Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Famózní začátek roku

aktualizováno 
Začátek roku přinesl na akciové trhy vlnu optimizmu, který vyústil v překonávání dlouhodobých maxim jak na naší burze, tak i v USA. Investory nezklamaly ani domácí podílové fondy, i když třetina z nich si vybrala pravidelnou lednovou dovolenou.

Bohatství, peníze, luxus | foto: Profimedia.cz

Po volném pondělí nezačalo úterní obchodování na amerických trzích nijak pozitivně, avšak konec úterní seance nakonec vyzněl optimisticky. Přispělo k tomu především prohlášení FEDu o možném pozastavení zvyšování úrokových sazeb, které odstartovalo celotýdenní optimizmus. Ani stoupající cena ropy nebyla pro investory překážkou, a posilování pokračovalo i ve středu. Index S&P dokonce uzavíral na svém čtyř a půlletém maximu.

Dařilo se také technologiím, naopak i přes stoupající cenu černého zlata ztrácely energetické tituly. Po nevýrazném čtvrtku zakončily americké trhy týden dalším výrazným růstem. Kombinace dobrých makroekonomických ukazatelů a pozitivní prohlášení FEDu přispívají k dobré náladě investorů a indexy tak mají otevřenou cestu k dosahování dlouhodobých maxim (DJIA +2,3 %, Nasdaq +4,5 %, S&P 500 +3,5 %).

Obchodování na pražské burze začalo kvůli volnému dnu na většině zahraničních burz pozvolně, i přesto nakonec výběrový index PX-D zakončil den na novém maximu (a zdaleka to v týdnu nebylo naposledy). Trh opět táhla zejména společnost ČEZ, která také v průběhu týdne překonala své maximum (761 Kč). V pondělí se dařilo také Erste Bank, ta se ale naopak v průběhu týdne nedokázala přehoupnout přes psychologických 1 400 Kč a nakonec jako jediná zakončila týden v mínusu (-0,4 %).

Úplně opačným a o to překvapivějším vývojem se prezentovaly akcie developerské společnosti Orco. Svůj nevídaný růst začala v úterý a v průběhu dvou dnů stihla posilnit o víc než deset procent, což znamenalo překonání hranice 2 000 Kč za akcii, kterou však udržet nedokázala (+10,3 %). A jelikož i ostatní tituly zaznamenaly růstový týden, mohly oba indexy zakončit týden na svých nových maximech (PX-D 3816,8 bodu, PX 50 1509,4 bodu).

Přestávka prodeje fondů neovlivnila

Z technických důvodů je týdenní statistika podílových fondů za uplynulý týden

Chcete vědět, jak vydělat na "bezpečných" akciích? Čtěte ZDE

neúplná. Společnosti IKS, AKRO a J&T totiž využily možnost přerušit vydávání a odkup podílových listů ve dnech od 31.12 2005 až 6.1.2006 a měly v tyto dny technickou přestávku. Společnost J&T navíc pozastaví odkup a prodej podílových listů fondu Perspektiva z důvodu sloučení se smíšeným fondem J&T IFN. Tato přestávka bude trvat pravděpodobně do poloviny ledna.

Ostatní fondy však své investory nezklamaly a stejně jako akciím, i fondům se výkonnostně dařilo. Až na dvě výjimky, kterými byly nadační fondy společnosti Pioneer (Balancovaný fond nadací -2,52 %, Růstový fond nadací -3,87 %) zakončily fondy týden v černých číslech. Nejvíce se dařilo akciovým fondům ISČS Sporotrend (+3,33 %) a ČPI Nové ekonomiky (+2,60 %), ani jeden fond z této skupiny však nedosáhl méně než jedno procento.

Tuto hranici překonaly ještě tři zástupci smíšených fondů, ČSOB středoevropský (+2,10 %), ISČS Výnosový (+1,14 %) a ČPI Smíšený (+1,10 %). Ostatní fondy si připsaly výkonnost do jednoho procenta.

Obchodování podle UNISu  

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS-SPOROTREND 3,33% ČPI Globálních značek 1,15%
ČPI Nové ekonomiky 2,60% ČPI Rop. a energet. průmyslu 1,20%
AIG FCE zahraničný rastový 1,60% Pioneer-akciový 1,30%
Dluhopisové ISČS-TRENDBOND 0,92% ČSOB Bond Mix 0,12%
Pioneer-obligační 0,87% AIG FCE stredoeurópsky 0,19%
ISČS BONDINVEST 0,49% ČPI Korpor. dluhopisů 0,21%
Fondy fondů ISČS Vyvážený mix 0,17% ISČS Global Stocks 0,06%
ISČS Opatrný mix 0,08% ISČS Konzervativní mix 0,06%
ISČS Dynamický mix 0,07%    
Peněžního trhu ISČS-SPOROINVEST 0,13% ČSOB Výnosový 0,03%
Pioneer-Sporokonto 0,05%    
ČPI-Peněžního trhu 0,04%    
Smíšené ČSOB Středoevropský 2,10% Balancovaný fond nadací -3,87%
ISČS Výnosový 1,14% Růstový fond nadací -2,52%
ČPI Smíšený 1,10% ČSOB nadační 0,07
Čisté prodeje mil. Kč ISČS Vyvážený mix 92,1 ISČS-SPOROINVEST -19,3
ISČS Konzervativní mix 84,3 Balancovaný fond nadací

-5,9

ISČS-SPOROTREND 43,2 ISČS-TRENDBOND -2,0

Zdroj: UNIS

Zajímavě dopadla statistika čistých prodejů. V rámci Unie investičních společností (UNIS) ovládly statistiky fondy Investiční společnosti ČS. Fondům ISČS patří prvních devět míst v pomyslné tabulce čistých prodejů a nebýt akciového fondu ISČS Sporotrend, který se s čistými prodeji 43,2 mil. Kč umístil na třetím místě, patřily by první příčky všem profilovým fondům ISČS (Vyvážený mix +92,1 mil. Kč, Konzervativní mix +84,3 mil. Kč, Dynamický mix +39,8 mil. Kč a Opatrný mix +36,5 mil. Kč).

Týden extrémů fondů ISČS se projevil také na opačném konci, kde mezi čtyřmi nejhoršími fondy figurují tři fondy ISČS, na čele s „peněžákem“ Sporoinvest (-19,3 mil. Kč). Celkově si však fondy UNIS, i přes absenci fondů zmiňovaných tří společnosti, připsaly kladné čisté prodeje ve výši 351,1 mil. Kč.

 

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...Najdete na iDNES.cz