Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Exekuční zápis: bič ve spárech banky

aktualizováno 
Máte-li v úmyslu vzít si úvěr, pak se vám hlavou možná prožene i ta nejčernější alternativa úvěrového vztahu. Položíte si otázku, jak se zachováte v případě, že nebudete mít peníze na splacení úvěru. Takové situaci je samozřejmě ideální předejít prostřednictvím jiných nástrojů, avšak přesto je vhodné znát základní pravidla práv věřitele při vymáhání svých pohledávek a způsob obrany dlužníka.

Přestože si většinou půjčujeme od bank, tak znalost pravidel boje mezi věřitelem a dlužníkem se vyplatí i pro úvěrové vztahy mimo oblast bankovních úvěrů. Zatímco většina podnikatelů si již s nepoctivými obchodními partnery užila své a zná danou problematiku, tak občané mohou v této problematice tápat. Při uzavírání nebo během trvání úvěrového vztahu se potom mohou dopustit chyb z neznalosti, které ovlivní další průběh celého vztahu a může dojít k nemilým překvapením.

Existence pohledávky není ještě postačující podmínka k exekuci majetku

Od roku 2001 pracuje naše legislativa s novým fenoménem řešení problematických pohledávek. Každý z nás již pravděpodobně slyšel o existenci takzvaných exekucí na majetek dlužníků, kteří nejsou schopni plnit svoje závazky vůči věřitelům. V principu exekuci na majetek dlužníka rozumíme, avšak již méně lidí je schopno rozumět všem podmínkám potřebným k provedení exekuce na majetek dlužníka.

Spotřebitelské úvěry nemusí letos podražit! Více ZDE.

Někteří lidé, popřípadě podnikatelé, se na exekutory obrací dokonce již v případě, že jim někdo nezaplatí svůj závazek včas. Pletou si ovšem postavení exekutorů s různými firmami, které za provizi vymáhají pohledávky. Na způsoby jejich podnikání nechť si každý udělá názor sám. Samotná existence pohledávky po splatnosti ovšem k realizaci exekuce na majetek dlužníka nestačí. V takovém případě má sice oprávněná osoba právo na včasné uhrazení svojí pohledávky, avšak nemá takzvaný exekuční titul. Tím může být v nejčastějším případě vykonatelné soudní rozhodnutí. Soud v takovém případě prošetří celou záležitost a vydá rozhodnutí (v drtivé většině uzná nárok věřitele). Rozhodnutí má charakter exekučního titulu a pověřený exekutor zahájí vlastní exekuci majetku dlužníka.

Výše uvedené pravidlo platí samozřejmě i pro oblast bankovních úvěrů, kde na straně věřitele stojí komerční banka a na straně dlužníka občan nebo firma. Banka má samozřejmě zájem na tom, aby její dlužníci dostáli svým závazkům řádně a včas. V případě, že dlužník neplatí a ani nereaguje na jakékoli výzvy banky směřující kupříkladu k rozložení splátek do delšího časového období, pak ji nezbývá než řešit problematickou pohledávku soudní cestou. Obrátí se na příslušný soud (tím je okresní soud v místě bydliště popřípadě sídlu povinného) a navrhne zahájení řízení včetně jména exekutora oprávněného k provedení exekuce. Ještě před nabytím právní moci soudního rozhodnutí je exekutor oprávněn zajistit majetek povinného, přičemž ten nesmí s majetkem nakládat s výjimkou základních činností odpovídající běžné správě majetku. Toto opatření zabraňuje účelovému maření práv oprávněného.

Banka může nutit dlužníka k podepsání exekučního zápisu

Dlužník má samozřejmě několik prostředků, kterými může významně prodloužit dobu od zahájení řízení k vlastnímu rozhodnutí soudu. Právě z těchto důvodů se věřitelé snaží soudnímu řešení pohledávek vyhnout a nutí dlužníky k jinému donucovacímu prostředku mimo rámec soudního šetření případu a konečnému vydání exekučního titulu.

Zástavní dlužníci vzkazují: bude nás víc! Více ZDE.

Věřitelé mohou při sepisování úvěrových smluv vyzvat dlužníka k podpisu takzvaného exekučního zápisu. V tomto zápisu v podstatě dlužník svoluje, že na jeho majetek bude uvalena exekuce v případě, že svoje závazky z úvěrové smlouvy nesplní řádně a včas. Exekuční zápis musí vymezovat účastníky úvěrového vztahu, předmět plnění a osobu exekutora. Pro banky v pozici věřitele má takový zápis tu výhodu, že v případě neplnění závazků ze strany dlužníka se mohou vyhnout zdlouhavému soudnímu šetření a rovnou mohou podat soudu návrh na exekuci. Prakticky okamžitě se pověřenému exekutorovi vydává již výše uvedený exekuční titul, který je nutnou podmínkou k zahájení vlastní exekuce. Jenom pro úplnost dodávám, že případný soudní proces může při využití všech obranných prostředků na straně dlužníka trvat i několik let. Při existenci exekučního zápisu je jakákoli obrana v případě neplnění dlužníkových povinností prakticky nemožná.

Dlužník samozřejmě nemá povinnost exekuční zápis podepsat. Pokud ho nepodepíše, pak musí řešení pohledávky projít soudní cestou. V některých situacích se dlužník může dostat do situace, kdy banka mu peníze půjčí pouze za předpokladu, že při sepsání úvěrové smlouvy zároveň podepíše i exekuční zápis. Každý si tedy musí uvědomit, jaké důsledky podpis exekučního titulu v případě neplnění závazků pro něj znamená.

Vlastní exekuci se uniká těžko

V případě, že dojde k tomu nejhoršímu a na majetek dlužníka je uvalena exekuce, pak již dlužník moc šancí uniknout nemá. Exekutor má všechny trumfy v rukou a může ji provést prostřednictvím srážek ze mzdy či jiných příjmů, přikázáním pohledávky či prodejem movitých nebo nemovitých věcí. Exekutor má právo požádat široký okruh třetích osob o součinnost: jde v podstatě o jejich vyjádření, zda evidují nějaký majetek povinného. Bylo by tedy naivní si myslet, že akcie v majetku povinného v tržní hodnotě jeden milión korun či chalupa na Šumavě zůstanou bez povšimnutí. Všem účastníkům úvěrového vztahu lze tedy především doporučit smluvně-preventivní opatření.

Tuzemské banky zatím využívají mimosoudních exekucí opřených o klientem podepsaný exekuční zápis v případě občanských úvěrů poměrně málo. Tato skutečnost se však může změnit a může jít o podobně často využívaný instrument jako v případě korporátních úvěrů.

Vyhrožovala vám banka exekucí vašeho majetku? Nutila vás k podepsání exekučního zápisu. Těšíme se na vaše názory.

Co dělat, pokud se dostane do potíží a nemůžete splácet? Rady, jak postupovat, spolu s dalšími informacemi naleznete ZDE.

reklama


 

Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Další z rubriky

Nízké úrokové sazby je třeba využít teď. Půjdou nahoru, říká ekonom

Martin Mašát

„Rekordně nízké úroky u delších fixací hypoték či úvěrů se vyplatí využít už teď,“ doporučuje Martin Mašát, ekonom...

Nemovitosti jsou drahé! Ale kdeže, vysvětluje ekonom

Martin Mašát

Zaručené zprávy o drahých nemovitostech, cenových bublinách a nárůstech hodnoty bydlení číhají na každém kroku. Ale...

Do několika měsíců zdraží spotřební a hypoteční úvěry, míní odborníci

Ilustrační snímek

Centrální banka na začátku srpna vůbec poprvé od roku 2008 zvýšila základní úrokové sazby. Tímto svým krokem zdražila...

Další nabídka

Kurzy.cz

Jak velké (ne)jsou otazníky nad ČNB / BIG EXPERT - české akcie, úrokové sazby: t...
Jak velké (ne)jsou otazníky nad ČNB / BIG EXPERT - české akcie, úrokové sazby: t...

Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.