Diskuze

Proč máme nižší příjmy než Němci? Je to i produktivitou práce, říká ekonomka

České ekonomice se daří, ale na výplatní pásce to pozná jen málokdo. Průměrná hrubá mzda v Česku dosahuje 29 320 korun, což je zhruba třetina německého výdělku. Proč jsou Češi levnou pracovní silou a jaký to má dopad na naši současnost a budoucnost, na to odpovídá uznávaná ekonomka Hana Lipovská.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J73a69n 24S55u88c48h97ý

26. 5. 2017 9:42

Dost bych paní ekonomce rozporoval ten spotřebitelský košík, na který se všichni ekonomové vymlouvají a upravují si ho tak, aby to vyšlo.

když si vezmu rodinu, která má 2 výdělečne činné lidi, kteří vydělávají medián (tím pádem je na tom 50% rodin hůř), 2 děti, tak kolik za co zaplatí?

čistý příjem je dejme tomu po odečtech atd 38 000 měsíčně, největší balík spolkne jídlo, z vlastní zkušenosti vím, že i když se celkem šetří, tak to u čtyřčlenné rodiny může být okolo 15 000 měsíčně, v německu? maso dražší, zbytek levnější, rozdíl je 10%

musí někde bydlet, co se týče stavby, materiál je za stejnou cenu, práce dražší, když porovnám nájmy v prasze a berlíně, 60m2 tam dostanu tak za 800 eur, tady za 15000 (obojí bez energií), opět dražší německo o 30%

energie jsou tam dvojnásobné, ale kolik za ně člověk měsíčně dá? dejme tomu v takovém bytě 3000 vs 6000

musí se do práce dopravit a dovézt děti do škol, což může být dejme tomu veřejná doprava + částečně auto, takže 2x300 měsíční 2x200 dětské + 2000 benzín, německá rodina? doprava dvojnásobná, benzín o třetinu dražší. Ale jedná se o 8% rodinného rozpočtu, kdy je německo dražší

oblečení? stejné, elektronika? stejná, auta? stejná cena

tak kde proboha autorka bere těch 50%, když je to nanejvýš 25?

0 0
možnosti

Proč tu ten děsný článek pořád visí?8-o

0 0
možnosti

Česká ekonomika je podle mne na tom asi tak,jako když jste zařadili trojku a jedete sedmdessát.Potenciál je vyčerpán a už jste měli přeřadit na vyšší stupeň.Kapitál z ČR teče ven a my stále montujeme součástky do aut.Třicet let po revoluci už tu měly být jiné společnosti a ne sem cpát sklady AMAZONu.Jsme příliš zainteresováni v autoprůmyslu a nedejbože,co bude s auty během dalších dvaceti let.Pokud nechceme dopadnout jako Španělsko,které svou prosperitu "prostavělo" v cihlách,nebo Řecko,tak je třeba podporovat vědu,výzkum a podporovat podnikání v ČR.Jsou firmy,které se prosadit umí,třeba výrobce zdravotních lůžek LINET.Bohužel politická scéna a především náš pan ministr financí uvažuje přesně naopak.Asi by nejraději měl každého z nás za loajálního zaměstnance,nejlépe ve svém podniku.

5 0
možnosti

máte naprostou pravdu s podporou výzkumu a vědění....ale pokud si vzpomínáte, řekl náš milovaný prezident KLAUS, že se do vědy investovat nebude, že nakoupíme licence..........no a tak to tak dopadlo....a vy víte komu za to můžete poděkovat.....ale i tohle je složité, kdyby Klaus nainvestoval velmi mnoho do vědy, pak bychom neměli peníze na doktory, soudce, učitele, hasiče, policii, armádu a tak dále..........je to prostě složité a chce to čas..........

3 0
možnosti

Hmm, tak děti se v minulosti staraliy na stáří o rodiče. No, už moje babička říkávala, že děti byly vždycky stejné a zadarmo si takovou pomoc ani pro rodiče dovolit dělat nemohly. Takže si rodiče v jimi zbudovaném nebo zděděném majetku ještě za produktivního života sami zřídili vejminky a mladým zanechali onen majetek s podmínkou. Kdo nechal mladým jen svůj holý zadek, končíval ve starobinci i tehdy. Takže souhlasím s paní redaktorkou v tom, že problém je v nemožnosti se při nízkých platech na stáří zajistit. V mladých bych problém až tak neviděla.

1 0
možnosti

J47a45n 79N79o33v16á49k

29. 4. 2017 13:32

Je třeba nezaměňovat efektivitu osobní a efektivitu ekonomiky.

U zaměstnanců to není o produktivitě práce (kolik toho stihnu), ale hlavně o produktu či službě kterou vyrábím či nabízím. Např. ten samý automechanik může pracovat stejný čas se stejným výsledkem, pokud ale dělá na BMW, pak bude mít jistě vyšší příjem jak ten od Dacie.

Je na to jeden lék, přestat být loajální a jít za lepším.

1 0
možnosti

kolik toho stihnu není produktivita nýbrž intenzita práce.............a to jeden z dalších omylů všeobecné populace

A Efektivita není produktivita

1 0
možnosti

V zásadě s článkem souhlasím.V prvé řadě je chyba,že se sem začaly tahat velké společnosti typu Amazon a stavět průmyslové zony.Tady už dávno měla být jiná struktura investic a především by se mělo podporovat malé a střední podnikání našich českých firem.Opak je pravdou našim podnikatelům se hážou klacky pod nohy.Příkladem je třeba Dánsko,Rakousko,kde hlavní páteří ekonomiky jsou malé a střední podniky.

5 0
možnosti

ano, politické investice typu daňových prázdnin pro montovny a sklady tu dnes už nemají opodstatnění. nezaměstnanost je nízká, není třeba ji řešit a podbízet se za cenu získání podřadných pracovních míst, z nichž relativně velkou část stejně ani češi nevyužijí, naopak investoři sem pak nechávají vozit agenturní rumuny a bulhary....

1 0
možnosti

On je to začarovaný kruh. Když pekař v Česky vyrobí na stejné lince stejný počet rohlíků jako ten německý, má stejnou produktivitu? Nemá, protože ty rohlíky u nás stojí třetinu co v Německu. Produktivita je třetinová (vím, že to není úplně přesně, ale pro odhad to stačí). A teď babo raď, jak z toho ven?

Ještě pro pořádek - od roku 1962 platí norma ČSN 01 1300, dnes ČSN ISO 80000-1:2011, která jako jednotku pro měření času stanoví sekundu.

... nezaběhl dvoustovku za 19,19 vteřin ... on ji zaběhl za 19,19 sekund

1 0
možnosti

J84a26n 21N64o88v39á82k

29. 4. 2017 13:35

Ten pekař musí začít dělat jiné pečivo, např. žitné, které nebude prodávat za 2 Kč ale za 35 Kč. Pak jeho produktivita stoupne.

0 0
možnosti

Milá paní ekonomko, má na vás jeden dotaz, ,víte vy co je to produktivita práce a kde se bere? A pak prosím vysvětlete, proč máme v Česku nižší produktivitu práce.

Pak se s vámi rád budu bavit dál.

Tento článek dělá dojem, že ho psal někdo, kdo ve skutečnosti o ekonomice moc ponětí nemá, ale má dost drzosti na to, aby své desetinové vědomosti prodával.

2 2
možnosti

produktivita je zjednodušeně: tržba za produkt děleno náklad na jeho výrobu (čili i pracovníka a jeho mzdu).

čili i když mají v německu vyšší mzdy, tak díky ještě mnohem vyšší ceně za kterou produkt prodávají, jim ta produktivita vychází násobně vyšší.

1 0
možnosti

uvědomte si už všichni konečně, že období těch několika dekád po 2.sv. válce bylo naprosto unikátní, nebude se nikdy opakovat. ve zdevastované evropě byla poptávka úplně po všem od potravin, spotřebního zboží po investiční celky, celé země se rekonstruovaly, to vyvolávalo vzestup všech odvětví.

a v tomto období jsme se my ekonomicky odsekli od té části světa, která vše dělala s důrazem na efektivitu a výdělek, získávání nových zákazníků a trhů tím i neustálých inovací.

my jsme místo toho (hádejte kvůli komu) jen vyráběli laciné šunty a prodávali je za hubičku do chudých zemí třetího světa....

1 0
možnosti

Za prvni republiky mela obchodni znacka "Made in Czechoslovakia" lepsi povest jako "Made in Switzerland". Co nam chybi jsou inovace. Podivejte se, kolik miliard investuje Svycarsko do inovaci. Zeptejte se pana Babise, proc neda vic penez na vyvoj a vyskum. To je ta zaba na prameni. Nutno si uvedomit, ze penize se vydelvaji predevsim hlavou.

2 0
možnosti

inovovat můžete jen když na to máte kapitál. ten tu chyběl a chybí, protože se 40 let nekumuloval, ale projídal.

proto taky tady v r. 1989 nebyl nikdo, kdo by za svoje peníze koupil nějakou firmu, lokální "podnikatelé" si na to buď půjčovali od svých kámošů ve vedeních bank totálně bez ručení a díky tomu pak část bankovního systému šla do kytek nebo uměle pololegálně snižovali hodnotu firem, které kupovali, aby to vypadalo, že nakupují a ne jen přebírají...

a taky proto velkou část firem nakoupili zahraniční vlastníci, kteří ten kapitál měli..

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Vyzkoušeli jsme v testu Partners Banku. Obstála skoro na jedničku

21. března 2024

Na bankovním trhu začala v březnu fungovat nová ryze česká Partners Banka. Na startu oznámila, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč