Exportu se blýská na lepší časy

aktualizováno 
V prosinci loňského roku vláda projednala novou proexportní strategii do roku 2010, která by měla představovat účinnou pomoc českým firmám při dobývání zahraničních trhů.
Auto, kamion, doprava

Auto, kamion, doprava | foto: Profimedia.cz

Ne že by exportní program již neexistoval - nově se však zaměřuje na podporu vývozu služeb. Češi totiž mají v této oblasti co nabídnout, ať už v  oblasti inženýringu, logistiky nebo informačních technologií. Vývoz služeb na obyvatele je totiž v Česku až osmkrát menší než třeba v územně srovnatelném Rakousku nebo Dánsku. Má to ovšem jeden háček – směrnici o službách musí schválit nová směrnice EU, která by firmám a živnostníkům odbourala bariéry ve stavebnictví, velkoobchodě, právních a účetních činnostech, zdravotnictví a sociálních službách nebo vzdělávání. Je tedy ale otázkou, zda se ji v Bruselu podaří prosadit.

Druhou, zcela novou oblastí, kam se strategie soustředí, je podpora vývozu investic. Měl by se vytvořit jasný systém, prostřednictvím kterého by se českým firmám předalo více příležitostí a informací kam investovat.
Malá firma to má těžké

Klíčovou prioritou nové podpory je zvýšení konkurenceschopnosti malých a středních firem na zahraničních trzích. V roce 2004 se na tuzemském vývozu podílelo téměř 31 tisíc firem, z toho tři čtvrtiny představovaly firmy s ročním objemem exportu jen do 10 milionů korun. Na souhrnné hodnotě vývozu se však účastnily jen necelými dvěma procenty. Při expanzi do zahraničí právě menší firmy hůře získávají marketingové informace o vzdálených trzích. Obtížnější je pro ně rovněž proniknutí do distribučních kanálů i samotný přístup ke kapitálu pro financování expanze.

Proto je jedním z hlavních úkolů Strategie přinést domácím podnikatelům informace o zahraničních příležitostech. Připravená exportní strategie předpokládá také větší využití strukturálních fondů a prostředků Unie pro rozvojovou spolupráci. Rozšířeny mají být i služby Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP-www.egap.cz), agentury CzechTrade (www.czechtrade.cz) a České exportní banky (ČEB – www.ceb.cz), která by se měla například podílet na financování investic do společných podniků v zahraničí i dlouhodobých výrobních programů.

Manažerští úředníci budou reálem

Exportní strategie také vnáší do služeb státu nové prvky z hlediska manažerského přístupu řízení. Stát si totiž uvědomil, že firmy potřebují více konkrétní byznys a praktické informace od fundovaných expertů, než jen nic neříkající teoretické povídání úředníků. Model bude vycházet z aktivní asistence firmám přímo v zahraničí, z cílené propagace země a oborů a z efektivní práce lidí vysílaných státem ve prospěch podniků. Zastupitelské úřady v zahraničí by například českým exportérům měly věnovat pětkrát více času než dosud. Součástí plánu je také vytvoření klientského centra a jednotného systému poskytování informací a poradenství.

Jak financovat pořízení auta co nejvýhodněji se dočtete ZDE.

Druhý díl miniseriálu Exportu se blýská na lepší časy si přečtěte na stránkách podnikani.idnes.cz 6.1.

Autor:

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Co dělají úspěšní zakladatelé firem jinak. Devět kroků na výsluní

Ilustrační snímek

Založit firmu a dovést ji k úspěšnému rozvoji je často náročnější než řídit zavedený podnikový kolos. V čem se jednání...

Další z rubriky

Přehřátá ekonomika nastartuje v Česku krizi, varuje ekonom Pavel Ryba

Pavel Ryba, hlavní ekonom Golden Gate CZ

České ekonomice se daří. Podle hlavního ekonoma Golden Gate CZ Pavla Ryby je Česko na vrcholu ekonomického cyklu a...

Pro dceru vymysleli prkno Utukutu, dnes s ním dobývají i Evropu

Viktor a Gábina ve svém dřevěném království.

Když se Gábině a Viktorovi Hrdinovým z Prahy narodila dcera, snažili se ponořit do jejího světa. Potřebovali něco, čím...

Novinky 2019: kterým živnostníkům se prodraží povinné pojistné

Ilustrační snímek

Živnostníci platící minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění budou v roce 2019 platit na povinném pojistném o...

MONETA MB: Akvírovaná aktiva Air Bank a Home Credit jsou drahou hračkou - (Koupi...

MONETA MB: Akvírovaná aktiva Air Bank a Home Credit jsou drahou hračkou - (Koupi...

Kurzy.cz Moneta Money Bank (MMB) ke konci října zveřejnila podrobnější informace k zamýšlené akvizici Air Bank, českého a sloven...

Najdete na iDNES.cz