Exekutorský zápis? Nůž na krku i druhá šance

  • 5
Zajištění pohledávek je poměrně komplikovanou oblastí. Jednou z možností, jak si věřitelé mohou upevnit svoje právní postavení vůči dlužníkům, jsou exekutorské zápisy. Nejde přitom jen o nástroj používaný ze strany bank nebo věřitelů v oblasti spotřebitelských úvěrů, ale svoje uplatnění tento zajišťovací instrument může najít i u půjček mezi občany. Víte, jak mění vztah věřitele a dlužníka existence exekutorského zápisu? Kdy má smysl tento zápis podepsat?

Základní povinností dlužníka je vrácení peněz věřiteli řádně a včas. Praxe ovšem vždy nebývá takto jednoduchá a určité procento lidí svoje závazky neplní. Lze polemizovat o důvodech, avšak ve většině případů jde o vypočítavost. Banky, jakožto specializovaní věřitelé, dokážou využít všech zákonných možností a dlužnická delikvence je v jejich případech velmi nízká.

Mnohem více ohroženou skupinou věřitelů jsou věřitelé z řad občanů, kteří půjčují svým známým nebo kolegům. Některé zajišťovací instrumenty bank přitom mohou být využity i ze strany drobných věřitelů.

V případě pomalých soudů je třeba hledat alternativní řešení

NENECHTE SI UJÍT
Žena
Kolik stojí milenka? Spočítejte si!
Valentýn se může stát i příležitostí k bilancování vašeho milostného života. Na jakou milenku stačí vaše peněženka?

úsměv
Nikdy neřeknu šéfovi ne
Máte strach ODMÍTNOUT ŠÉFŮV PŘÍKAZ? Plníte jeho přání, aby vás měl rád? Pak asi máte nejvíc práce ze všech.

Stará televize, šrot
Teleshopping: zázraky se nedějí
Na obrazovce se objevuje solidně oblečený pán a sugestivně nabízí mixér. Neslibuje ale nemožné? Nejde o klamání spotřebitele?

V případě absence speciálního zajišťovacího instrumentu se musí věřitel domáhat svých práv u soudu. Soudní řízení je ovšem velmi zdlouhavé, drahé a navíc nabízí dlužníkovi spoustu úhybných manévrů. Pokud je dlužník znalý a dokáže těchto zdržovacích metod řádně využít, pak se výroku soudu může věřitel dočkat i za několik let. Již několikátý rok přitom existuje v naší právní úpravě instrument, který věřiteli cestu k penězům podstatně urychlí - exekutorský zápis.

Exekutorský zápis je veřejnou listinou, ve které soudní exekutor osvědčí skutkový stav věci. V naší konkrétní problematice jde o zápis o dohodě, kterou se účastník (dlužník) zavazuje splnit pohledávku druhého účastníka (věřitele) vyplývající ze závazkového smluvního vztahu. Dlužník v tomto zápise svým podpisem svoluje k provedení výkonu rozhodnutí nebo exekuce v případě, že svému závazku nedostojí. Věřitel má v případě existence tohoto zápisu v ruce vykonatelný exekuční titul, což je nejrychlejší cesta k získání peněz.

Přesný obsah exekutorského zápisu je uveden exekučním řádu (120/2001 Sb.), avšak shrňme jej do několika bodů:

  • Označení účastníků a exekutora
  • Den, měsíc a rok úkonu
  • Vymezení účastníků (oprávněný – věřitel a povinný - dlužník)
  • Skutečnost, na níž se pohledávka zakládá
  • Předmět plnění a doba plnění
  • Prohlášení povinné osoby o svolení k vykonatelnosti
  • Podpisy účastníků a razítko a podpis exekutora

Existence tohoto zápisu má charakter exekučního titulu. Pro povinného neznamená samotná existence exekutorského zápisu žádné nebezpečí v případě, že splní svůj závazek v řádné výši a včas. Pokud tomu tak není, pak má oprávněná osoba možnost podat návrh na zahájení exekučního řízení. Dojde-li k podání návrhu, pak jde všechno velmi rychle a exekutor navrhne způsob provedení exekuce.

U peněžitých pohledávek se mu nabízí následující možnosti:

  • Srážkami ze mzdy a jiných příjmů
  • Přikázáním pohledávky
  • Prodejem movitých věcí a nemovitostí
  • Prodejem podniku (u občanů nepřichází v úvahu)

Ani v této fázi si věřitel ovšem nemůže být stoprocentně jist, že pohledávku získá. Teoreticky se může stát, že věřitel nebude mít žádný majetek, pohledávky ani příjmy. V případě dlužníků ze strany občanů je tato situace spíše výjimečná (pokud nejde o statisícové nebo miliónové dluhy). Jiná situace je u dlužníků ze strany firem, které v mnoha případech účelově skutečně žádným majetkem nedisponují.

Hrozí-li věřitel soudem, je podpis exekučního titulu brán jako vstřícný krok

S čím vám může notář pomoci a za kolik? Více ZDE.

Existují v podstatě dva momenty, kdy věřitel požádá dlužníka o podpis exekutorského zápisu. Při uzavírání smluvního vztahu nebo až v momentě, kdy se povinný dostává do prodlení se splácením závazku. V prvním případě bývá dlužník zpravidla v situaci, kdy buď odmítne exekutorský zápis podepsat a z obchodu sejde anebo podepíše a má půjčku. Věřitel má v takovém případě po dobu trvání závazkového vztahu velmi silnou a jistou pozici.

V druhém případě, kdy věřitel žádá podpis exekutorského zápisu až během trvání závazkového vztahu, by si měl dlužník celou situaci řádně rozmyslet. Pokud nepodepíše exekutorský zápis a neprojeví vstřícnou vůli svůj závazek platit, pak se věřitel s největší pravděpodobností obrátí na soud a rozběhne soudní řízení. To sice bude poměrně dlouho trvat, avšak v případě výroku soudu ve prospěch oprávněného (lze jej s vysokou mírou pravděpodobnosti očekávat) bude dlužník povinen zaplatit závazek a náklady celého řízení. A tam jde o poměrně slušné částky navíc.

Podpis exekutorského zápisu zpravidla vyústí v jakousi formu částečné satisfakce na straně věřitele, která dá dlužníkovi čas na řádnou úhradu svého závazku. Jde v podstatě o jakousi druhou šanci. Teprve v případě, že jí dlužník nevyužije a v dohodnuté lhůtě nezaplatí, věřitel podá návrh na zahájení exekučního řízení a exekutor rozběhne výše uvedenou proceduru. Ta v případě existence majetku v konečném důsledku povede ke konečnému uspokojení pohledávky věřitele.

Nutil vás věřitel k podpisu exekutorského zápisu? Poslala na vás banka exekutora? Co si myslíte o mimosoudních exekucích? Těšíme se na vaše názory.