Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Exportu se blýská na lepší časy - 2.díl

aktualizováno 
Češi se mají stát dobyvateli ztracených trhů. Co se týká preferovaných teritorií, nová exportní strategie, o níž jsme vás informovali v článku z 2.1., totiž zahrnuje řadu zemí, které budou mít z hlediska českého vývozu prioritu.
Kamion, doprava, déšť, počasí

Kamion, doprava | foto: Profimedia.cz

Záměrem je posunout firmy do vzdálenějších zem, kde Česko není tolik známo, do oblasti, kde existuje výrazný potenciál růstu obchodní spolupráce i do tzv. států zvláštního významu, kde se sice obchoduje či obchodovalo, ale možnosti spolupráce jsou daleko širší. MPO proto vytyčilo dvacítku zemí, kde vidí potenciál ekonomického růstu.

Jedná se o Argentinu, Brazílii, Bulharsko, Čínu, Egypt, Chile, Chorvatsko, Indii, Kanadu, Mexiko, Rumunsko, Rusko, Saúdskou Arábii, Spojené arabské emiráty, Srbsko a Černou Horu, Turecko, Ukrajinu, USA a Vietnam. Seznam prioritních teritorií bude pravidelně ročně aktualizován podle hodnocení zájmu českých firem a rozsahu příležitostí.

Konkrétní pomoc je již nastartována

Program ministerstva nadále počítá s pokračováním programu Aliance, který má pod patronátem vládní agentura na podporu podnikání CzechTrade (www.czechtrade.cz). Program  spočívá v  podpoře exportérům, kteří se chtějí prosadit na zahraničním trhu, ale nemají dostatek prostředků na vlastní marketingové aktivity. Proto je pro ně výhodné se seskupit s minimálně dalšími dvěmi firmami, jejichž výroba nebo sortiment se vzájemně doplňují.

Takovéto podniky pak mají šanci dosáhnout na podporu, která jim zaplatí až 50 procent vynaložených nákladů na jejich propagaci za hranicemi naší republiky (více na  http://www.czechtrade.cz/Global?xml=/sluzby/detail_sluzby.xml&id_sluzba=40). Aliance mají za s sebou od svého vzniku v roce 2005 poměrně úspěšnou dráhu. Například Česká dobývací technika získala velké zakázky v Rusku, výsledky jsou i v oblasti čištění vody a ekologických produktů, kde vývozní aliance vodního hospodářství získala kontakty v Petěrburku. Existuje i významné seskupení v oblasti IT.
 
Tip:

Pokud se setkáte s tím, že máte v rámci svého vývozu problémy s požadavky, které dle vás neodpovídají volnému pohybu zboží, nebo se od vás vyžadují větší částky za registraci za vstup do podnikání v jakékoliv státu Unie, obraťte se na SOLVIT. SOLVIT jsou nezisková centra,  která existují ve všech zemích EU a která hájí svobody podnikatelů na vnitřním trhu v zemích EU. Jejich výhoda je navíc v bezplatném poradenství ( více na http://www.mpo.cz/xqw/webdav/-UTF8-/dms_mpo/getFileinternet/12584/12620/solvit.htm).

1.Díl: Exportu se blýská na lepší časy! Více ZDE.

 

Autor:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

PORADNA: Jak funguje nemocenská u zaměstnanců, kteří mají „dvanáctky“

Ilustrační snímek

Jak je to s nemocenskou, když pracujete v jiném než osmihodinovém režimu denně, vysvětluje advokátka Markéta...

Advokátka: Sexuální útoky a šikanu v práci zákony dostatečně neřeší

Ilustrační snímek

Případů sexuálního obtěžování nebo šikany v práci je podle odborníků hodně, ale na rozdíl od západních států se o nich...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz