Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Eura na dovolenou si raději vyměňte hned

aktualizováno 
Koruna již letos neslibuje další posilování, spíše naopak. Proto se vyplatí si pospíšit s výměnou eura i dolaru. Výhodná může být dovolená v USA, arabských a asijských zemích. Jedinečný se zdá být Island.
Koruna posiluje příliš rychle.

Koruna posiluje příliš rychle.

Pokud jezdíte na dovolenou, asi každý rok řešíte podobný problém. Kdy vyměnit koruny za eura, aby z nich v zahraničí člověk vytěžil maximum? Ta chvíle je právě zde. Euro stojí 25 korun a dolar méně než 16, a nabízí se tak o poznání levněji než loni, kdy jsme eura nakupovali za 28 a dolary dokonce za 21 korun.

Proč nakupovat již teď a nečekat dál?
Existují hned tři důvody pro to, tvrdit, že koruna už letos neposílí, naopak, může ztratit něco z dosavadních impozantních zisků.

Za prvé - koruna posiluje příliš rychle a přestřelila rovnovážné tempo, které by mělo korespondovat s rychlostí, jakou doháníme hospodářskou úroveň našich západních sousedů.

Za druhé – do Česka v průběhu americké hypoteční krize přiteklo velké množství zahraničních peněz. "Zaparkovali“ je zde investoři, kteří se báli dalšího propadu amerického dolaru, a nepřímo tím pomohli i české koruně. Tato likvidita zde ale nezůstane na věky a až se situace v USA otočí, bude nás opouštět.

A konečně za třetí – velké množství zahraničních investorů začne v průběhu roku stahovat své zisky z Čech zpátky do eur nebo jiných měn.

Sečteno podtrženo, doporučuji tento rok dál neotálet a směnit koruny za eura nebo jiné zahraniční měny co nejdříve. Větší objem, než budete letos potřebovat, ale raději neměňte. Koruna by podle všech indicií měla posilovat i v dalších letech a pobyty v zahraničí tak budou rok od roku levnější.

Island o 60 % levnější
Letos může být navíc výhodné rozhodnout se strávit dovolenou v těch zemích, vůči kterým naše měna posílila nejvíce. Za úvahu tak stojí například Spojené státy, které pro nás díky padajícímu dolaru zlevnily o poznání více než Francie nebo Německo. Levnější je také velká část arabských nebo asijských zemí, které drží vůči dolaru fixní kurz.

Pravou výhrou roku 2008 může být Island, kde letos nakoupíte místní korunu o neskutečných 60 % levněji. Takže si stačí jen vybrat a hlavně včas vyměnit peníze.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

I psům a kočkám lze sjednat zdravotní pojištění, ušetří až desetitisíce

Ilustrační snímek

Psi a kočky mohou chodit k lékaři „na pojišťovnu“ jako my lidé. Speciální pojistka sice nepokryje každou návštěvu...

Proč měnit dodavatele energií v létě a neodkládat to na později

Ilustrační snímek

Kdo by v parném létě myslel na účty za plyn a elektřinu? Možná byste měli. I když je nová topná sezona daleko před...

Nová státní půjčka na bydlení pro mladé rodiny má výhody i omezení

Ilustrační snímek

Od patnáctého srpna začne stát prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení nabízet mladým rodinám do šestatřiceti...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz