí lidem dokážete dát, tím více se vám to vrátí v podobě vyššího nasazení a chuti do práce.

Někteří manažeři vydělávají 300 tisíc korun měsíčně i více. A peníze investují mimo jiné do svého vzhledu, odpočinku, zálib a sportu. Utrácejí čeští šéfové statisíce za luxus? Více ZDE.


Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Kuffnerové: Na začátku bohatství byl pozemek vyhraný v šachové partii

V Břeclavi vyráběli Kuffnerové bílý cukr od roku 1862. Hermann Kuffner (na...

Historický cukrovar je dodnes dominantou Břeclavi. Ve Vídni se zase stále pije pivo Ottakringer. Obojí vzniklo díky...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Kurzy.cz Nejsou řemeslníci, dělníci, snad i soustružníků je málo. Úvahy o tom, jak tento problém vyřešit, se množí jako houby po...

Najdete na iDNES.cz