Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Falešná evidence docházky

  10:00aktualizováno  10:00
Pracuji v jednom hypermarketu v Praze. Můj zaměstnavatel vede dvojí evidenci docházky zaměstnanců. Jednu pro potřeby prodejny, která je dostupná všem zaměstnancům. Druhá se posílá mzdové účtárně (externí firma), ale až po úpravě, aby zmizely všechny přesčasy, které nám neplatí.

Pracuji v jednom hypermarketu v Praze. Můj zaměstnavatel vede dvojí evidenci docházky zaměstnanců. Jednu pro potřeby prodejny, která je dostupná všem zaměstnancům. Druhá se posílá mzdové účtárně (externí firma), ale až po úpravě, aby zmizely všechny přesčasy, které nám neplatí. Co si mám o tom myslet?
K. Vyskočilová

Zaměstnavatel nesmí vést dvojí evidenci pracovní doby - jednu pro svoji potřebu a druhou pro případné kontroly, nebo aby vám nemusel platit skutečné přesčasy. Na žádost zaměstnance mu musí umožnit nahlédnout do evidence jeho pracovní doby, takže si zaměstnanec zkontroluje, zda mu byla mzda řádně vypočtena.

Pokud tomu tak není, může se svého nároku domáhat i u soudu. Na problém upozorněte kontrolní odbor úřadu práce. Podle zákoníku práce je totiž zaměstnavatel povinen vést u každého zaměstnance evidenci pracovní doby, kterou odpracoval. Je povinen evidovat i odpracovanou práci přesčas. Vedle toho také dobu noční práce a dobu pracovní pohotovosti.

Evidence pracovní doby má sloužit nejen k tomu, aby zaměstnanci dostali za odpracovanou dobu řádně zaplaceno, ale má být k dispozici i případným kontrolám, které prověřují, jak jsou dodržovány předpisy o pracovní době, zda nejsou překračovány limity přesčasové práce a podobně. Mimochodem za práci přesčas náleží zaměstnanci odměna zvýšená o příplatek ve výši nejméně 25 % průměrného výdělku. Výše příplatku může být i vyšší než 25 % průměrného výdělku zaměstnance, pokud to stanoví např. kolektivní nebo pracovní smlouva nebo vnitřní mzdový předpis. Za určitých okolností je možno poskytnout zaměstnanci náhradní volno.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Odborník: Nevykládejte lidem básničky a místo přidání je pochvalte

Ilustrační snímek

Firmy dnes “šermují” tím, že musí zlepšit employer brand, tedy značku zaměstnavatele. „Na trhu nejsou lidi, tak si...

Na trhu práce chybí tisíce řemeslníků, odráží se to už ve mzdách

Ilustrační snímek

Rčení, že řemeslo má zlaté dno, je v současné době pravdivější než kdykoliv předtím. Je nouze o pracovníky a firmy za...

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Kurzy.cz Ve stejné chvíli, kdy čínský prezident Si Ťin-pching odhaloval dalekosáhlou reformu diplomacie pro lepší distribuci čín...

Najdete na iDNES.cz