Při cestách do zahraničí je dobré mít s sebou karty dvou různých karetních asociací.

Při cestách do zahraničí je dobré mít s sebou karty dvou různých karetních asociací.

Elektronická platební karta v Česku ideální, v cizině nestačí

  • 138
Lidé si často lámou hlavu nad tím, zda si pořídit kartu elektronickou, či embosovanou. Pokud přesně víte, co od své budoucí karty chcete, máte napůl vyhráno. Vybírejte však dobře.

Použitelnost karet embosovaných je širší
Ke konci loňského roku bylo v Česku vydáno 7,9 mil. platebních karet, z nich téměř 7,5 mil. nese označení VISA nebo MasterCard. Z tohoto počtu karet je 5,8 mil. elektronických a jen 1,7 mil. připadá na embosované.

Provozovatelů, kteří jsou schopni zprostředkovat bezhotovostní úhradu zboží a služeb pomocí platební karty, je u nás přes 53 tisíc. Téměř pětina z nich je však vybavena jen imprinterem (tzv. žehličkou, resp. mechanickým snímačem), a jsou tudíž k dispozici jedině držitelům karet embosovaných.

Ačkoliv výše uvedená čísla vypadají, že velká část obchodníků a u nich prováděných transakcí je založená na imprinteru (nikoliv na on-line technologii), je hlavně na vás, kde utrácíte své peníze.

Ve větších obchodech ani u benzinových čerpadel se běžně s imprintery už téměř nesetkáte, vytlačují je tzv. POS terminály a transakce on-line. Tato skutečnost by měla při vašem rozhodování hrát významnou roli.

popisekBEZKONTAKTNÍ PLATEBNÍ KARTY
už klepou na dveře

Kartu volte podle konkrétních potřeb
Při volbě karty je důležité hlavně to, aby vybraný typ vycházel z vašich finančních potřeb. Vystačíte-li s výběry z bankomatů a s platbami u obchodníka, nechcete nakupovat přes internet a nechcete cestovat dál než po Evropě, pak zvolte kartu elektronickou.

Dokáže vám zprostředkovat vše, co potřebujete, s nižšími náklady na vedení karty (cca 200-300 Kč za rok) a v případě ztráty či odcizení i s nižším poplatkem za její blokaci (cca 300 Kč). Elektronické karty jsou typické pro studenty a seniory.

Situace je zcela odlišná v případě, že často cestujete i mimo starý kontinent a nakupujete po internetu či telefonu. Pak určitě dejte přednost kartě embosované.

Na tyto karty mohou být navázány další služby. Třeba cestovní pojištění, pojištění ztráty karty, zprostředkování finanční pomoci v zahraničí apod.

Za tyto výhody ale musíte bance připlatit, karty jsou dražší (od 400 Kč za rok) a vyšší poplatek si banka vyžádá i v případě její blokace, resp. stoplistace, obvykle kolem 500 Kč.
 
Vyhněte se potížím, v cizině mějte karty dvě
Společnost MasterCard má na světě přes 25 milionů (z toho téměř sedm milionů v Evropě) akceptačních míst, společnost VISA více než 28 milionů.

Podle těchto čísel by se majitel platební karty neměl obávat cestovat po Evropě jen s elektronickou kartou v kapse. Nicméně podle Jána Čarného ze společnosti MasterCard Europe je držitelům karet této asociace doporučeno, aby si s sebou do ciziny brali jak kartu elektronickou, tak embosovanou.

Jana Lvová ze společnosti VISA Europe tvrdí, že téměř všechny karty Visa (elektronické i embosované) vydané v Česku je možno bez problémů použít i v zahraničí.

Obecně však je možné doporučit embosovanou kartu pro rezervace a platby v hotelech, půjčovnách aut, ale i pro nákupy po internetu či telefonu. Ostatní obchodníci přijímají oba druhy platebních karet.

Když to shrneme, tak v zahraničí je nejlépe mít s sebou karty dvou různých karetních asociací (např. Visa a MasterCard). Když cestujete mimo Evropu, tak dejte přednost kartě embosované. S elektronickou byste si v Evropě naopak vystačit měli.

popisekOKRADL VÁS BANKOMAT?
peníze získáte jen těžko

Problémy můžete mít v Polsku a na Kubě
Oslovili jsme v tuzemsku působící bankovní domy s dotazem, jaká úskalí na držitele platebních karet mohou čekat v zahraničí.

Podle informací České spořitelny už není problém s akceptací karet elektronických (Visa Electron, Maestro) v Chorvatsku, kde lze běžně zaplatit nákup v obchodě a stejně dobře vybrat hotovost z bankomatu. Banka ovšem upozorňuje na placení mýtného na dálnicích. Na některých místech je totiž možné použít jen kartu embosovanou.

S problémy při akceptaci karet opatřených čipem se setkávají i klienti BAWAG Bank, a to hlavně v Polsku. Potíže však ve většině případů souvisí "pouze" s nezkušeností obsluhy akceptačních terminálů.

Informace ČSOB se týkají našich jižních sousedů, konkrétně Rakouska. Tam jsou nyní výběry z bankomatů omezeny na 400 EUR denně, a to zcela bez ohledu na limit karty či dostupný zůstatek účtu klienta. Týká se to všech platebních karet.

Klienti Volksbank zase svou banku upozornili, že se často setkávají s problémem "nefunkční" platební karty na Kubě. Bankovní poradci jim proto radí, aby si vzali dostatečnou  hotovost. Obdobný problém s akceptací karet na Kubě mají i držitelé platebních karet amerických bank.