Elektronický podpis zatím cestu na úřady neruší

Už žádné fronty na úřadech, slibovali politici po přijetí zákona o elektronickém podpisu. Po více než dvou letech od jeho platnosti však pro běžného občana jako by neexistoval. Jinak řečeno, o sociální dávky sice lze žádat pomocí počítače, ale lidem to bohužel život zatím neulehčuje.

Komunikovat elektronickou formou prostřednictvím internetu, umožnilo lidem od července jako první ministerstvo práce a sociálních věcí. Pomocí počítače a speciálního zařízení lze žádat na internetovém formuláři o dávky státní sociální podpory. Služba je to poměrně drahá a cestu na úřad stejně zcela neodbourá.

Vyhnout se čekání na úřadě díky e-podpisu není zatím možné. Použití počítače může nahradit první návštěvu, při které se vyplňuje žádost. U většiny dávek je třeba k žádosti přiložit ještě další dokumenty, jako je potvrzení o výši příjmů nebo o studiu dětí. S těmi se musí na úřad dojít buď osobně nebo je poslat dopisem. „Samozřejmě, že žadatel může potřebné doklady doručit poštou, ale je tu zase riziko, že správně nevyplní všechny položky a stejně se k nám bude muset dostavit,“ upozorňuje vedoucí táborského referátu státní sociální podpory Jaromír Pflanzer.

Víte, jak se vlastně elektronický podpis používá, či jak jeho prostřednictvím žádat o sociální dávky? Pokud ne, určitě vám poradí NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍLOHA.

Tento stav potvrzuje i Karel Lux z odboru informatiky ministerstva práce a sociálních věcí: „Žádosti, u kterých jsou nutná další potvrzení, představují zatím problém. Optimální by bylo, kdyby všichni zúčastnění, například zaměstnavatelé nebo školy, měli svůj kvalifikovaný certifikát a všechna potvrzení by k nám putovala elektronicky, ale to je zatím hudba budoucnosti.“

Elektronická forma komunikace se státními institucemi navíc není zrovna levná. Méně nákladná varianta zařízení pro používání e-podpisu přijde na sedm set korun, komfortnější s čipovou kartou na šestnáct set deset korun ročně, což je pro lidi, kteří žádají o dávky, protože nemají peněz nazbyt, značná položka v rozpočtu. „Zájem lze po tak krátké době - od začátku července - těžko hodnotit. Ale o prázdninách asi nebude příliš velký, říká Karel Lux z ministerstva práce a sociálních věcí.

Elektronický podpis nemá s klasickým podpisem společného víc než název. Jde o výstup speciálního šifrovacího procesu, pomocí kterého jsou data uvedená v žádosti o sociální dávky a osobní údaje žadatele zakódována speciálním programem a připojena k odesílanému formuláři. To znamená, že při každém použití je elektronický podpis jiný.

Kolik stojí „elektronický podpis“?

Kvalifikovaný certifikát Standard

700 korun

doba platnosti 12 měsíců

Kvalifikovaný certifikát Comfort (čipová karta + ovládací software)

1610 korun

doba platnosti 12 měsíců

Ukončení platnosti certifikátu

zdarma

Pramen: I. Certifikační autorita

Abyste mohli elektronicky podepisovat dokumenty, potřebujete soukromý klíč, který nezná nikdo jiný než vy, a veřejný klíč, který používá příjemce zprávy k ověření vaší totožnosti a přijaté zprávy. E-podpis však sám o sobě univerzálně neexistuje - bez zprávy, kterou chcete poslat, jej není možné vytvořit. Není tedy přesné říkat, že si člověk kupuje elektronický podpis. Může si pořídit jen certifikát, kterým poskytovatel certifikačních služeb potvrdí, že data pro ověřování elektronického podpisu patří právě jen jemu.

Jak získat e-podpis?

Rozhodnete-li se využívat e-podpis, musíte nejdříve získat takzvané kvalifikované certifikáty. Zatím je v tuzemsku nabízí pouze společnost I. Certifikační autorita.

Veškeré informace o internetovém bankovnictví, kde se rovněž setkáte s elektronickým podpisem, naleznete ZDE.

„Žadatel nejprve navštíví naše internetové stránky a zvolí žádost o kvalifikovaný certifikát. Vyplní daný formulář a odešle jej ke kontrole. V této fázi se generuje do počítače nebo na čipovou kartu uživatele soukromý klíč,“ vysvětluje postup Pavel Čekal z I. certifikační autority. Jestliže je žádost v pořádku, je nutné ji uložit například na klasickou disketu. Tu pak musíte, spolu s dvěma doklady totožnosti - občanským a třeba řidičským průkazem nebo cestovním pasem, donést osobně na pobočku společnosti. Po kontrole správnosti údajů uvedených v žádosti a v průkazech totožnosti je certifikát vydán. „Certifikuje se tedy veřejný klíč žadatele ve formě žádosti. Celá tato akce trvá asi patnáct minut,“ dodává Čekal. V současné době jsou nabízeny dva druhy certifikátů - Standard a Comfort.

V případě levnější verze Standard jsou veškeré údaje nainstalovány do počítače klienta. To znamená, že se můžete „elektronicky podepisovat“ na tomto jednom určeném počítači a žádném jiném. Vydání certifikátu stojí 700 korun za rok.

Díky dražší verzi Comfort za 1610 korun ročně není třeba potřebné údaje instalovat do počítače, jsou totiž uloženy na speciální čipové kartě, na níž se přímo šifrují data pro tvorbu e-podpisu a ten se tu také vytváří. Na kartě je rovněž uložen kvalifikovaný certifikát. Nutnou podmínkou pro používání této verze je však čtečka čipových karet, což představuje další výdaje navíc.

Související článek, který nese název Elektronický podpis vám zaručí bezpečnost, naleznete ZDE.

Platnost certifikátu lze prodloužit na další rok. Dva týdny před vypršením roční lhůty je uživatel automaticky upozorněn a je mu nabídnuta možnost automatické obnovy. „Není nutné znovu navštěvovat naši pobočku a cena za další certifikát zůstává stejná,“ vysvětluje Pavel Čekal. Za certifikát Standard tedy zaplatíte 700 korun, u verze Comfort si už nemusíte kupovat novou čipovou kartu. Data na kartě lze totiž až tři roky po sobě obnovovat. Je pouze nutné navštívit pobočku společnosti a nechat si aktualizovat údaje. Za nové nahrání údajů na čipovou kartu zaplatíte cenu certifikátu, tedy 700 korun.

Byli byste ochotni za pořízení certifikátu pro elektronický podpis zaplatit částku, která je zmíněna v článku? Jakou budoucnost podle vás čeká komunikace s úřady na dálku? Nenechávejte si své názory pro sebe.