vina, trest, spravedlnost, justice, soud

vina, trest, spravedlnost, justice, soud | foto: Profimedia.cz

Exekutor nepostihne všechny vaše úspory

  • 1
Podnikání nemusí vždy skončit úspěchem. Exekucí proto stoupá. Ty se mohou vztahovat nejen na majetek, ale i na finanční produkty. Exekuce na penzijní a životní pojištění nepředstavuje reálnou hrozbu. Proč?

K exekuci dochází, pokud dlužník není schopen uhradit své závazky. Exekuce nejčastěji zahrnuje movitý i nemovitý majetek, bankovní účty, obchodní podíly a pohledávky. Dlužníky tak může potkat nepříjemné fyzické zabrání movitých věcí, např. zboží v obchodě, osobního automobilu, výpočetní a telekomunikační techniky, zařízení kanceláří atd. U podnikatelů se exekuce nemůže týkat věcí, které nutně potřebuje k výkonu své podnikatelské činnosti. Výjimkou jsou případy, kdy na těchto věcech vázne zástavní právo a jde o vymožení pohledávky tímto zástavním právem zajištěné.

Bankovní účty v ohrožení

Exekuce se může vztahovat nejen na prostředky na bankovních účtech, ale i na úspory na dalších finančních produktech. Kromě běžného účtu v tuzemské měně lze postihnout účet devizový, účet stavebního spoření, penzijní připojištění nebo životní pojištění. Finanční produkty jsou exekutory poměrně oblíbené. Movitý či nemovitý majetek je totiž nejprve nutné prodat, aby došlo k získání peněz na úhradu dluhu. Není to tedy tak rychlé jako vybrat peníze z běžného účtu či stavebního spoření. Banky a stavební spořitelny musí peníze dlužníka exekutorovi vyplatit, jinak jim hrozí pokuta. Exekuce může probíhat současně na všech známých účtech dlužníka. Navíc, peněžní ústav je-li vyzván správcem daně k součinnosti, musí sdělit čísla všech účtů dlužníka, jejich pohyby, stav a další požadované informace.

Pojištění a penzijní připojištění – problémová exekuce

Použít na úhradu dluhu penzijní připojištění či životní pojištění není tak jednoduché jako zabavit vklad v bance nebo stavební spořitelně. Na samotné penzijní připojištění nebo životní pojištění nelze vést výkon rozhodnutí ani exekuci. Exekutor však může mít nárok na plnění z těchto smluv.

Státního dozor (ministerstvo financí) dostává stovky dotazů ročně, zda konkrétní fyzická osoba, na niž byla nařízena exekuce, je či není účastníkem penzijního připojištění. Problémem pro exekutory ovšem je, že penzijní připojištění se sjednává na dobu neurčitou. Exekutor tak nezíská žádné prostředky z penzijního připojištění, dokud účastník nepožádá o odkupné či některou z dávek penzijního připojištění. Dokud totiž nejsou zákonné podmínky pro výplatu dávky splněny nebo o ni účastník penzijního připojištění nepožádá, penzijní fond peníze exekutorovi nevyplatí. K penězům u penzijního fondu se ovšem nedostane nejen exekutor, ale ani vlastník smlouvy.

Životní pojištění představuje pro exekutory obdobný oříšek. Zaplacené pojistné se stává majetkem pojišťovny a exekutor tak nemůže tyto peníze použít. Zpravidla exekutor požádá pojišťovnu, zda dlužník má pojištění u dané pojišťovny. Při kladné odpovědi je vydán exekuční příkaz na jiné peněžní pohledávky. Plnění pro případ pojistné události (jako je úmrtí, úraz či invalidita) nemůže být exekuována. Jenže u spořících typů životního pojištění je možné libovolně posunout výplatu plnění. Exekuce může teoreticky postihnout až jednotlivé nároky, které mohou z pojištění vzniknout. Vždy však musí jít o pohledávku (vznik nároku na dávku a její výplatu), která v době nařízení exekuce již existuje.

Mnohdy však je exekuční příkaz později zrušen, neboť peníze v těchto produktech jsou prakticky „nezabavitelné“. Pokud však klient má obstaveny účty a chce dluh splácet, mohou prostředky předčasně vybrané z těchto produktů pomoci k úhradě části či celého dluhu.

Rada závěrem

Pokud víte, že nemůžete věřiteli splácet dluh, vždy ho o této skutečnosti informujte. Dohoda s věřitelem je vždy výhodnější řešení než exekuce. Pokud již k exekuci dojde, je vhodné co nejdříve dluh splatit. K tomuto účelu mohou posloužit i prostředky na finančních produktech jako je stavební spoření nebo penzijní připojištění.

Jak se vyhnout soudním poplatkům? Čtěte ZDE.