Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Euro, dolar nebo korunu?

aktualizováno 
Před týdnem zveřejněný komentář poukazoval na to, že běžný občan může na krátkodobé spekulaci na kurz vydělat jen stěží, a to i v případě prudkých pohybů kurzu koruny. To ale neznamená, že bychom se měli vzdát investování do cizí měny – držet zahraniční měnu se může vyplatit, i když lze očekávat další posílení české koruny.

Důvodů pro toto zdánlivě odvážné tvrzení je několik. Za prvé, zahraniční úrokové sazby jsou dnes mnohdy vyšší než sazby korunové.

V následující tabulce jsou uvedeny pevné úrokové sazby vybraných domácích bank z vkladu 100 000 Kč nebo jeho cizoměnového ekvivalentu na jeden rok. Nejnižší úrok v těchto bankách získáte z dolarového depozita. Vklady v EUR a GBP jsou ale úročeny lépe než vklady v korunách. Nejvyšší výnos přináší termínovaný vklad do anglické libry – více než tři procenta.

 

  CZK EUR USD GBP
Česká spořitelna 2,3% 2,65% 1,75% 3,40%
ČSOB 2,1% 3,03% 1,87% 3,63%
KB 1,78% 2,68% 1,61% 3,58%
GE Capital 1,6% 2,30% 1,1% n/a

Za druhé, diverzifikace úspor do více měn může přinést sama o sobě značné omezení rizika. Pokud rozložíme své úspory rovným dílem mezi CZK, USD a GBP, při oslabení kurzu koruny vůči světovým měnám poklesne reálná hodnota pouze jedné třetiny našich úspor. Samozřejmě záleží na tom, zda veškeré své úspory utratíte v korunách či jen jejich část. Pokud očekáváte, že za naspořené peníze budete nakupovat pouze v Česku, nemá tento argument takovou váhu jako v případě, že část svých úspor utratíte i v zahraničí. Přesto argument stále platí – i v Česku nakupujete zahraniční zboží, jehož cena se mění v závislosti na pohybu devizového kurzu.

 

Související článek:

Na směně valut nelze vydělat

 

Za třetí, je výhodné držet část peněz v cizí měně už jen z toho důvodu, že snad každý čas od času potřebuje zaplatit nějaké zboží či služby (například kapesné na zahraniční zájezd) v euru či dolaru. Při každé výměně EUR či USD do korun si vždy směnárna či banka na poplatcích a spreadu odřízne nezanedbatelnou částku. Proto  je výhodné uchovávat určitou část úspor v zahraniční měně pro pozdější využití a ne je hned zbrkle měnit na koruny.

Proti držení větších objemů peněz v zahraniční měně dnes hovoří posilující kurz koruny. Co však platí dnes nemusí být pravdou již zítra. Přestože je dnes koruna o zhruba 11% silnější než před rokem a většina analytiků hovoří o dalším posilování, nelze vyloučit, že koruna může v několika následujících měsících i letech oslabit. Kurz měny je velice obtížné odhadovat - stačí se zpětně podívat na prognózy analytiků, které ještě před dvěma lety předpokládaly postupné oslabení koruny až k úrovni 40 korun za euro.

Přesto je v souvislosti s blížícím se vstupem ČR do Evropské unie a s tím související konvergencí cenové hladiny racionální očekávat posilování koruny v několika následujících letech, i když toto posilování nebude zdaleka tak razantní jako v uplynulých měsících. Koruna by vůči euru mohla nominálně posilovat o 3-5% ročně, což znamená , že v roce 2007 (pravděpodobném datu přijetí eura) by kurz koruny byl 24 – 27 korun za euro.

Graf: Vývoj kurzu koruny

 

Zdroj: ČNB

Jakou část úspor je tedy optimální držet v cizí měně? Na tuto otázku není možné obecně odpovědět, optimální množství záleží na našich individuálních potřebách každého z nás. Průměrný občan, který vycestuje do ciziny pouze jednou či dvakrát do roka, většinou do země Evropské unie, by v nízkoúročených eurech neměl držet více jak 1 000 EUR. Nevyplatí se ani vysoká expozice v amerických dolarech.

Další informace a články na téma:

MAKRO A MĚNY

Důvodem jsou nízké úrokové sazby, ale i oslabování křížového kurzu dolaru k euru v průběhu posledního měsíce. Pokud ale máte anglické libry, určitě nemá cenu se jich nyní zbavovat. Důvodem je vysoký úrokový diferenciál oproti koruně, kdy je výnos z librového vkladu v některých bankách oproti korunovému vkladu až dvojnásobný.

Rozhodně by ale neměl podíl úspor v zahraniční měně převyšovat 50% z našich celkových úspor, neboť pak riziko kurzové ztráty při pokračujícím posilování koruny převyšuje možné přínosy v podobě vyšších úroků a úspor na poplatcích.

Jakou část svých úspor máte v zahraniční měně? Myslíte si, že koruna bude pokračovat v posilování nebo že apreciační potenciál již vyčerpala? Napište nám svůj názor!

 

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Tři investice, u kterých se nafukuje spekulativní bublina

Ilustrační snímek

Státní dluhopisy, akcie, nemovitosti, půjčky. U těchto všech nástrojů se vytváří gigantická bublina. K takovému závěru...

Když stát své dluhy smaže inflací, je dobré mít zlato, říká odborník

Vladimír Brůna

Zájem Čechů investovat do zlata roste. A to i přesto, že cena zlata dosahuje ročního maxima. Podle investičního...

Co je dobré znát, když místo spoření volíte investici a podílové fondy

Ilustrační snímek

Existují dva typy přístupu k investování. Tím prvním jsou podílové fondy, tím druhým pak přímý nákup aktiv na...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz