Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Falešný e-mail z České spořitelny láká čísla účtů. Nikdo nebyl poškozen

  8:21aktualizováno  16:54
Do e-mailových schránek desítek lidí dorazila falešná zpráva z České spořitelny. Odesílatel, který se vydává za zástupce banky, vyzývá k aktivaci nového zabezpečení. Vše je však dílem podvodníků, kteří jen chtějí získat přístupové údaje k cizím účtům.
E-mail se tváří, že byl odeslán z České spořitelny. Ilustrační foto.

E-mail se tváří, že byl odeslán z České spořitelny. Ilustrační foto. | foto: Martin MrázMF DNES

E-mail, na který už Technet.cz upozornily desítky čtenářů, se tváří na první pohled důvěryhodně.

Jak se bránit

 • Nedůvěřovat všem došlým e-mailům, zvláště těm, které po vás chtějí nějaké citlivé údaje
 • Podobné zprávy si ověřovat přímo u banky
 • Pokud zjistíte, že jste takovému podvodu naletěli zablokujte si účet a v případě škody podejte oznámeni na Policii ČR

 • "V e-mailu se mě pokouší přesvědčit, abych předal přihlašovací informace na stránce, která je identická se stránkou CSAS. Jen leží na nějakém serveru v Indii,“ píše čtenář Petr.

  Útočník tak využívá podvržené jméno odesílatele, kterým je jakoby Česká spořitelna. Je to útok nazývaný "rhybaření". Více o tomto problému zde.

  Samotný text zprávy už tak důvěryhodný není, ale některé méně zkušené uživatele může zmást.

  "Protože na uvedeném odkazu je přesná grafická kopie přihlašovacích stránek do homebankingu České spořitelny, je velké nebezpečí, že spousta neznalých uživatelů zde zadá své přihlašovací údaje a tím je v podstatě poskytne nevědomky třetí osobě.," upozornil zase čtenář Ladislav z Prahy.

  Podvržená stránka České spořitelnyOriginální stránka České spořitelny
  Podvržená i originální stránka jsou v podstatě shodné

  Především věta „S ohledem na soucasny stav vyhlasuje Banka nasledujici mesic za mesic boje s frodem“, by měla většinu uživatelů odradit.

  Kdo poslechne, zpřístupní vlastní účet
  Kdo přesto klikne na odkaz, který se v e-mailu skrývá, a který se tváří, že vede na stránky https://www.servis24.cz/ebanking-s24/, bude přesměrován zcela jinam.

  Na zahraniční adrese (útočník jich používá více) se nachází zkopírovaná přihlašovací schránka k internetbankingu České spořitelny. Kdo zadá do přihlašovacího formuláře své přístupové údaje k účtu, může si být jist, že je právě předal útočníkovi, který se je bude snažit využít k vykradení jeho účtu.

  Napadenému uživateli nezbývá, než se okamžitě spojit s bankou. Česká spořitelna doporučuje, aby lidé na tento e-mail nereagovali a smazali ho.

  "Na našich stránkách chystáme informace pro klienty,“ uvádí Kristýna Havligerová z tiskového oddělení České spořitelny a dodává: "Pokud na e-mail lidé již zareagovali a zadali data ke službě, měli by okamžitě zablokovat účet."

  To lze provést trojnásobným opakovaným zadáním chybného hesla do SERVISu 24, v pobočce ČS nebo prostřednictvím linky Servis 24 (844 111 144). Součástí následného odblokování služby je vygenerování nových bezpečnostních údajů.

  Česká spořitelna podle slov své mluvčí nikdy v podobných případech takový způsob komunikace se svými klienty nevyužívá.

  Upozornění České spořitelny

  Upozornění České spořitelny

  Policie radí: Změňte heslo
  Potvrzuje to i policejní prezidium. "Důrazně tímto varujeme, že žádná renomovaná bankovní instituce neprovádí touto formou testování systému ve vztahu k zákazníkovi, a to ani v tomto případě,“ varuje v tiskovém prohlášení mluvčí Roman Skřepek.

  "Pokud jste v reakci na tento e-mail již odeslali své přihlašovací údaje, doporučujeme neprodleně změnit své přihlašovací heslo na svém účtu elektronického bankovnictví a zároveň doporučujeme kontaktovat vaši pobočku České spořitelny,“ radí Skřepek.

  "Volba České spořitelny podvodníky při plošně rozesílaném e-mailu není náhodná. Má nejvíce klientů a tím i největší šanci, že některé z nich osloví,“ vysvětluje tisková mluvčí Sdružení na ochranu spotřebitelů Ivana Picková.

  Podobnému útoku byli v březnu vystaveni i klienti Citibank. -  více zde

  Podle posledních informací zveřejněných před 17. hodinou Českou spořitelnou, nebyl zatím žádný klient poškozen.

  "Česká spořitelna má v současné době informaci, že někteří klienti na e-mail přesto reagovali, avšak počet těchto klientů zatím není znám. Důležité je, že nedošlo k žádnému poškození klienta, tedy nebyly odčerpány neoprávněně žádné finanční prostředky z účtu klientů ČS," uvádí v tiskovém prohlášení Česká spořitelna.

  Falešný dopis

  Předmět: Ceska sporitelna - Pozor! Nove bezpecnostni standardy.
  Datum: Wed, 11 Oct 2006 20:39:18 +0100
  Od: Ceska sporitelna (servise@csas.cz)
  Komu:
  Dobry den vazeni klienti!

  Leto roku 2006 bylo pro Banku nejzavaznejsim z hlediska poctu nelegalnich operaci. Cim dal vice maji podvodnici zajem o duvernou informaci nasich zakazniku. Velke mnozstvi lidi se na nas obraci s zadosti zamezit vzniku nebezpeci ztraty peneznich prostredku z uctu.

  S ohledem na soucasny stav vyhlasuje Banka nasledujici mesic za mesic boje s frodem. Do 1.listopadu musi vsechny nasi klienti aktivovat novy system bezpecnosti vlastnich uctu.


  Provedli jsme velkou praci pro zlepseni bezpecnosti. System byl zkontrolovan uznavanymi odborniky v oboru elektronickych plateb, a vsechny nezavisli experti potvrdili ucinnost systemu proti frodu. Z duvodu nebezpeci mozneho zneuziti techto udaju podvodniky nejsou tyto data zverejnena v otevrenych zdrojich.

  Vy jste byl(a) zvolen(a) jako jeden z ucastniku finalniho stadia testovani systemu. V soucasne dobe Vam navrhujeme vyuzit odkaz https://www.servis24.cz/ebanking-s24/ a standardnim zpusobem prihlaseni do Internet bankingu aktivovat novy bezpecnostni system. V aktualnim stadiu provozu jsou mozne nektere nesrovnalosti.


  Pripoustime jejich existenci, a proto prosim nezasilejte dodatecne popisy vznikajicich potizi, prace na jejich odstraneni jiz probihaji.

  Musime Vas informovat o bezpodminecnem pouziti noveho systemu od listopadu, v opacnem pripade budou Vase ucty zablokovany do okamziku uplne identifikace Vasi osoby. Proto doporucujeme v nejkratsi mozne dobe prejit na novy bezpecnostni standard.

  S pozdravem, Oddeleni Banky pro ochranu pred frodem.
  Nejčtenější

  Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

  Zdražování aut

  Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

  Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

  Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

  Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...  Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

  Ilustrační snímek

  Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

  Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

  Ilustrační snímek

  Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

  Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

  Jan Hájek

  Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...  Další z rubriky

  Nejlepší finanční produkty roku: nejvíc boduje Equa bank a Air Bank

  Ilustrační snímek

  V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší spořicí...

  Sonda: proč vám bezkontaktní karta odmítne při placení poslušnost

  Bezkontaktní karta odmítla třikrát poslušnost. Transakce proběhla až po vložení...

  Bezkontaktní karty už prakticky převálcovaly ty klasické. Používá je v Česku přes 84 procent lidí. Placení je s nimi...

  Chybějící „s“ v protokolu na internetu vás může připravit o peníze

  Ilustrační snímek

  Internetové bankovnictví je užitečná vymoženost. Nemusíme chodit na pobočky bank a své peníze máme kdykoliv pod...

  Další nabídka

  Kurzy.cz

  Postaví se Rusko Saudské Arábii a zvrátí růstový trend cen ropy?
  Postaví se Rusko Saudské Arábii a zvrátí růstový trend cen ropy?

  Napětí mezi Ruskem a Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) se prohlubuje ve chvíli, kdy se členové organizace chysta... celý článek  Najdete na iDNES.cz