EU: Vysoké daně omezují zaměstnanost

  • 3
Česká republika má podle Evropské komise velké rezervy v zaměstnávání Romů v mimopražských regionech a také v zaměstnávání nekvalifikované pracovní síly. Podle doporučení, jež jsou společná pro celou "pětadvacítku", by se státy měly v budoucnu snažit o větší pružnost pracovníků i firem. Vlády by měly rovněž více investovat do rozvoje lidských zdrojů a celoživotního vzdělávání, snažit se přitáhnout a udržet více lidí na trhu práce.

Především by pak měly zajistit a dohlížet na konkrétní naplňování reforem. Výtky směrem k Česku se týkaly především značného zdanění příjmů a vysokých nemzdových nákladů, které podle komise brzdí vytváření pracovních míst a vylučují nekvalifikovanou pracovní sílu z trhu práce. "Lidé s nedostatečnou kvalifikací se proto často uchylují k sociálním dávkám nebo k práci načerno," uvádí komise. Ucelená reforma daňového a mzdového systému by podle ní měla tyto nešvary odstranit. Česká republika podle komise rovněž pokulhává v zaměstnávání romské populace, především v mimopražských regionech. "Proto je třeba bojovat proti diskriminaci a klást důraz na vzdělání, výchovu, pomoc podnikům a vytváření pracovních míst," míní komise.


Podle celkového hodnocení komise je úroveň zaměstnanosti v Česku lehce nad průměrem "patnáctky". Nezaměstnanost je přibližně stejná jako v současných členských státech, ale od poloviny 90. let stoupá. Zaměstnanost starších lidí se blíží průměru unie, ale pokud jde o zaměstnanost žen, má Česká republika ještě co dohánět.
Komise rovněž poukázala na vysoké regionální rozdíly. Podstatně kritičtější je komise vůči Slovensku, kterému vytýká zejména vysokou nezaměstnanost. Doporučení vydávaná komisí jsou součástí Evropské strategie zaměstnanosti. Jejich účelem je vymezit oblasti, v nichž mají státy největší mezery. Doporučení jsou specifická pro různé členské státy.