Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fámy ženou lidi do bank

  17:02aktualizováno  17:02
Od prvních zpráv o problémech Union banky nemají klienti českých peněžních ústavů klid. Snad každý, kdo má v nějaké bance peníze, si od té chvíle alespoň jednou položil otázku, jestli jsou v bezpečí. Obavy posilují také rychle se šířící fámy. V posledních dnech o tom, že problémy má ČSOB.

Zprávy o údajném hrozícím konci největší banky v České republice se šíří především v západních Čechách, kde navíc v úterý zavřela svoji jednou pobočku Plzeňská banka. Více ZDE.

"Centrální banka konstatuje, že situace v obou bankách je důsledkem jejich specifických problémů a v žádném případě neovlivňuje zbytek bankovního sektoru a jeho stabilitu," prohlásila mluvčí České národní banky Alice Frišaufová.

Dodala, že rozšiřované fámy jsou neopodstatněné, a proto se ČNB domnívá, že by se mohlo jednat o šíření poplašné zprávy. Česká bankovní asociace informovala, že v této souvislosti již bylo podáno trestní oznámení na neznámého pachatele.

Varování s tvrzením, že peníze uložené u ČSOB nejsou v bezpečí, se šíří jako textové zprávy na mobilní telefony a e-mailem, několik jich přišlo také do redakční schránky iDNES.

Banky problémy popírají
"Nemáme absolutně žádné problémy. Po uzavření Union banky a Plzeňské banky jsou ale někteří lidé nervózní a tyto fámy se těžko vyvracejí," řekl oblastní ředitel ČSOB v Plzni Zdeněk Štěpánek.

Výraznější zájem o výběr hotovosti v řádu desetisíců zaznamenaly ve středu a ve čtvrtek především na pobočkách ČSOB v Karlových Varech a Mariánských Lázních.

"Informací se šíří víc, ale ani jediná nemá reálný základ," dodal Štěpánek. Domnívá se, že u některých klientů došlo k mýlce anebo k záměně Plzeňské banky za ČSOB.

"Včera jsem převedl peníze z ČSOB do Komerční banky. Známí mi volali, že je to tak lepší, ale důvod skutečně neuvedli. Nevylučuji, že se za několik dnů vrátím k obchodní bance zpět," řekl 37letý klient z Plzně.

Pracovníci banky rozdávají klientům tiskovou informaci o loňských výsledcích ČSOB, která zvýšila zisk o 37 procent na 5,76 miliardy korun. - Více ZDE.

Fáma zasáhla také eBanku
Na konci února se musela proti informacím o svých problémech ohradit také internetová eBanka, která patří k menším peněžním ústavům na trhu a je součástí skupiny České pojišťovny.

"Jakékoliv spekulace o schopnostech eBanky dostát svým závazkům vůči klientům jsou neopodstatněné. Fámy jsou zjevnou snahou zneužít problémy Union banky k útokům na eBanku s cílem zdiskreditovat ji vůči veřejnosti a odlákat klientelu," prohlásil mluvčí eBanky Pavel Makovský.

Také eBanka podala trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy.

Autoři: ,Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Analýza deseti bank: co už umí mobilní bankovnictví a co má úspěch

Ilustrační snímek

Mobilní bankovnictví ušlo za šest let kus cesty. Pro řadu Čechů se stalo běžnou součástí života. S chytrými telefony...

Sonda: proč vám bezkontaktní karta odmítne při placení poslušnost

Bezkontaktní karta odmítla třikrát poslušnost. Transakce proběhla až po vložení...

Bezkontaktní karty už prakticky převálcovaly ty klasické. Používá je v Česku přes 84 procent lidí. Placení je s nimi...

Přinášíme aktuální přehled 10 nejvýhodnějších bankovních účtů

Ilustrační snímek

Banky vylepšují své bankovní účty a snaží se klienty hýčkat mnohem víc než dříve. Ve spolupráci s analytiky Scott &...

Další nabídka

Kurzy.cz

Rozbřesk: ČNB nic nebrání nasadit vyšší rychlost. Koruna na post-exitovém maximu
Rozbřesk: ČNB nic nebrání nasadit vyšší rychlost. Koruna na post-exitovém maximu

ČNB zatím její prognóza vychází, minimálně u dvou nejsledovanějších ukazatelů, a sice u inflace a HDP. Do příštího leto... celý článekNajdete na iDNES.cz