Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

EU zřejmě podpoří malé podniky

  12:00aktualizováno  12:00
Počet zaměstnanců v malých a středních podnicích v minulém roce stoupl o tři procenta na 1,96 milionu. Vyplývá to z materiálů ministerstva průmyslu a obchodu.

Na celkové zaměstnanosti se v České republice tyto podniky podílejí z více než 62 procent, o několik procentních bodů méně, než činí průměr v západoevropských zemích. Podíl jejich zaměstnanců roste zejména z důvodu zeštíhlování velkých podniků, přesunem pracovníků do oblasti služeb a zakládáním nových malých a středních podniků. Za ty se považují firmy do 250 pracovníků. "V tuzemsku zůstává vláda skupině malých a středních podniků zatím hodně dlužna. Nadějí jsou nicméně programy Evropské unie," říká hlavní ekonom z HVB Bank Pavel Sobíšek.
"Skupina malých a středních podniků je v rozvinutých zemích hlavním nositelem ekonomického růstu, a to díky pružnosti v nabídce a schopnosti nacházet na trhu místa nejefektivnějšího podnikání," podotýká. "Státy si proto obvykle skupinu těchto firem hýčkají vytvářením příznivých podmínek k jejich rozvoji," dodává.

V regionech Evropské unie s méně rozvinutou ekonomikou mohou malé a střední podniky čerpat z programů, které částečně kompenzují horší přístup firem ke zdrojům financování ve srovnání s velkými podniky.
Ministerstvo v minulých letech tyto podniky podporovalo několika program, loni na 11 podpůrných programů vynaložilo 2,66 miliardy korun a programy pomohly podle ministerstva k vytvoření 1129 nových pracovních míst. V letošním roce mohou podniky očekávat podporu zhruba za 2,4 miliardy korun.
Těšit se však mohou na štědřejší zdroje Evropské unie. Do roku 2006 by ze všech zdrojů EU mohla Česká republika získat zhruba 2,6 miliardy eur, tedy více než 80 miliard korun. "Až na třetinu z celkového objemu prostředků EU vyčleněných pro Česko by mohly dosáhnout právě malé a střední podniky," uzavírá Pavel Sobíšek.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Další z rubriky

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Schichtové: Jak jejich slavné mýdlo s jelenem proslavilo Ústí v Evropě

Dobové reklamní panely kosmetické značky Elida z ústecké společnosti Schicht

Vybudovali obrovský podnik, zaměstnávali tisíce lidí. Chtěli konkurovat Škodě a Tatře. Jenže podobně jako u jiných...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz