Falešná evidence docházky

Pracuji v jednom hypermarketu v Praze. Můj zaměstnavatel vede dvojí evidenci docházky zaměstnanců. Jednu pro potřeby prodejny, která je dostupná všem zaměstnancům. Druhá se posílá mzdové účtárně (externí firma), ale až po úpravě, aby zmizely všechny přesčasy, které nám neplatí.

Pracuji v jednom hypermarketu v Praze. Můj zaměstnavatel vede dvojí evidenci docházky zaměstnanců. Jednu pro potřeby prodejny, která je dostupná všem zaměstnancům. Druhá se posílá mzdové účtárně (externí firma), ale až po úpravě, aby zmizely všechny přesčasy, které nám neplatí. Co si mám o tom myslet?
K. Vyskočilová

Zaměstnavatel nesmí vést dvojí evidenci pracovní doby - jednu pro svoji potřebu a druhou pro případné kontroly, nebo aby vám nemusel platit skutečné přesčasy. Na žádost zaměstnance mu musí umožnit nahlédnout do evidence jeho pracovní doby, takže si zaměstnanec zkontroluje, zda mu byla mzda řádně vypočtena.

Pokud tomu tak není, může se svého nároku domáhat i u soudu. Na problém upozorněte kontrolní odbor úřadu práce. Podle zákoníku práce je totiž zaměstnavatel povinen vést u každého zaměstnance evidenci pracovní doby, kterou odpracoval. Je povinen evidovat i odpracovanou práci přesčas. Vedle toho také dobu noční práce a dobu pracovní pohotovosti.

Evidence pracovní doby má sloužit nejen k tomu, aby zaměstnanci dostali za odpracovanou dobu řádně zaplaceno, ale má být k dispozici i případným kontrolám, které prověřují, jak jsou dodržovány předpisy o pracovní době, zda nejsou překračovány limity přesčasové práce a podobně. Mimochodem za práci přesčas náleží zaměstnanci odměna zvýšená o příplatek ve výši nejméně 25 % průměrného výdělku. Výše příplatku může být i vyšší než 25 % průměrného výdělku zaměstnance, pokud to stanoví např. kolektivní nebo pracovní smlouva nebo vnitřní mzdový předpis. Za určitých okolností je možno poskytnout zaměstnanci náhradní volno.