Evropská unie si chce posvítit na záda

Evropská unie se rozhodla dokázat, jak moc jí leží na srdci blaho občanů, a zahájila kampaň k odstranění bolestí zad v zaměstnání. Zatím není jasné, jakým způsobem toho chce dosáhnout.

Akce pod tajemným názvem „Posviťme si na břemena“ potrvá až do konce října. Stejným tajemstvím je zahaleno i to, jak konkrétně hodlá unie Evropanům s bolavými zády pomoci. Velkou výzvu přitom představuje pro Unii také Česko, kde jsou bolesti svalů jednou z hlavních příčin absence v práci. Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu při práci přišla s jasnými daty: v sedmadvaceti členských státech Evropské unie si na bolesti zad stěžuje čtvrtina zaměstnanců. Více než pětině lidí práce způsobuje velké bolesti svalů.

V některých zemích mají právě bolesti zad a svalů na svědomí až 40 procent veškerých pracovních absencí a náklady na léčení těchto nemocí se mohou vyšplhat až na 1,6 procenta hrubého domácího produktu. Že za bolesti zad může nadměrná nebo jednostranná pracovní zátěž, je jasné zřejmě každému. Autoři kampaně ale příčiny bolesti zad pro jistotu vyjmenovávají a připomínají, že riziko bolestí se zvyšuje i s „pracovním tempem, nízkým pracovním uspokojením, vysokými požadavky dané práce a s pracovním stresem“.

NEPŘÍJEMNÝ ŠÉF:  jeden z častých důvodů k odchodu ze zaměstnání

Poněkud méně sdílní jsou však ve chvíli, kdy mají odhalit, jak přesně hodlají tyto „naléhavé problémy“ řešit. V tiskové zprávě se mluví pouze o tom, že na řešení problematiky by měli spolupracovat zaměstnanci, zaměstnavatelé a vláda a že je potřeba provádět „preventivní strategie“. Kromě obecných proklamací typu „postavit pracovníka do centra pozornosti“ a „přetvořit pracoviště“ však agentura s ničím novým nepřichází.

Některé věci, na které poukazuje, navíc ani při nejlepší vůli zřejmě vyřešit nedokáže. Jak totiž může evropská agentura přimět zaměstnavatele, aby své zaměstnance nestresovali, aby je nenutili odevzdávat práci včas a aby netlačili na vyšší pracovní výkony?

Jak v době počítačů přimět firmy, aby jejich lidé nemuseli sedět v „unavujících polohách“ před obrazovkami? Jediným předem jasným a hmatatelným výsledkem kampaně, která má vyvrcholit v říjnu Evropským týdnem bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, tak má být předání cen zaměstnavatelům, kteří na zdravá záda svých podřízených nějakým nápaditým způsobem dbají.

Co škodí a pomáhá vašim zádům

ŠPATNĚ:

  • Jednostranná zátěž
    Práce u pásu nebo ve strojové výrobě, to je pro záda mor. Své by mohli vyprávět i sportovci, kteří výrazně zatěžují jednu svalovou skupinu, třeba oštěpaři.
  • Nečinnost versus nárazová zátěž
    Celý týden nic neděláte, sedíte v kanceláři a o víkendu začnete kopat vinný sklípek. Návštěva pohotovosti vás pravděpodobně nemine.
  • Kila navíc
    Obezita není zdravá, to se ví. Nadváha zatěžuje vaše klouby i páteř.

DOBŘE:

  • Vhodný pohyb
    Pravidelně se hýbejte, nejlépe tak, abyste procvičili co nejvíce svalů. Plavání stylem znak je ideální. Výborná je také jóga, existuje i speciální právě pro bolesti zad. Zádům nedělají dobře otřesy, při potížích proto vynechte squash i aerobic.
  • Správný nábytek
    Kupte si funkční židli. Měla by být vyšší a s područkami. Investujte i do matrace a polštáře.
  • Stůjte rovně
    Myslete na správné držení těla – hlava, krk i hrudník mají být v jedné ose.

 

JobDNES.cz - více než práce