Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Karambol a úraz v Evropě vyřeší karta pojišťovny. Kterou a kdy použít

Když sebou říznete na svahu v Alpách a hnete si s kolenem, je to nepříjemné. Pokud se však nestane nic jiného, máte štěstí v neštěstí. O platbu za léčení se postará pojišťovna. Třeba ta vaše zdravotní, nebo komerční pojišťovna. Záleží na tom, jak jste pro tento případ zajištění.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když se v Evropě prokážete kartičkou zdravotního pojištění, budete ošetřeni stejně jako místní lidé. Tedy s touž spoluúčastí a týmž způsobem platby. Doklad totiž funguje jako takzvaný Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC). Pokud jedete 10 kilometrů za hranice na velký nákup, je většinou tato karta pojištěnce dostačující. Jestliže však odjíždíte na několikadenní aktivní dovolenou, je rozumné sjednat si komerční pojištění.

Přinášíme praktický informační servis, kdy Evropský zdravotní průkaz nemusí stačit a je lepší mít kartu s komerčním pojištěním.

1. Asistence

Domluvíte se bez problémů ohledně své léčby? Pokud ne, u komerčního pojištění byste mohli využít asistenci. Tu mají i zdravotní pojišťovny, ne všechny ji však provozují 24 hodin denně sedm dnů v týdnu. Tím se může pochlubit třeba Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, pro kterou pracuje Global Assistance, Revírní bratrská pokladna má celoroční kontaktní centrum. Jinak se musíte spokojit s pracovními dny a běžnou provozní dobou.

2. Výše platby

Vždy se nechte ošetřit v lékařském zařízení, které je součástí veřejného zdravotního systému. Ostatně i v Česku se většina klientů s drobným úrazem vyhne luxusní soukromé klinice, která nemá smlouvu se zdravotní pojišťovnou, a zajde raději na polikliniku. Když předložíte kartičku zdravotní pojišťovny, budete platit stejně jako místní. Tedy i případnou spoluúčast, kterou vám pak v Česku nikdo neproplatí. O její výši v jednotlivých zemích se dozvíte souborně na webových stránkách Kanceláře zdravotního pojištění.

Cestovní pojištění za pět minut online? Vyzkoušejte nás.

Například v Rakousku zaplatíte při hospitalizaci 13,20 až 21,50 eura denně (záleží na spolkové zemi), v Německu 5 až 10 eur za léky a obvazový materiál. Z nějakého důvodu se může stát, že po vás lékař bude chtít uhradit vše. Třeba proto, že kartičku EHIC nemáte právě u sebe. Pak nezbývá než zaplatit, vzít si účtenky a po návratu se obrátit na svou zdravotní pojišťovnu s žádostí o proplacení. Pojišťovna zaplatí podle pravidel schválených v zemi, kde jste se léčili.

Často se říká, že pojišťovny uhradí jen tolik, kolik by léčba stála v Česku, to se však týká jen takzvané vyžádané péče, kdy cestujete se svolením pojišťovny do zahraničí právě za lékařským výkonem. V tom případě musíte doplatit to, co překračuje české limity.

3. Záchrana

Jede pro vás horská služba? Vezou vás do nemocnice vrtulníkem? Vyprošťují vás hasiči? To není léčebný výdaj a z veřejného zdravotního pojištění nelze zaplatit. Pokud nemáte komerční cestovní pojištění, budete muset tyto částky uhradit ze svého.

4. Repatriace

Nemusí jít o nejhorší případ, kdy je třeba do ČR převézt ostatky někoho, kdo v zahraničí zemřel. Ono stačí i zranění, kvůli kterému není možné se domů vrátit jako řidič či spolujezdec. Sanita z ciziny či dokonce speciální letecký převoz si vyžádají pár desítek až stovek tisíc korun. Kartička EHIC nemusí v takovém případě posloužit každému a v každém evropské státě. Výjimkou jsou Německo a Slovensko. Václav Janalík z Revírní bratrské pokladny vysvětluje: „S těmito zeměmi ČR uzavřela smlouvu, takže náklady na převoz mohou být hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.“

5. Odpovědnost

Nejzávažnější situace, kvůli které je opravdu dobré přikoupit si komerční pojištění, je, když způsobíte škodu někomu jinému. Ani přitom nemusíte srazit na sjezdovce pověstného rakouského právníka. Ono stačí, když se chcete vyfotit při poklidném výletě do Londýna. Klientka ERV pojišťovny si chtěla udělat fotku s Big Benem v pozadí. Nešťastně přitom selfie tyčí udeřila do tváře japonskou turistku a vyrazila jí dva přední zuby. Scénka jak z bláznivé komedie? Jenže vyčíslená škoda se vyšplhala na 90 tisíc korun. Studentka měla štěstí, že v rámci cestovního pojištění měla sjednáno i pojištění odpovědnosti. Kdyby spoléhala jen na průkaz zdravotní pojišťovny, škodu by musela zaplatit ze svého.

Novinky v cestovním pojištění:

  • ALLIANZ: Do konce března sleva až 30 % na cestovní pojištění pro stávající klienty.
  • AXA: V rámci zimní kampaně 50% sleva na cestovní pojištění, včetně připojištění.
  • ČESKÁ POJIŠŤOVNA: Rodinná nabídka - děti do 6 let zdarma, do 18 let sleva 50 %; sjednání on-line sleva 10 %.
  • ČPP: Od 7,50 korun denně připojištění zimní výbavy pro případ zničení či odcizení.
  • ERV EVROPSKÁ: Děti a mládež 50 % sleva, pro ostatní 10 % při registraci do klientské zóny.
  • GENERALI: 15% sleva při sjednání on-line, extra sleva 10 % na facebooku pojišťovny, rodinná sleva (platí dva dospělí a jedno dítě, případné druhé a třetí dítě zdarma); možnost pojistit si rizikové sporty jen na vybrané dny.
  • KOOPERATIVA: Možnost pojistit si sportovní aktivity jen na vybrané dny; připojištění sportovního vybavení (poškození, zničení, odcizení, ztráta) i toho pronajatého.
  • POJIŠŤOVNA VZP: Soutěž o zájezdy v celkové hodnotě 120 tisíc korun.
  • SLAVIA: Pojištění zimních sportů již v základním pojištění.
  • UNIQA: Rodinný tarif za 59 korun denně až pro šestičlennou rodinu, tuzemské pojištění (krytí na úraz při zimním sportu od 11 korun denně).
    Zdroj: pojišťovny
Cestovní pojištění

Kdy pomůže pojištění na kartě

Kdo si nechce sjednávat žádné další pojištění, často argumentuje, že pojistku obsahuje jeho bankovní karta. Takže proč platit něco navíc? Ale víte, co přesně máte pojištěno?

Takže předně: obyčejné debetní karty, které má většina z nás v peněžence, automaticky žádné pojištění nemají. Výjimkou je Komerční banka, kde je pojištění zahrnuto do všech embosovaných karet (ty s vystouplým reliéfním písmem). Je to pojištění léčebných výloh a repatriace až do milionu korun, odpovědnost také do milionu u škod na zdraví a do 500 tisíc korun u škod na věcech.

Když chcete mít u jiné banky pojištění spojené s platební kartou, musíte si ho buď přikoupit (stojí od 25 korun měsíčně u UniCredit Bank, ale obvyklejší cena je 50 až 90 korun měsíčně), nebo si v bance dojednat „lepší“ kartu, za niž však nejspíš budete platit.

Částka, kterou je pojišťovna ochotna vyplatit za vaše léčení (limit léčebných výloh), je v případě pojištění ke kartě obvykle o něco nižší, než když si je sjednáte samostatně. Pohybuje se od milionu do 3,5 milionu korun, výjimkou je Creditas, u které je limit sedmimilionový.

U pojištění ke kartě si musíte dát pozor ještě na jednu věc: karta musí být aktivní. Mohli byste narazit třeba ve chvíli, kdy vám končí platnost staré karty, banka pošle novou a vy jste ji ještě neaktivovali. Zdá se to jako formalita, ale bývá to uvedeno v obchodních podmínkách. Pro pojišťovnu by to pak mohl být důvod k neplacení.

Pokud držitel karty cestuje do zahraničí s manželem a dětmi, bývají pojištěni i oni. Obráceně to však neplatí – pokud držitel zůstane doma a na hory pošle manželku s dětmi, pojištění na jeho kartě se na ně nevztahuje.

Pojištění platí i pro registrované partnery, pokud však spolu „jen“ chodíte a máte teprve před svatbou, musíte mít každý kartu svoji. A to i když už máte děti, které jedou lyžovat s vámi. Benevolentní je v tomto případě mBank, která pojistí i druha či družku. U některých bank je pro rodinné pojištění nutné sjednat zvláštní tarif - jsou to například ČSOB, Moneta, Hello Bank, Sberbank či UniCredit Bank. U Komerční banky se pojištění týká jen držitele karty a jeho spolucestujících nezaopatřených dětí do 21 let.

Co si pohlídat, když se něco stane

I když máte nervy ze železa, při nehodě budete ve stresu. Zapamatujte si, co dělat a co naopak nedělat, abyste se později nedostali do konfliktu s pojišťovnou. A je jedno, jestli jste někoho srazili na sjezdovce, nebo nabourali auto v horské zatáčce.

  1. Do všech mobilů v rodině či v partě si uložte kontakt na asistenční službu. Jak u cestovního pojištění, tak autopojištění. A pro jistotu si ho navíc zapište na kartičku do peněženky.
  2. Dobře si pročtěte pojistné smlouvy a jejich podmínky. Přehledně si někam vypište limity, které se týkají léčebných výloh, odtahu vozidla, náhradního ubytování. Pokud smlouvy nemůžete najít, zavolejte infolinku své banky a ujasněte si předem, co všechno máte pojištěno.
  3. Hned jak toho po nehodě budete schopní, volejte svou asistenční službu a řiďte se jejími pokyny. Asistence je schopna pomoci vám i s překladem.
  4. V prvních chvílích po nehodě nikomu nic nepodepisujte. Dejte si třeba třicet minut na zotavenou. Pokud vám někdo dává podepsat protokol v jazyce, kterému nerozumíte, připište, že podepisujete s výhradou, případně přidejte svou verzi popisu situace.
  5. V prvních chvílích nikomu nedávejte číslo své platební karty.
  6. Zajistěte si svědky. Pokud jste sami poškození, nejspíš to fyzicky nezvládnete, požádejte o pomoc kamaráda. Ať fotografuje - není to hyenismus, ale podklad pro pojišťovnu.
  7. Odtahové službě, autoservisu či komukoli jinému, kdo vám bude poskytovat služby, nahlaste, jaké máte sjednané limity u pojišťovny. Upozorněte je předem, že chcete, aby se jejich pomoc do té výše finančně vešla.
  8. S asistencí komunikujte v klidu, ale asertivně.
  9. Hovory si nahrávejte, případně napište e-mail (vždy je lepší ho posílat současně na třetí adresu, aby příjemce viděl, že nejste ve styku jen s ním).
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...