Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Eurozóna znovu roste. Optimismus na trzích zatím přetrvává

aktualizováno 
Přestože se museli ještě koncem minulého měsíce obchodníci na akciových trzích vypořádat s výraznými výprodeji, v listopadu zatím nákupní horečka z minulých měsíců pokračuje. Akciové indexy v Evropě i v USA totiž dokázaly růst již druhým týdnem v řadě.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Například americký Dow Jones vystoupal zpět nad hranici 10 tisíc bodů, zatímco se širší index S&P500 přiblížil nadosah ceně 1 100 bodů. Oba indexy tak atakují znovu svá roční maxima, a to bez ohledu na skutečnost, že byl minulý týden poměrně chudý na silnější ekonomická data.

První polovina týdne totiž nepřinesla téměř žádné makroekonomické výsledky, a protože byl ve středu ve Spojených státech svátek, vměstnalo se vše podstatné do posledních dvou dnů tohoto týdne. Ty přinesly z USA index spotřebitelské důvěry a údaje z trhu práce, avšak největší pozornost byla směřována na předběžné výsledky HDP eurozóny, které za sebou zanechaly poměrně smíšené dojmy.

Země evropské šestnáctky sice v souhrnu podle eurostatu rostly
o 0,4 %, jejich růst byl však nižší než s čím počítal většinový konsenzus na trhu (+0,6 %). K tomu přispělo především nižší než očekávané tempo růstu v Německu (+0,7 %) a ve Francii (+0,3 %). Přesto HDP eurozóny dokázal poprvé po pěti čtvrtletích opět růst, za což evropské země vděčí především zvýšeným výdajům jednotlivých vlád a masivní monetární stimulaci ze strany Evropské centrální banky.

Právě zdroje růstu 3. čtvrtletí jsou ale zároveň zdroji značné nejistoty ohledně výhledu pro jednotlivé ekonomiky do dalších období. Již v příštím roce totiž začne fiskální a monetární stimulace pozvolna odeznívat, což může současný růst rychle znovu utlumit. Spotřebitelská poptávka totiž zřejmě bude i nadále velmi slabá, díky vysoké míře nezaměstnanosti. Ta navíc v řadě zemí i nadále narůstá.

Smíšené dojmy ze slabších výsledků z Evropy však optimistickou náladu na trzích pokazit nedokázaly. Ta byla podpořena celou řadou zpráv z korporátního sektoru, ale také ekonomickými daty z Číny. Jak se zdá opět zrychluje, když se jen v říjnu tamní průmyslová produkce meziročně zvyšovala o skokových 16,1 %.

Dobré zprávy přišly i z České republiky

Několik dobrých zpráv ale v týdnu přišlo rovněž z České republiky. Říjnová míra nezaměstnanosti dokázala příjemně překvapit, když se nečekaně snížila o desetinu procenta na 8,5 %. Co více, jak vyplynulo z předběžného odhadu Českého statistického úřadu, hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí překvapil růstem o 0,8 %, což pomohlo snížit meziroční kontrakci ekonomiky ze 4,7 % až na 4,1 %.

Český statistický úřad navíc pozitivně revidoval výsledky za 2. kvartál. Revize předchozích čísel a lepší výsledky za 3. čtvrtletí přidaly argument navíc proti případnému snižování úrokových sazeb Českou národní bankou. Česká měna na to okamžitě reagovala. Posilovala od samého začátku týdne a zveřejněné výsledky HDP přispěly k tomu, že si velkou část svých zisků dokázala udržet. Jen v pátek proto byla proti pondělku česká koruna silnější na páru s dolarem o 0,90 %, zatímco k euru rostla o 0,77 % až na 17,17 CZK, resp. 25,50 CZK.

Mírný optimismus, který se prolínal celým týdnem, zanechal svou stopu také na komoditních trzích. Cena severomořské ropy brent se vyšplhala až na 78 USD za barel, a to navzdory čtvrtečním výsledkům ropných zásob v USA, které nečekaně rostly o 1,8 milionu barelů.

Ceny pšenice a kukuřice si připsaly více než 6 % a růstu se dočkaly také ceny drahých kovů, jako je stříbro a zlato. Cena zlata přitom překonala další historickou metu (1 100 USD/oz.) a i nadále těží ze slábnoucího dolaru a přebytku likvidity na finančních trzích. Tu zatím stále dodávají největší světové centrální banky svou expanzivní monetární politikou, která netlačí vzhůru pouze ceny komodit, ale společně s nimi ceny naprosté většiny finančních aktiv.

Příští týden bude na data podstatně bohatší. Zveřejněny totiž budou velmi silné market movery ze Spojených států, jakými jsou maloobchodní prodeje, průmyslová produkce, CPI a také první říjnová čísla z trhu s bydlením. Výsledky CPI pak zveřejní i eurozóna s Británií a za pozornost budou stát také fundamenty z Asie. Japonsko zveřejní předběžné odhady HDP, na ně v týdnu naváže ještě zasedání Bank of Japan. Bude rozhodovat o úrokových sazbách.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Další z rubriky

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Šikovně investovat může i začátečník. Stačí dodržet tři pravidla

Ilustrační snímek

Chybovat je lidské, říká se. U investování to ale příliš neplatí. Těch největších chyb se ovšem můžete vyvarovat, pokud...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Od roku od roku 2021 bude zrušeno stávající osvobození od DPH při dovozu malých ...

Od roku od roku 2021 bude zrušeno stávající osvobození od DPH při dovozu malých ...

Kurzy.cz Ministryně financí Alena Schillerová se dnes zúčastnila česko-francouzského kolokvia o obchodu se zbožím a službami pro...

Najdete na iDNES.cz