Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Euro: test ohněm

  8:57aktualizováno  8:57
Společnou evropskou měnu čeká zkouška ohněm. V ohnisku zájmu se ocitlo Portugalsko, jeden z nejmenších členů hospodářské a měnové unie. Jeho ekonomická síla dosahuje pouhých dvou procent celkového výkonu eurozóny. Přesto může v blízké budoucnosti rozhodnout o tom, zda euro čeká příznivá budoucnost, nebo zda šlo o pokus předem odsouzený k neúspěchu.

Portugalsko se stalo první zemí, která překročila tříprocentní hranici pro deficit státního rozpočtu, jak ji v roce 1991 stanovila maastrichtská smlouva. V červenci oznámilo, že deficit za rok 2001 dosáhl výše 4,1 procenta hrubého domácího produktu. Podle maastrichtské smlouvy může Portugalsko za tento prohřešek dostat pokutu ve výši až 0,5 procenta HDP, což je značně bolestivá sankce. V ohrožení je i rozvojový příspěvek ve výši jedné miliardy eur, který Portugalsko každoročně dostává z rozpočtu EU. Alternativou by mohlo být až vyloučení z eurozóny.

Škrtat se musí

Aby se Portugalsko vyhnulo sankcím a špatné pověsti na finančních trzích, musí během dalších dvanácti měsíců snížit rozpočtový deficit pod hladinu tří procent HDP. Nový pravicový premiér José Manuel Durao Barroso bude muset dávat dohromady nepořádek, který v rozpočtu zanechala předchozí socialistická vláda Antonia Gutterese. Teoreticky stačí provést několik škrtů v rozpočtu. Úsporné balíčky však nebudou populární mezi voliči. Sociální výdaje představují zhruba 42 procent výdajů (podle dostupných údajů za rok 2000).

Z této částky asi třetina připadá na vzdělání, což není dobrý způsob, jak šetřit. Ze zbývajících přibližně 52 procent rozpočtových výdajů připadá 32 procent na dluhovou službu - zde jsou škrty absolutně vyloučeny. Dalších 12 procent jde na zabezpečení základních funkcí státu, mezi něž patří vládní administrativa, obrana, bezpečnost a justice. Zde lze šetřit jen minimálně. Zbývající výdaje jsou vyhrazeny na dopravní infrastrukturu, zemědělství, lesnictví, rybářství a podporu turismu.

Kde ubrat?

Největší potíže představují pro Portugalsko dvě položky: sociální výdaje a splácení veřejného dluhu. Sociální výdaje představují finanční past pro jakoukoli demokracii. Politikové si kupují hlasy za příslib vysokých důchodů a podpor a odpovědnost za splácení přesunou na následující vládu. Každoroční dluhová zátěž v hodnotě bezmála třetiny státního rozpočtu je pro Portugalsko těžkým břemenem minulosti a pro nás připomínkou, že věčně žít na dluh nelze. Pro srovnání, v ČR v roce 2001 představovaly náklady na dluhovou službu všeho všudy 3,1 procenta českého státního rozpočtu.

Jak by se česká vláda vypořádala se situací, kdyby splácení dluhů zhltlo třetinu rozpočtu? Přitom hrozí nebezpečí, že při zachování dosavadního trendu bychom se v takovéto situaci mohli během dvou či tří volebních období skutečně ocitnout! V dobách nedávno minulých bylo zvykem, že vlády (demokratické, autoritativní i některé komunistické) řešily problém dluhu prostým natištěním nových peněz. Centrální banky vycházely vládám vstříc a hodnota státního dluhu klesala. Vedlejším produktem byla samozřejmě eroze hodnoty "bezpečných" státních dluhopisů. V současnosti však nad fiskální stabilitou bdí Evropská komise a nad měnovou stabilitou nezávislá Evropská centrální banka (ECB). Tyto instituce by teoreticky měly přivádět neodpovědné státy k rozumu.

Euro přežije

Velký test nastane v říjnu a v listopadu, kdy Evropská komise bude rozhodovat o sankcích. Bude pokračovat během následujícího roku, kdy se Portugalsko bude snažit dát do pořádku své veřejné finance. V ideálním případě Portugalsko předloží plán úsporných balíčků a sankce budou mírné. V nejhorším případě Portugalsko úsporný plán nezvládne a sankce se neuskuteční kvůli vládám Německa a Francie, které mají samy máslo na hlavě ohledně rozpočtových deficitů. Pak by mohli mít pravdu skeptikové, kteří předpovídají zánik společné měny.

Euro však pravděpodobně přežije. Předchozí evropská měnová unie (plný zlatý standard) trvala od roku 1880 do roku 1914 a velmi se osvědčila. Pokud nevypukne nová válka mezi Německem a Francií, což je nepravděpodobné, má euro slušné šance. Výhody společné měny jsou příliš velké, než aby byly opuštěny kvůli sporné výhodě - smět nehorázně utrácet podle libosti vlády.

Autor je ekonom

 

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Na co si dát pozor, když chcete nákup auta řešit operativním leasingem?

Ilustrační snímek

Pro spoustu lidí přestává být důležité auto vlastnit. Stačí jim si ho půjčit či na nějakou dobu pronajmout. Na co dbát,...

Další z rubriky

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...Najdete na iDNES.cz