Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po úrazu zůstal doma. Zachránilo ho pár stovek, které zaplatil za pojistku

aktualizováno 
Stane-li se vám úraz, který na delší dobu znemožní vydělávat peníze, je to pro rodinu často vážný problém. Situaci může zachránit dobře nastavená pojistka. Dokazuje to i příběh Michala Klimta, kterému pojištění pomáhá finančně překonat dlouhou rekonvalescenci.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Michal Klimt se ošklivě zranil při rekonstrukci domu. Před zraky těhotné přítelkyně Veroniky spadl ve sklepě ze žebříku na hranu betonového schodu a způsobil si komplikovanou zlomeninu kotníku a holenní i lýtkové kosti. Kvůli úrazu musel být hospitalizován a podstoupil i operaci.

Jeho přítelkyně měla tři měsíce do porodu dcery a rodina čerstvě začala se splácením dvoumilionovou hypotéku na pořízení domu a jeho rekonstrukci. Naštěstí měl Michal pojistku. Bez ní by měla rodina velký finanční problém. 

Michal si platil životní pojištění 1 240 korun měsíčně. Z nich 429 korun šlo na krytí rizika smrti a část na investice do budoucna. Zbylými 811 korunami platil za krytí vážných životních rizik, jako třeba riziko invalidity, ale i dlouhodobé pracovní neschopnosti.

Léčení nemoci nebo úrazu

 • Takzvaná nemocenská málokdy pokryje celkové výdaje domácnosti. Zaměstnanec má prvních třicet dní nárok na 60 % z čisté mzdy, od 31. dne dále na 66 % a od 61. dne na 72 %. 
 • Kdo podniká a odvádí peníze na zdravotní pojištění, má nárok na výplatu nemocenské od 15. dne trvání pracovní neschopnosti. Tedy pokud si platí navíc nepovinné nemocenské pojištění. Výše denní dávky jsou zhruba dvě třetiny měsíční platby na nemocenském pojištění, u vyšších částek spíše jedna polovina. 
 • Podnikatelé, kteří nic neodvádějí na nemocenské pojištění, nedostanou v případě nemoci nic. 
 • Řešením může být pojištění dlouhodobé pracovní neschopnosti v rámci životního pojištění u komerční pojišťovny. Výše pojistného za připojištění pracovní neschopnosti se liší dle věku klienta, pojistné částky a tzv. karenční doby neboli období, kdy pojišťovna neplní.
 • Nejčastěji se jedná o varianty 14, 28 nebo 56 dnů. Například u pracovní neschopnosti s karenční dobou 28 dní lze s penězi počítat až od 29. dne dále, což je vůbec nejčastější lhůta mezi pojišťovnami.
 • Mezi nejčastější příčiny krátkodobé pracovní neschopnosti patří nemoci dýchací soustavy. 
 • Z dlouhodobějšího hlediska tvoří 15 až 20 % úrazy a z 30 % různá onemocnění zad, kloubů, která některé pojišťovny nemusí uznat.

„Zlomenina to byla hodně komplikovaná. Lékaři se rozmýšleli, zda mi kotník nechají, naštěstí mi nakonec dali nohu dohromady. Ale i tak s tím stále bojuji,“ vzpomíná na dobu před sedmi měsíci Michal, který před úrazem pracoval jako specialista prodeje služeb mobilních operátorů. Měsíčně vydělával necelých 30 tisíc korun čistého.

Štěstí v neštěstí

„Vzhledem k tomu, že Michalův úraz byl natolik závažný a vyžádal si okamžitou hospitalizace a neodkladnou operaci, byla mu z pojistky vyplácena denní dávka při pracovní neschopnosti od prvního dne. Jinak by to pro Michala znamenalo, že by byl doma pouze za 12 tisíc korun, které by mu byly vypláceny jako nemocenská ze zdravotního pojištění. To by byla pro rodinu neúnosná situace,“ říká finanční poradkyně společnosti Partners Lucie Nehybová, která pojistku Michalovi nedávno nastavila. 

„Platit měsíčně dvanáct set mi přišlo docela hodně. Ale přistoupil jsem na podmínky. Teď jsem za to rád, protože doma jsem už sedmý měsíc a pokud bych pojištěný nebyl, asi bychom se teď s partnerkou a miminkem mohli jít tak akorát pást,“ tvrdí Klimt, který za dobu, co je doma, od pojišťovny na denním odškodném dostal 214 tisíc korun.

Michalovou výhodou bylo i to, že smlouvu uzavřel s pojišťovnou, která vyplácí  plnění u úrazu už při jeho vzniku, nikoliv až po dokončení léčby. Navíc měl v rámci svého životního pojištění sjednáno i pojištění dlouhodobé pracovní neschopnosti. Díky tomuto pojištění dostává každý měsíc šest tisíc korun, které mu vystačí na to, aby zaplatil hypotéku, i když nechodí do práce. 

Trvalé následky jsou jasné

Aktuálně se Klimt, který je stále mimo pracovní proces, chystá na další z operací. „Teď mě čeká další operace, jelikož kusy kostí nerostly. A pokud nesrostou, čeká mě znehybnění kotníku. Doktoři tvrdí, že trvalé následky budu mít určitě, mluví o omezené hybnosti, i když doufám, že to bude lepší. Vyhlídky návratu do práce jsou ve hvězdách,“ říká Klimt s tím, že ačkoli podle průzkumů lidé s pojišťovnami dobré zkušenosti nemají, on si nemá v případě jeho pojišťovny nemůže stěžovat.

Zabezpečte svou rodinu proti nepřízni osudu. Poradíme vám, jak.

Z hlediska financí může mladý muž zůstat klidný. Po doléčení nohy mu pojišťovna vyplatí ještě další peníze jako plnění z připojištění rizika trvalých následků způsobených úrazem.

Podle Lucie Nehybové je běžné, že klient málokdy ocení dobrou pojistku při jejím uzavření, ale vždy ji dokáže ocenit v případě pojistného plnění, díky kterému je pak schopen finančně ustát nepříznivou zdravotní situaci. 

Výše pojistného plnění ve smlouvě Michala Klimta

 • Cena pojištění za měsíc: 1240 Kč
 • Smrt: 2 000 000 Kč s klesající pojistnou částkou a 300 000 Kč s pevnou částkou
 • Invalidita III +IV (úrazem i nemocí): 500 000 Kč pevná částka
 • Invalidita II+III+IV (úraz i nemoc) s klesající pojistnou částkou: 1 000 000 Kč 
 • Invalidita I (úraz i nemoc) s klesající pojistnou částkou: 500 000 Kč
 • Závažné nemoci: 200 000 Kč
 • Trvalé následky od 0,1 % s progresí: 500 000 Kč
 • Trvalé následky od 10 % s progresí: 500 000 Kč
 • Denní odškodné od 1. dne do 29. dne: 100 Kč (denní dávka)
 • Denní odškodné od 29. dne: 300 Kč (denní dávka)
 • Pracovní neschopnost od 29. dne: 200 Kč (denní dávka)
O kolik peněz přijdete na nemocenské
Hrubá mzda15 000 Kč25 000 Kč35 000 Kč50 000 Kč
Čistá mzda
12 405 Kč
19 295 Kč
26 185 Kč
36 520 Kč
Náhrada 4. až 14. den2 611 Kč4 347Kč5 824Kč7 308 Kč
Nemocenská od 15. dne4 406 Kč7 326 Kč9 818 Kč12 309 Kč
Celkem do 30. dne7 017 Kč11 673 Kč15 642 Kč19 617 Kč
Nemocenská od 31. dne8 937 Kč14 915 Kč19 947 Kč25 041 Kč
Nemocenská od 61. dne9 760 Kč16 257 Kč21 777 Kč27 298 Kč
Propad do 30. dne- 5 389 Kč-7 622 Kč-10 544 Kč-16 903 Kč
Propad od 31. dne-3 469 Kč-4 381 Kč-6 238 Kč-11 480 Kč
Propad od 61. dne-2 645 Kč-3 039 Kč-4 408 Kč-9 223 Kč
Zdroj: Partners Pozn.: Čistá mzda je vypočítána pro osobu bez dětí. Náhrada od zaměstnavatele je počítána za 7 dnů.
Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Cestovní pojištění: kličky, kvůli nimž nemusí pojišťovna platit

Ilustrační snímek

Pojistka je zaplacená, a tak hurá na cesty. Jenže pozor. Pojištění je užitečné, jen je potřeba, abyste dodržovali...

Jízda v terénu: jak se na utopené nebo rozbité auto dívají pojišťovny

Ilustrační snímek

Každé čtvrté auto v Česku je z kategorie SUV. Označení sportovní užitkový vůz přitom občas svádí majitele k tomu, aby v...

PŘEHLEDNĚ: Jaké slevy a výhody můžete získat k životnímu pojištění

Ilustrační snímek

Zatímco pojistku domácnosti nebo auta považují Češi za samozřejmost, životní pojištění řada z nich odmítá. Nové klienty...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz