Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Eurozóna znovu roste. Optimismus na trzích zatím přetrvává

Přestože se museli ještě koncem minulého měsíce obchodníci na akciových trzích vypořádat s výraznými výprodeji, v listopadu zatím nákupní horečka z minulých měsíců pokračuje. Akciové indexy v Evropě i v USA totiž dokázaly růst již druhým týdnem v řadě.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Například americký Dow Jones vystoupal zpět nad hranici 10 tisíc bodů, zatímco se širší index S&P500 přiblížil nadosah ceně 1 100 bodů. Oba indexy tak atakují znovu svá roční maxima, a to bez ohledu na skutečnost, že byl minulý týden poměrně chudý na silnější ekonomická data.

První polovina týdne totiž nepřinesla téměř žádné makroekonomické výsledky, a protože byl ve středu ve Spojených státech svátek, vměstnalo se vše podstatné do posledních dvou dnů tohoto týdne. Ty přinesly z USA index spotřebitelské důvěry a údaje z trhu práce, avšak největší pozornost byla směřována na předběžné výsledky HDP eurozóny, které za sebou zanechaly poměrně smíšené dojmy.

Země evropské šestnáctky sice v souhrnu podle eurostatu rostly
o 0,4 %, jejich růst byl však nižší než s čím počítal většinový konsenzus na trhu (+0,6 %). K tomu přispělo především nižší než očekávané tempo růstu v Německu (+0,7 %) a ve Francii (+0,3 %). Přesto HDP eurozóny dokázal poprvé po pěti čtvrtletích opět růst, za což evropské země vděčí především zvýšeným výdajům jednotlivých vlád a masivní monetární stimulaci ze strany Evropské centrální banky.

Právě zdroje růstu 3. čtvrtletí jsou ale zároveň zdroji značné nejistoty ohledně výhledu pro jednotlivé ekonomiky do dalších období. Již v příštím roce totiž začne fiskální a monetární stimulace pozvolna odeznívat, což může současný růst rychle znovu utlumit. Spotřebitelská poptávka totiž zřejmě bude i nadále velmi slabá, díky vysoké míře nezaměstnanosti. Ta navíc v řadě zemí i nadále narůstá.

Smíšené dojmy ze slabších výsledků z Evropy však optimistickou náladu na trzích pokazit nedokázaly. Ta byla podpořena celou řadou zpráv z korporátního sektoru, ale také ekonomickými daty z Číny. Jak se zdá opět zrychluje, když se jen v říjnu tamní průmyslová produkce meziročně zvyšovala o skokových 16,1 %.

Dobré zprávy přišly i z České republiky

Několik dobrých zpráv ale v týdnu přišlo rovněž z České republiky. Říjnová míra nezaměstnanosti dokázala příjemně překvapit, když se nečekaně snížila o desetinu procenta na 8,5 %. Co více, jak vyplynulo z předběžného odhadu Českého statistického úřadu, hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí překvapil růstem o 0,8 %, což pomohlo snížit meziroční kontrakci ekonomiky ze 4,7 % až na 4,1 %.

Český statistický úřad navíc pozitivně revidoval výsledky za 2. kvartál. Revize předchozích čísel a lepší výsledky za 3. čtvrtletí přidaly argument navíc proti případnému snižování úrokových sazeb Českou národní bankou. Česká měna na to okamžitě reagovala. Posilovala od samého začátku týdne a zveřejněné výsledky HDP přispěly k tomu, že si velkou část svých zisků dokázala udržet. Jen v pátek proto byla proti pondělku česká koruna silnější na páru s dolarem o 0,90 %, zatímco k euru rostla o 0,77 % až na 17,17 CZK, resp. 25,50 CZK.

Mírný optimismus, který se prolínal celým týdnem, zanechal svou stopu také na komoditních trzích. Cena severomořské ropy brent se vyšplhala až na 78 USD za barel, a to navzdory čtvrtečním výsledkům ropných zásob v USA, které nečekaně rostly o 1,8 milionu barelů.

Ceny pšenice a kukuřice si připsaly více než 6 % a růstu se dočkaly také ceny drahých kovů, jako je stříbro a zlato. Cena zlata přitom překonala další historickou metu (1 100 USD/oz.) a i nadále těží ze slábnoucího dolaru a přebytku likvidity na finančních trzích. Tu zatím stále dodávají největší světové centrální banky svou expanzivní monetární politikou, která netlačí vzhůru pouze ceny komodit, ale společně s nimi ceny naprosté většiny finančních aktiv.

Příští týden bude na data podstatně bohatší. Zveřejněny totiž budou velmi silné market movery ze Spojených států, jakými jsou maloobchodní prodeje, průmyslová produkce, CPI a také první říjnová čísla z trhu s bydlením. Výsledky CPI pak zveřejní i eurozóna s Británií a za pozornost budou stát také fundamenty z Asie. Japonsko zveřejní předběžné odhady HDP, na ně v týdnu naváže ještě zasedání Bank of Japan. Bude rozhodovat o úrokových sazbách.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...