Zaměstnanci Lehman Brothers

Zaměstnanci Lehman Brothers | foto: Reuters

Dva roky od pádu Lehman Brothers. Krize narušila důvěru ve věčný růst

  • 7
Před dvěma lety odstartoval pád investiční banky Lehman Brothers hlavní dějství hospodářské krize. Ekonomiky už hlásí mírné oživení, ceny akcií či nemovitostí ale mají stále velmi daleko k někdejším hodnotám.

"Pražskému indexu PX stále chybí padesátiprocentní růst, aby se dostal na předkrizové mety. Žádná firma z tohoto indexu své ztráty dosud nezacelila, naopak například akcie developerských společností Orco či ECM se pohybují jen v řádu jednotek procent svých předkrizových maxim," říká finanční analytik ze společnosti XTB Jiří Tyleček.

graf - Index PX

Problémům se nevyhnul ani takový velikán jako je ČEZ. V září roku 2008 prodával své akcie za 1 270 korun, dnes je bez problémů koupíte za 830 Kč.

Podobná situace panuje i ve zbytku světa. "Americké akciové indexy jsou na tom ve srovnání s pražským PX vzhledem k začátku krize lépe. Newyorský S&P 500 ztratil ´pouze´ 30 procent. I v tomto indexu však existují společnosti, které krizi nepřežily a uštědřily svým akcionářům stoprocentní ztráty," doplňuje Tyleček.

Krize si přitom své oběti vybírá i nadále. Důkazem je i počet zkrachovalých bank v tomto roce. Letos jich v Americe skončilo víc, než minulý rok ve stejnou dobu.

Nemovitost už není jistota

Nemovitosti trpí zatím nekončícími poklesy cen. Developeři se už dva roky snaží všechny ujistit, že ceny už dolů nepůjdou, ale opak je pravdou. Problém je, že vyčkávají prodávající i kupující. Prodávající doufají, že ceny nemovitostí konečně porostou a kupující právě naopak věří, že ceny nemovitostí ještě nedosáhly avizovaného dna.

Během krize tak vzalo za své přesvědčení, že nemovitost je velmi dobrou investicí. Pravidelné statistiky prodejů domů a bytů v USA se v posledních měsících dostávají až k historickému minimu.

graf - Index S&P 500

"Banky zpřísnily řízení rizik a poskytují financování jen na atraktivní projekty s dobrou návratností, navíc pro vybrané segmenty jako je energetika, zdravotnictví, potravinářství, exportní obory a firmy," upřesňuje Jan Kudera z Bibby Financial Services. Zároveň dodává, že hospodářská krize začala u hypoték a stejně tak je na hypotékách závislé celkové oživení finančního trhu.

Zlato je stále v kurzu

Jednou z mála komodit, na které se dalo vydělat, je zlato. Jeho cena se zvýšila až o pětadvacet procent. "Zlato se začíná při platebních transakcích znovu vyžadovat. Investoři se k němu uchylují při hledání jistoty a pevné hodnoty na trhu, protože v případě problémů se jeho cena nezhroutí jako domeček z karet," říká Tyleček.

Dluhopisům krize neublížila

Dluhopisům se za poslední rok velice dobře dařilo z důvodu snižování úrokových sazeb až na historická minima. Některé z nich dosáhly více než desetiprocentních výnosů a z velké části stáhly ztráty způsobené finanční krizí. V krizi se dalo na fondech i vydělat.

"Do března minulého roku více převládaly na trzích značné obavy, které zvýšily rizikové přirážky na podnikových dluhopisech, což zapříčinilo pokles jejich cen. Tento efekt byl silnější než pokles úrokových sazeb. Po zklidnění rizikové averze začaly přirážky klesat zpět a rostly ceny podnikových dluhopisů," shrnuje vývoj Pavla Hávová z ČSOB.

graf - Czechrenta