Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Euro, dolar nebo korunu?

aktualizováno 
Před týdnem zveřejněný komentář poukazoval na to, že běžný občan může na krátkodobé spekulaci na kurz vydělat jen stěží, a to i v případě prudkých pohybů kurzu koruny. To ale neznamená, že bychom se měli vzdát investování do cizí měny – držet zahraniční měnu se může vyplatit, i když lze očekávat další posílení české koruny.

Důvodů pro toto zdánlivě odvážné tvrzení je několik. Za prvé, zahraniční úrokové sazby jsou dnes mnohdy vyšší než sazby korunové.

V následující tabulce jsou uvedeny pevné úrokové sazby vybraných domácích bank z vkladu 100 000 Kč nebo jeho cizoměnového ekvivalentu na jeden rok. Nejnižší úrok v těchto bankách získáte z dolarového depozita. Vklady v EUR a GBP jsou ale úročeny lépe než vklady v korunách. Nejvyšší výnos přináší termínovaný vklad do anglické libry – více než tři procenta.

 

  CZK EUR USD GBP
Česká spořitelna 2,3% 2,65% 1,75% 3,40%
ČSOB 2,1% 3,03% 1,87% 3,63%
KB 1,78% 2,68% 1,61% 3,58%
GE Capital 1,6% 2,30% 1,1% n/a

Za druhé, diverzifikace úspor do více měn může přinést sama o sobě značné omezení rizika. Pokud rozložíme své úspory rovným dílem mezi CZK, USD a GBP, při oslabení kurzu koruny vůči světovým měnám poklesne reálná hodnota pouze jedné třetiny našich úspor. Samozřejmě záleží na tom, zda veškeré své úspory utratíte v korunách či jen jejich část. Pokud očekáváte, že za naspořené peníze budete nakupovat pouze v Česku, nemá tento argument takovou váhu jako v případě, že část svých úspor utratíte i v zahraničí. Přesto argument stále platí – i v Česku nakupujete zahraniční zboží, jehož cena se mění v závislosti na pohybu devizového kurzu.

 

Související článek:

Na směně valut nelze vydělat

 

Za třetí, je výhodné držet část peněz v cizí měně už jen z toho důvodu, že snad každý čas od času potřebuje zaplatit nějaké zboží či služby (například kapesné na zahraniční zájezd) v euru či dolaru. Při každé výměně EUR či USD do korun si vždy směnárna či banka na poplatcích a spreadu odřízne nezanedbatelnou částku. Proto  je výhodné uchovávat určitou část úspor v zahraniční měně pro pozdější využití a ne je hned zbrkle měnit na koruny.

Proti držení větších objemů peněz v zahraniční měně dnes hovoří posilující kurz koruny. Co však platí dnes nemusí být pravdou již zítra. Přestože je dnes koruna o zhruba 11% silnější než před rokem a většina analytiků hovoří o dalším posilování, nelze vyloučit, že koruna může v několika následujících měsících i letech oslabit. Kurz měny je velice obtížné odhadovat - stačí se zpětně podívat na prognózy analytiků, které ještě před dvěma lety předpokládaly postupné oslabení koruny až k úrovni 40 korun za euro.

Přesto je v souvislosti s blížícím se vstupem ČR do Evropské unie a s tím související konvergencí cenové hladiny racionální očekávat posilování koruny v několika následujících letech, i když toto posilování nebude zdaleka tak razantní jako v uplynulých měsících. Koruna by vůči euru mohla nominálně posilovat o 3-5% ročně, což znamená , že v roce 2007 (pravděpodobném datu přijetí eura) by kurz koruny byl 24 – 27 korun za euro.

Graf: Vývoj kurzu koruny

 

Zdroj: ČNB

Jakou část úspor je tedy optimální držet v cizí měně? Na tuto otázku není možné obecně odpovědět, optimální množství záleží na našich individuálních potřebách každého z nás. Průměrný občan, který vycestuje do ciziny pouze jednou či dvakrát do roka, většinou do země Evropské unie, by v nízkoúročených eurech neměl držet více jak 1 000 EUR. Nevyplatí se ani vysoká expozice v amerických dolarech.

Další informace a články na téma:

MAKRO A MĚNY

Důvodem jsou nízké úrokové sazby, ale i oslabování křížového kurzu dolaru k euru v průběhu posledního měsíce. Pokud ale máte anglické libry, určitě nemá cenu se jich nyní zbavovat. Důvodem je vysoký úrokový diferenciál oproti koruně, kdy je výnos z librového vkladu v některých bankách oproti korunovému vkladu až dvojnásobný.

Rozhodně by ale neměl podíl úspor v zahraniční měně převyšovat 50% z našich celkových úspor, neboť pak riziko kurzové ztráty při pokračujícím posilování koruny převyšuje možné přínosy v podobě vyšších úroků a úspor na poplatcích.

Jakou část svých úspor máte v zahraniční měně? Myslíte si, že koruna bude pokračovat v posilování nebo že apreciační potenciál již vyčerpala? Napište nám svůj názor!

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Chcete investovat bezpečně a neprodělat? Dodržujte pět základních rad

Ilustrační snímek

Česká ekonomika zažívá zlaté časy a mzdy rostou. Spolu s tím roste i zájem Čechů o investování. Logicky, spořicí...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Kurzy.cz Švédsko je známo díky některým hudebním skupinám a zpěvákům, světu dalo společnost IKEA a ukazuje, jak může vypadat stá...

Najdete na iDNES.cz