Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

E-maily podřízených nemusí být tabu

  11:00aktualizováno  11:00
Má zaměstnavatel právo sledovat soukromé e-maily svých podřízených, pokud je dotyční píší v pracovní době? Z právního hlediska ano. Pokud si však chce zachovat před zaměstnanci etickou tvář, je lepší, když jedná podle daných pravidel.

Diskuse o monitoringu soukromých e-mailů, které zaměstnanci zasílají z firemních počítačů, se rozhořela po tiskové konferenci Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) v polovině února. "Zaměstnavatelé nemají právo číst elektronickou poštu svých zaměstnanců, porušovali by tím listovní tajemství," řekl na tiskové konferenci předseda ÚOOÚ Karel Neuwirt.

Podle něho zaměstnavatel může pouze kontrolovat, od koho a v jakém množství zaměstnanec maily dostává a komu je z firemního počítače píše. Dále Karel Neuwirt považuje za protiprávní, aby zaměstnavatel vyžadoval po pracovnících souhlas s kontrolou obsahu mailové pošty ­ byly by tím porušeny Listina základních práv a svobod i mezinárodní smlouvy. "Pokud by zaměstnavatel informace o mailech zaměstnanců shromažďoval, či dokonce zpracovával, mohl by být sankcionován i podle zákona o ochraně osobních údajů," dodal Karel Neuwirt.

Lidé, kterým vadí kontrola elektronické pošty v zaměstnání, mohou požádat o pomoc ochránce dat již od poloviny loňského roku. Úřad podle Neuwirta v tomto směru zatím poskytoval pouze konzultace, ale žádný podnět k šetření ještě nedostal. Snad každý zaměstnavatel by považoval za nesmyslné, aby v důsledku nemoci či dovolené zaměstnance neměl přístup k informacím, které mohou být pro firmu významné. Firemní elektronická pošta není zřizována k soukromým účelům, proto ji může zaměstnavatel sledovat. Ale...

Nabízí vám zaměstnavatel smlouvu na dobu určitou? Raději se jí vyhněte. Proč? Odpověď naleznete v tomto článku.


Co na to zákony a právník?

Co se týká sledování elektronické pošty zaměstnanců, současné pracovněprávní předpisy krok s běžnou praxí zrovna nedrží. Naskýtá se otázka, zda vůbec a do jaké míry lze na elektronickou poštu aplikovat stávající zákon o poštovních službách. "Vzhledem k poměrně volnému vymezení pojmu lze dle mého soudu oprávněně tvrdit, že se na elektronickou poštu tento zákon vztahuje. Jak ale vyplývá z některých dalších ustanovení, nebude tomu tak vždy," říká vědecký pracovník Ústavu státu a práva Akademie věd České republiky Ján Matejka.

Podle něho má zaměstnavatel právo sledovat elektronickou poštu pracovníků. "Pokud má takové jednání zaměstnavatele oporu v pracovní smlouvě, vnitropodnikovém předpise nebo s ním jinak zaměstnanec vyslovil souhlas, lze jej považovat za oprávněné," říká. K zásahu do osobních práv zaměstnance podle Matejky může dojít, pokud zaměstnanec o této kontrole nebude předem informován.

Zaměstnanec má řádně pracovat

Ruku na srdce, každý, kdo jen zevrubně přelétl povinnosti zaměstnance v Zákoníku práce, ví, že vyřizování soukromých mailů v pracovní době odporuje určitým ustanovením. Stačí zhlédnout § 73 odst. 1., a je jasné, že zaměstnanec bavící se přes pracovní e-mail s kamarádem, rozhodně nepracuje "řádně a svědomitě", navíc lze pochybovat, že "plně využívá pracovní doby a výrobních prostředků k vykonávání svěřených prací". Takové jednání také porušuje ustanovení, podle kterého má zaměstnanec mimo jiné "řádně používat svěřené pracovní prostředky, chránit majetek zaměstnavatele a nejednat v rozporu s oprávněnými zájmy zaměstnavatele".

Víte, jak správně kritizovat podřízené? Přečtěte si tento článek.

Výše zmíněná činnost zaměstnance může být klasifikována jako méně závažné porušování pracovní kázně. Pokud byl pracovník v období posledních šesti měsíců písemně upozorněn na možnost výpovědi v souvislosti s porušením pracovní kázně, může také výpověď dostat.

Zdravý selský rozum pomůže

Mnozí zaměstnavatelé využívání firemních počítačů pro soukromé účely pracovníků tiše tolerují. Berou to jako součást "zaměstnaneckých výhod". Pokud tato činnost nesnižuje výkonnost zaměstnance. Nebo dokud zaměstnavatel nenarazí na "vtipný" soubor o 3 MB či vynášení tajných firemních informací.

Pak je třeba situaci řešit diplomaticky, přímo z očí do očí. Ne však dříve, než má zaměstnavatel v rukou důkazy. I tak je ale pro něho nejjistější trestat až na základě daných pravidel hry. Jakých? Například ve smlouvě nebo vnitřním předpisu lze označit e-mailové adresy pracovníků zřízené na firemních doménách za pracovní, pro nasměrování je možno užít pouze příjmení. Tyto e-maily může mít zaměstnavatel naprosto pod dohledem.

Vzhledem k neopatrnosti podřízených někdy stačí letmo přelétnout adresy příjemce a subjekty. Jak asi zaměstnanec zdůvodní pracovní charakter třiceti emailů, zaslaných v jednom dni na adresu milacek18@yahoo.com?

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Proč si před hledáním nové práce pořádně zamést internetovou stopu

Když jste během studií chodili „pařit“, přišlo vám možná docela vtipné dát si na Facebook pár fotek, jak se skvěle bavíte. Jenže teď hledáte zajímavou a dobře...  celý článek

Ilustrační snímek
Zajímavá povolání: disciplína je základ, říká profesionální sázkař

Můžou pracovat z domova, a přitom si za pár minut vydělat statisíce. Ale taky zažívají hodiny mučivého stresu, nejistoty, padají do dluhů a depresí. Práce snů,...  celý článek

Ilustrační snímek
Srovnání generací: V čem jsou dnes mladí lidé jiní?

Zatímco generace X byla ráda, že má nějaké slušné zaměstnání, ta následující toužila hlavně po vysoké mzdě a kariérním postupu, pro což byla ochotná sedět v...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Kdo tady lže? Lithium, aneb jak to bylo doopravdy
Kdo tady lže? Lithium, aneb jak to bylo doopravdy

Publikováno: 17.10.2017 Autor: Odbor komunikace a marketingu 10500 Poslední dny hýbe českým mediálním prostorem kolem p... celý článek

Jobs Contact
Obsluha VZV (19.000 - 21.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 19 000 - 21 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.