Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropa se nám otevírá, ale pozor na daně z příjmů v zahraničí

aktualizováno 
Stále se zvětšuje počet těch lidí, kteří pracují a vydělávají v cizině. Někdo se mylně domnívá, že zaplacením daní zahraničnímu finančnímu úřadu jeho daňové povinnosti musí skončit. Tato představa je ovšem iluzorní. Víte, jak na to?
Peníze, euro, dolar

Peníze, euro, dolar | foto: Profimedia.cz

Před vlastním ponořením se do daňové problematiky je nutné si osvojit pohled Zákona o daních z příjmů na zjednodušeně řečeno daňové příslušenství konkrétního poplatníka. Odborně se tomuto vztahu konkrétního poplatníka k daňovým povinnostem říká daňová rezidence a náš Zákon o daních z příjmů se mu věnuje hned ve svém úvodu (v paragrafu 2). Jeho zásadním poselstvím je fakt, že poplatníci s bydlištěm na území ČR nebo se zde obvykle zdržující mají daňovou povinnost v ČR (a to na příjmy plynoucí z tuzemských i zahraničních zdrojů).

Pozorný čtenář si jistě může položit otázku, co se skrývá pod termínem „obvykle se zdržující na území ČR“. Jednoduše jde o ty, kteří v ČR pobývají v kalendářním roce 183 dnů a více. V určení daňové rezidence tedy neplatí prvek státní příslušnosti či občanství konkrétního poplatníka, nýbrž jde o výše zmíněná kritéria. Pokud tedy je někdo považován za tuzemského daňového rezidenta, pak si ČR vyhrazuje právo na jeho řekněme celosvětové příjmy a případně zde budou aplikovány příslušné smlouvy o zamezení dvojího zdanění (pokud má ČR s příslušným státem takovou smlouvu uzavřenou).

popisekVYDĚLEJTE S RIZIKEM
ale za to desítky procent

 

Příjmy ze zahraničí daňového rezidenta ČR patří do daňového přiznání

Představme si tedy nejčastější situaci, kdy daňový rezident ČR má kromě příjmů z tuzemských zdrojů také příjmy ze zahraničí. Co v takovém případě dělat? Zcela určitě takové příjmy bude nutné uvést v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob. V žádném případě mu takové příjmy nemůže zohlednit zaměstnavatel v ročním zúčtování. Jediná cesta je skutečně přes zmíněné daňové přiznání.

Pokud zahraniční příjmy podléhají zdanění již v zahraničí, tak se výpočet daňové povinnosti poplatníka váže na aplikaci smlouvy o zamezení dvojího zdanění (pokud má ČR se zdrojovým státem tuto smlouvu uzavřenou). Zde používají fyzické osoby dvě základní metody uvedené v tabulce.

Metody vylučující dvojí zdanění příjmů

Metoda prostého zápočtu

Metoda vynětí s výhradou progrese

Použitím této metody lze snížit daňovou povinnost o daň z příjmů zaplacenou v zahraničí – nejvýše však o částku, která by byla z takového příjmu odvedena v ČR

Při použití této metody se z úhrnu dílčích základů daně podle paragrafu 6 až 10 (před uplatněním nezdanitelných částí základu daně a částek odčitatelných od základu daně) vyjmou příjmy ze zdrojů v zahraničí. Z ostatního příjmu poplatníka se vypočte daň sazbou daně zjištěnou ze základu nesníženého o vyjmuté příjmy ze zdrojů v zahraničí.

V obou případech musí poplatník prokázat daň zaplacenou v zahraničí potvrzením zahraničního správce daně. V určitých případech lze daň zaplacenou v zahraničí prokázat i potvrzením plátce příjmu nebo depozitáře o sražení daně.

Poměrně obvyklou formou zahraničních příjmů plynoucích do kapes daňových rezidentů ČR jsou dividendy či příjmy úrokového charakteru. Zde se nabízejí následující možnosti, jak zdaňovat a eventuálně kompenzovat daňovou povinnost, aby nedošlo k jejímu zdvojení.

 

Možnosti zdanění
dividendových a úrokových příjmů
Jako součást celkového základu daně V samostatném základu daně
Dividendy či úroky přijaté ze zahraničí vstupují do celkového základu daně a zdaňují se v závislosti na daňovém pásmu, v němž se konkrétní poplatník pohybuje Dividendy či úroky budou zdaněny v samostatném základu daně sazbou 15 %, avšak nelze zde využít žádné nezdanitelné částky (na rozdíl od první možnosti)

Pokud by například byla v zahraničí stržena daň ve výši 15 % a poplatník prokázal její odvedení relevantním potvrzením správce daně, pak by měl takový poplatník při využití zdanění v samostatném základu daně nulovou daňovou povinnost vůči místnímu správci daně.

Aplikace smluv o zamezení dvojího zdanění není úplně jednoduchá a pokud má tuzemský daňový rezident příjmy ze zahraničí, pak by měl s touto problematikou seznámit daňového odborníka a nechat si vysvětlit svoje daňové povinnosti. Chybou by bylo se spokojit s faktem, že došlo k zaplacení daně v zahraničí a tuzemský správce daně na takové informace nemá nárok.

Máte příjmy ze zahraničí? Činí vám jejich zdaňování problémy? Nechce vám zahraniční správce daně vystavit potvrzení o zaplacení daně? Těšíme se na vaše poznatky v této oblasti.


Autor:


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Zaplacením faktury podnikatel uzavírá roční smlouvu. Ilustrační snímek
Vymysleli fintu, jak pro nepozornost inkasovat beztrestně tisíce

Obchodní nabídky nejrůznějšího druhu nacházíme ve firemní poště často. Ale pozor, existují firmy, jejichž obchodní nabídka vypadá jako faktura. A i když ji...  celý článek

S ohledem na masové rozšíření chytrých mobilních telefonů a rostoucí oblibu...
Znáte výhody smartbankingu? Otestujte svoje znalosti

Ty tam jsou doby, kdy jsme s každým příkazem k úhradě museli osobně do banky. Svůj účet dnes můžeme spravovat z pohodlí domova nebo i kdekoli na cestách, a to...  celý článek

Ilustrační snímek
Peníze od státu: Na co máte nárok a kolik dostanete, když dítě onemocní

Začala škola a už máte děti nemocné? Poradíme, co vám musí zaměstnavatel umožnit a na jakou finanční kompenzaci máte při pracovní absenci kvůli ošetřování...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.