Diskuze

Na vážkách: co je výhodnější, hypotéka, nebo nájem

Každému se může vyplatit něco jiného. Roli hrají nejen peníze, ale i rizika a další hlediska. Nájem versus hypotéka je věčný souboj. Jsou pro vás větším strašákem splátky bance, nebo nejistota výpovědi z nájemního bytu, ptá se v článku pro Doma DNES Monika Lukešová.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Je krásný, jak tu spousta lidí rozděluje území ČR na dvě oblasti - Prahu a vyloučené lokality :-D

0 0
možnosti

Nejlepší je čekat na vhodnou příležitost, a pak si třeba nějakou tu nemovitost pořídit. Ale rozhodně se nevyplatí nakupovat nemovitosti v době vrcholu ekonomického cyklu, protože to jsou samozřejmě na nejvyšších hodnotách, a u nemovitostí to může dělat výrazný finanční rozdíl.

Co se týká porovnávání hypotéka vs. nájemné, tak si musíme uvědomit, že při koupi bytu či domu, bude vlastník mimo hypotéky platit opravy a jinou údržbu. Typicky u bytových domů vybírá SVJ netriviální měsíční částku do fondu oprav (např. 5 tisíc Kč). Takže to není, koupím byt a o nic se nestarám ;-)

1 1
možnosti

Ta částka do fondu oprav je nesmyslná a nebo to je mimořádně velký byt. Obvyklá částka se pohybuje mezi 16 - 23 Kč/m2×měsíc, tedy u většího bytu ca 80m2 to dělá asi 1600 Kč/měsíc.

Při rozhodování nájem/hypotéka bych spíš volil hypotéku. Nájem jen odevzdávám a stále nic nemám. Hypotékou se postupně dostávám k vlastnictví.

0 0
možnosti

Nájem je jen pro ty kteří nechteji být na jednom místě. Jinak všem ostaním se vyplatí hypotéka (pokud jsou uroky přiměřené). A hlavně až to splatite tak vaše dati budou moci využít váš majetek (at už jako zástava nebo dedictvi) a nebudou muset jit do světa s holým zadkem...

6 6
možnosti

My si treba ty penize, ktere bych vrazel do hypoteky (resp. rozdil mezi najmem a hypotekou) sporime. A par let pred duchodem to udela velmi slusnou sumu. Takze s tim holym zadkem to neni uplne jiste. Opet, jako jsem psal nize, je potreba si to aspon trochu umet spocitat, a ne vsechno hned utratit. A taky mit stesti na najem (ovsem stejne je potreba mit stesti pri koupi bytu).

3 4
možnosti

Za 3+1 platím nájem (bez energií) 750,- Kč měsíčně. Za tuhle splátku bych dostal hypotéku tak na jeden stůl a židle. Čili to v nejbližší době na změnu nevidím :-)

0 6
možnosti

Rodina? nebo je v Maticni?

4 0
možnosti

Hypotéka v Praze je dnes výrazně vyšší, než nájem. Modelový starší byt 3+1 - nájem 12.000 bez energií. Cena bytu okolo 4,5 milionu, tzn. hypotéka 21500,- na 20 let !! K tomu je nutné připočítat pojištění, fond oprav, atd., co už je běžně v nájmu a jste někde na 24.000,- měsíčně, tzn. 2x tolik, než je nájem. !! Navíc musíte mít minimálně 10% vlastních prostředků (20 je nesmysl, záleží na bance) - tzn. 450.000,-, které se dnes dají investovat výrazně lépe. Nevím jak vy, ale já mám jasno. Dokud bublina nesplaskne, tak se z nájmu nehnu.

9 6
možnosti

Ještě jsem zapomněla, že splátka je počítána s úrokem pouhých 2,5%. Brzy to bude přes 4 a to bude teprve mela. Už se těším V

3 2
možnosti

Překvapuje mě, jak si zastánci nájmu myslí, že fond oprav, služby, energie a rekonstrukce bytu za ně platí majitel bytu. To je jako myslet si, že když mám roční jízdenku na MHD, tak pak vlastně jezdím zadarmo.

Ano, fyzicky jdou platby z jeho účtu, ale vy si je předplatíte v rámci nájmum, který je o tyto položky povýšen. Nikdo nebude pronajímat byt, aby měl z toho ztrátu po zaplacení všech těchto plateb. U obecních bytů je to možná jiné, tam přispívají i daňoví poplatníci.

Ale na druhé straně je dobře, že takoví naivní lidé existují, protože na nich pak může vydělávat majitel bytu, který ho má na hypotéku.

9 4
možnosti

To je celkem myšlenkový kotrmelec.

2 0
možnosti

Výhodnější je nakoupit za vydělané peníze a nebo žít tak, na co mám. S pohledem do budoucnosti je jakékoliv splácení jen nevyzpytatelná oprátka na krku a neustálý stres v domněnce, že nemovitost bude možná jednou vaše. Je třeba se nebát podívat pravdě do očí.

6 3
možnosti

Přesně. Celý život i s dětmi v garsonce a na důchod si postavit z ušetřených peněz barák! Moment...

6 0
možnosti

A22l14e80š 52A69d77a31m

3. 1. 2018 11:28

Odpověď není nikdy jednoznačná. Obojí má své výhody a nevýhody a každému může vyhovovat něco jiného. Tlačit ale za každou cenu hypotéku je zlo.

2 0
možnosti

Mimochodem argumentace o 20 % je dost lichá: kupujete nemovitost za 5 milionů. Jenže máte tu 4 % daň z nabytí, potenciálně 5-6 % co půjdou realitce. Tzn. musíte počítat s tím, že 200k půjde státu, 250-300k realitce. Takže už potřebujete mít alespoň milion a půl. A tím sranda nekončí, protože vzhledem ke stavu na trhu banka tu nemovitost odhadne na částku nižší, například "jen" 4 300 000. Vám po odložení peněz na daně a realitce zůstal 1 mil, tzn. potřebujete půjčit "jen" 4 miliony - jenže z pohledu banky už jste hodně rizikoví, protože vlastně chcete aby banka zafinancovala 93 % nemovitosti.

No, a to je ta díra v plánu. Teoreticky vám stačí 1 mil, a máte 20 % nemovitosti. Jenže prakticky potřebujete 1,56 milionu abyste se dostali na 80 % nemovitosti z pohledu banky, a současně musíte ještě odněkud vykřesat 200-500k na daň a provizi. Takže potřebujete dvojnásobek...

11 0
možnosti

To nemusi plazit vzdy, napr. při koupi novostavby (1.nabytí) vám stačí opravdu "jen" tech 20%.

1 0
možnosti

Rozhodování hypo vs nájem vážně není jen o tom, že "hypotéka je stejná jako nájem". Není. Nájem má obrovskou výhodu v tom, že pokud přestane vyhovovat velikost nebo vnitřek, lze se relativně levně přestěhovat. Totéž platí při změně práce když přestane vyhovovat dojezdová vzdálenost. A hlavně, pokud začne okolí tmavnout, lze zmizet.

Hypotéka je samozřejmě fajn, za předpokladu že vyjde levně (plán na "stejné peníze" obvykle narazí na realitu - fond oprav, údržba, nutné pojištění jak nemovitosti, tak splácejících po dobu hypotéky), že po celou dobu hypotéky zůstane vaše rodina stabilní, nezmění se požadavky na prostor atd., nezměníte práci "na druhou stranu města", nemusíte rekonstruovat věci které spolknou v lepším případě "jen" desítky tisíc. A hlavně, pokud ta lokalita která byla dobrá při pořízení bydlení bude dobrá ještě při ukončení splátek. Lidi ze Severních Čech by mohli vyprávět jaké to je mít milionovou hypotéku na byt, který má nyní hodnotu pod 100k, protože v sídlišti je tma i ve dne.

Obojí má své pro a proti. Je třeba při rozhodování nezapomenout na to, že stát vám to taky pěkně osolí 4% daní z nabytí, a že realitka může spolknout dalších 5-6 %, což může klidně znamenat dohromady i přes půl milionu. A to jsou peníze o které přijdete při každém nákupu či prodeji. Osobně jsem v situaci, kdy svůj vlastní byt pronajímám a bydlím v nájmu jinde. Velikost prostě nevyhovovala.

24 1
možnosti

a lidem v severnich Cechach se nekdy byt za mega prodaval? Kdy?

0 1
možnosti
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...