Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Facebook může ovlivnit vaši budoucí kariéru i stávající pracovní místo

aktualizováno 
Kvůli surfování na Facebooku dostalo ve světě výpověď několik lidí. Odborníci radí, že každou informaci, kterou vyvěsíte na internetu, byste měli zvážit. Za půl roku toho totiž můžete marně litovat.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zhruba 53 procent lidí v pondělí zanedbává své pracovní úkoly, protože tráví čas na síti Facebook. Vyplynulo to z britského průzkumu, který nedávno zveřejnila média. Zatímco například ve Francii vyhazov za nadměrné trávení času na internetu a Facebooku už padl, české firmy se jím stále necítí natolik ohroženy, aby zaměstnancům zakazovaly navštěvovat ho i v pracovní době.

Práce se musí udělat

"K blokování internetových stránek přistupujeme výjimečně, pouze pokud se jedná o stránky s nevhodným obsahem. Sociální sítě ovšem do této kategorie v žádném případě nespadají,“ říká Martina Kemrová, tisková mluvčí T-Mobile. Obavy z toho, že by zaměstnanci v pracovní době jen surfovali na netu, vedení nemá. "Každý má své úkoly, které musí splnit. Je jen na něm, kdy a jak zadanou práci vykoná," vysvětluje.

Také KPMG Česká republika dovoluje lidem v rozumné a omezené míře navštěvovat stránky, které přímo nesouvisejí s prací. "Výjimku tvoří stránky se závadným obsahem, jako například ilegální stahování programů či hudby apod.," dodává Ota Hora ze společnosti KPMG. Tyto nežádoucí stránky jsou na firemních počítačích blokovány.

Buďte opatrní

"Sociální on-line sítě využíváme například při náboru nových zaměstnanců," vysvětluje Ota Hora. Mluvčí T-Mobile k tomu dodává, že Facebook využívá společnost i pro marketing a další obchodní aktivity. Řada uživatelů této sítě totiž ve svých profilech zmiňuje třeba i oblíbené nápoje, módní značky a podobně. Toho pak firmy umějí náležitě využít.

Stejně tak může Facebook pomoci i vám. Když do svého profilu napíšete, že hledáte práci, je možné, že vás někdo z mnoha "internetových přátel“ osloví s nabídkou nového zaměstnání.

"Pro kariéru bych sice více doporučil profesní portál LinkedIn, kde zveřejňujete informace především o své kariéře, ale Facebook je v jistém ohledu osobnější. Lidé vás více poznají – jaké máte názory, vkus, a díky tomu můžete získat sympatie nového zaměstnavatele," vysvětluje Petr Čaník, který na Vysoké škole ekonomické v Praze vyučuje podnikatelskou etiku.

Nevýhodou však je, že někteří zveřejní až příliš osobní informace. I proto si například KPMG přeje, aby její zaměstnanci na Facebooku nepoužívali její logo a nepoškozovali jméno firmy. "Upozorňujeme je také na riziko krádeže identity," říká Ota Hora.

Petr Čaník k tomu dodává: "Lidé o sobě na sociálních sítích často nepíší jen neškodné informace: jakou mají rádi hudbu, filmy či zda zrovna hledají partnera. Někdy jsou až tak neopatrní, že vyvěsí něco, co by rádi za nějaký čas na sociální síti nejraději neviděli. Bohužel to ale mezitím začalo žít svým životem," dodává Petr Čaník. A současně s tím dodává, že navíc někteří nevyužívají filtrování které jsou jen pro některé z našich přátel.

Právě v tomto jsou největší rizika. Na Facebooku totiž komunikujeme nejen s přáteli a známými, které jsme potkali i v reálu, ale také s těmi, které jsme poznali na internetu a známe jen jejich virtuální identitu. Bohužel obě skupiny "přátel" často nerozlišujeme, a navíc stále máme pocit, že jde o virtuální realitu. Proto se také někteří nebojí napsat o sobě téměř cokoliv.

Co vám hrozí?

Za "internetovým přítelem" se však může skrývat kdokoli včetně šéfa. Nejnovější obětí přílišné důvěry je například Švýcarka, která svému zaměstnavateli tvrdila, že má migrénu, nemůže pracovat s počítačem a musí ležet v temné místnosti. Firma však zaznamenala, jak se žena v době nemoci přihlásila na Facebook. Následoval vyhazov.

Podobným rizikem pak mohou být i oblíbené mikroblogy, jako například Twitter nebo Jaiku, do kterých píšete krátké poznámky třeba o tom, co vás zaujalo, naštvalo nebo co právě děláte. V podstatě jde o formu veřejné SMS. Pokud si to přímo nenastavíte, pak má k těmto vašim vzkazům přístup každý. Pokud se neovládnete a napíšete na ně po hádce s nadřízeným všechny své pocity, malér je na světě.

A nemusí jít jen o to. "Každou informaci, kterou vyvěsíte na internet, byste měli zvážit. Možná si za svým názorem stojíte, ale za půl roku vše může být jinak. Z Facebooku nebo Twitteru je sice možné odstranit informace, ale tato zpráva mohla být mezitím zaindexována vyhledávačem nebo v rámci internetu začala žít svým životem. A zde může začít problém," varuje Petr Čaník. "To, že jste pomlouvali svého šéfa, se v budoucnu může dozvědět každá firma, v níž se budete ucházet o místo a která vaše jméno zadá do vyhledávače," dodává.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Pět tipů, jak přeprat únavu v práci. Pomůže správné sezení i přestávky

Ilustrační snímek

Zná to snad každý. Přijdete z oběda, začnou vám padat víčka a poslední, na co máte chuť, je pustit se do práce. Jak...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečno...

Najdete na iDNES.cz