Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropa kandidátským zemím přivírá vrátka

  11:00aktualizováno  11:00
Británie a Irsko zůstaly minulý týden jedinými státy Evropské unie, které byly ochotny otevřít svůj pracovní trh všem jejím novým členům. Jednotlivé země EU postupně ustoupily od svých původních postojů a uzavírají se.

Země jako Švédsko, Dánsko a Nizozemsko se původně zavázaly, že umožní práci lidem z nových členských zemí. Nyní však postoj změnily. Bojí se, že příval nové pracovní síly povede ke snížení platů a přetíží jejich systém sociálního zabezpečení.
Britský premiér Tony Blair také začal mít o politice otevřených dveří určité pochybnosti, proto minulý týden požádal o přezkoumání práva možných nových příchozích na sociální dávky. Jeho rozhodnutí odráží obavy, že s tím, jak se ostatní země uzavírají, přitažlivost Británie roste. Specifické obavy jsou z českých a slovenských Romů.
Podle Evropské komise odpovídají nynější "uzavírací" kampaně situaci, která nastala v členských zemích před přístupem Španělska a Portugalska v roce 1986. Španělská invaze se však nekonala. Chudší Portugalsko je možná charakterističtější případ. Počet Portugalců v Británii a v Německu se zvýšil během dekády z 92 tisíc na 153 tisíc a Lucemburk se stal portugalským městem.


Přestože některé nynější země EU trvají na svých obavách z takzvané sociální turistiky, je jen málo důkazů o tom, že příliv migrujících pracovníků by byl s to destabilizovat jejich trh práce. Například polští diplomaté tvrdí, že do Polska se v 90. letech minulého století vrátilo mnoho Poláků z emigrace právě kvůli perspektivě členství země v Evropské unii.
Diplomaté v EU říkají, že Poláci, Češi, Slováci a další jsou ideálními dočasnými zaměstnanci. Jsou vzdělaní, přinášejí novou krev a dynamiku stárnoucí Evropě. Pokud zůstávají, tak hlavně proto, že se ožení nebo vdají. Jejich „migrační profil“ je zásadně odlišný od muslimských skupin, které vzdorují asimilaci a které zakazují dětem, aby uzavíraly sňatky se členy většinové společnosti. Na možnost pracovat v zemích unie bez omezení, která s sebou přináší přechodné období s nutností pracovního povolení, si tak kandidátské země budou muset nějakou dobu počkat.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Kurzy.cz Ve stejné chvíli, kdy čínský prezident Si Ťin-pching odhaloval dalekosáhlou reformu diplomacie pro lepší distribuci čín...

Najdete na iDNES.cz