Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropská strategie zaměstnanosti

  10:00aktualizováno  10:00
Letos v lednu Evropská komise navrhla novou strategii zaměstnanosti, která se má vyrovnat se současnými problémy způsobenými rychlejšími ekonomickými změnami, stárnutím populace a rozšířením Evropské unie.
Strategie se zaměří zejména na tyto priority:

* Nabízet těm, kdo hledají práci, vhodnou pomoc v raném stadiu nezaměstnanosti. Zařídit, aby se práce vyplácela. Příjem z placené práce byl měl být vyšší než podpora v nezaměstnanosti. Zaměstnavateli se musí vyplatit přijímat nové pracovníky a vytvářet nová místa.

* Podporovat podnikatelství, a tím i vytváření pracovních příležitostí. Zařadit manažerské dovednosti do vzdělávacího systému a představovat podnikatelství jako jednu z možností utváření kariéry.

* Zaměřit se na zaměstnanost druhé generace přistěhovalců (kteří často zažívají závažné sociální a zaměstnanecké problémy), řešit specifické potřeby žen, povzbuzovat starší ženy k tomu, aby zůstaly déle na trhu práce, a usnadňovat účast v zaměstnání pro matky s malými dětmi.

* Transformovat práci "na černo" do řádného zaměstnání.

* Podporovat přizpůsobivost požadavkům trhu práce, zejména pokud jde o různé uspořádání pracovní doby a o pracovní smlouvy.

* Investice do lidského kapitálu a strategie pro celoživotní učení. Je třeba omezit předčasné odchody ze školy, zvýšit úroveň a kvalitu vzdělávání, podporovat investice zaměstnavatelů a jedinců do lidského kapitálu.

* Vytvářet stimuly pro zaměstnavatele, aby přijímali znevýhodněné lidi, využívat příležitostí k vytváření pracovních míst v sociální ekonomice nebo v odvětvích reagujících na nové požadavky.

* Podporovat aktivní stárnutí, to znamená dosáhnout 50procentní míry zaměstnanosti u starších lidí (55­64 let) do roku 2010 a do stejné doby zvýšit o pět let průměrný věk odchodu do důchodu.

* Zaměřit se na regionální nerovnosti v zaměstnanosti. Úsilí o překlenutí regionálních nerovností je podstatné pro posílení soudržnosti v rámci Evropské unie.

Plné textu znění najdete v čísle 3/2003 měsíčníku Zpravodaj Odborné vzdělávání v zahraničí, který vydává Národní ústav odborného vzdělávání.Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

PORADNA: Jak funguje nemocenská u zaměstnanců, kteří mají „dvanáctky“

Ilustrační snímek

Jak je to s nemocenskou, když pracujete v jiném než osmihodinovém režimu denně, vysvětluje advokátka Markéta...

Advokátka: Sexuální útoky a šikanu v práci zákony dostatečně neřeší

Ilustrační snímek

Případů sexuálního obtěžování nebo šikany v práci je podle odborníků hodně, ale na rozdíl od západních států se o nich...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz