Erste vs. ISČS: prosadí se zahraniční vlastník?

  • 2
Nejen nepřímo vlastnictvím České spořitelny a přímo zastoupením na pražské burze cenných papírů je v České republice zastoupena rakouská finanční skupina Erste. Nejvýrazněji ji zde zastupují podílové fondy. Je nasnadě, že pro distribuci využívá distribuční síť České spořitelny. Přináší to více výhod, nebo nevýhod?

Úzká spolupráce s Českou spořitelnou přináší řadu výhod, ale i jisté nevýhody, na první pohled někdy ne zcela jasná. Nespornou výhodou je hustá síť poboček. S Českou spořitelnou se lze setkat i v každém menším městě. Majoritní vlastník tak může banku tlačit k tomu, aby prosazovala jeho produkty a ty se tak dostanou k širokému spektru potenciálních investorů. A právě zde nastává pro Spořitelnu nepříjemný konflikt zájmů. Na českém trhu podílových fondů je totiž největším hráčem s majetkem pod správou ve výši bezmála 36 miliard korun Investiční společnost České spořitelny. Jak již název napovídá, jedná se o Spořitelnou 100% vlastněnou dceřinnou společnost. České podílové fondy přitahují větší zájem českých investorů než zahraniční fondy, a proto je jasné i logické, že se Spořitelna nebude chtít vzdát své politiky a nadále bude preferovat české fondy, do kterých každý měsíc přiteče více než jedna miliarda korun. Fondům Erste navíc přímo konkurují jiné zahraniční společnosti, které pro svou distribuci využívají služeb České spořitelny. Nejedná se o nijak malé konkurenty, neboť se na pobočkách Spořitelny můžete setkat i s fondy ING, Julius Bär či Parvest. Budoucí vývoj lze jen stěží určit. O tom, že to Erste nebude mít lehké, svědčí fakt, že ISČS plánuje spuštění nového fondu. O ústupu z vydobytých pozic tedy nemůže být ani řeč.

Poněkud jinou cestou se vydala ČSOB, která preferuje spíše fondy svého vlastníka, tedy belgické KBC. Nutno podotknout, že i v tomto případě patří v ČR k nejoblíbenějším ty fondy KBC, které jsou denominovány v českých korunách. Erste na oblibu takových fondů zareagovala nedávným uvedením fondu Fiducia, který je denominován právě v českých korunách. U Erste se ale nesetkáme se zajištěnými fondy, které si v současné době hlubokých poklesů akciového trhu získávají stále větší oblibu investorů. Většina ostatních společností na tento trend již zareagovala a nyní tvoří zajištěné fondy součást standardní nabídky fondů.

Vzhledem k husté síti České spořitelny Erste s jinými distributory nespolupracuje.

Kdo je Erste-Sparinvest?

V minulých komentářích jsme se věnovali těmto investičním společnostem:

1.IN

Akro

Conseq

IKS

ISČS

J&T AM

OB Invest

Newton

Pioneer

ŽB Trust

ING IM

Julius Bär

Parvest

Capital Invest

KBC AM

HSBC

ABN AMRO

Erste-Sparinvest je dceřinnou společností rakouských Erste Bank a Sparkassen a vznikla fúzí společností EKA (Die Erste Kapitalanlagegesellschaft) a Sparinvest. S objemem majetku ve fondech okolo 15,5 miliardy euro se v Rakousku sice řadí k největším, ale v evropském měřítku už její postavení tak významné není. V České republice má zatím v nabídce 26 fondů. Vezmeme-li v úvahu, že většina existuje jak v reinvestiční, tak v dividendové podobě, dostaneme se na celkový počet okolo 50 fondů.

Na povolení Komise pro cenné papíry čeká celkem ještě 12 fondů Erste. Některé fondy čekají na povolení už déle než rok od podání žádosti. Mezi nimi hrají prim fondy fondů. Nejedná se o náhodu. I jiné společnosti se potýkaly s přílišnými nároky Komise právě na tuto kategorii fondů. Proto např. Capital Invest, která původně zamýšlela nabízet v ČR i fondy fondů, nakonec svůj názor přehodnotila a žádost stáhla.

Kterým fondům se nyní nejvíce daří?

Ze scoringu Fincentra vyplývá, že Erste-Sparinvest je nejsilnější v dluhopisových a smíšených fondech. I v rámci smíšených fondů dosáhly lepšího zhodnocení ty, u kterých převažuje dluhopisová část portfolia. Na následujících řádcích vám představíme nejúspěšnější fondy jednotlivých kategorií.

 

Název fondu

Výkonnost (k)

Vlastní jmění

od počátku roku

1 rok

3 roky

( v mil. Kč)

Combirent (dluhopisy)

5,38%

6,09%

17,6%

41 653

Vienna Invest (akcie)

-18,41%

-13,84%

-15,33%

1 016

EKA-Med  (smíšený)

-4,78%

-3,31%

0,86%

15 720

Zdroj: Fincentrum

Erste Sparinvest Combirent – objemem majetku s odstupem největší fond Erste s registrací v České republice. Tento dluhopisový fond investuje především do rakouských státních dluhopisů, ale velkou část tvoří i dluhopisy ze zemí eurozóny. Doplněk tvoří bankovní dluhopisy, hypoteční zástavní listy a korporátní dluhopisy emitentů s vysokou bonitou. Nevýhodou tohoto fondu je na dluhopisový fond vysoký vstupní poplatek ve výši 2,5%.

Jak se daří fondu ve srovnání s konkurencí? V následujícím grafu si můžete porovnat výkonnost tohoto fondu v porovnání s podobnými fondy (kvalitní dluhopisy ze zemí eurozóny) v nabídce České spořitelny.

Zdroj: Fincentrum

Erste Sparinvest Vienna Invest – akciový fond orientovaný na rakouský akciový index ATX 50. Z důvodu těsné orientace na index je zatížen poměrně nízkým vstupním poplatkem ve výši 3%. Portfolio fondu se může jen mírně odchylovat od složení indexu, ale pro zvýšení výkonnosti nebo širší diverzifikaci je možné investovat v omezené míře i do derivátů.

Erste Sparinvest EKA-MED – smíšený fond s převahou dluhopisů denominovaných v euru (75%). Fond je určen pro konzervativní investory. Zbylých 25% mohou tvořit nejen akcie, ale i dluhopisy denominované v jiných měnách než v euru. V současnosti se v protfoliu nacházejí např. kanadské státní dluhopisy nebo dluhopisy vydávané Světovou bankou.

Více nejen o zahraničních, ale i českých fondech se dozvíte ZDE.

Pro všechny fondy Erste platí minimální investice ve výši 50 000 Kč. To je nejen daleko více než u české ISČS (5 000 Kč), ale i většiny zahraničních společností. Pokud bude chtít Erste zvýšit svůj podíl na českém trhu, bude muset výrazně změnit nejen marketingovou politiku.

Jaký je váš názor na fondy Erste? Má šanci se za takovýchto podmínek prosadit? Dali byste přednost českému, nebo zahraničnímu fondu? Těšíme se na vaše názory.