Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Finanční arbitr poradí při sporech s bankou, do úvěrů zasahovat nesmí

aktualizováno 
Na zahraniční dovolené vám ukradnou platební kartu, a než ji začnete postrádat, někdo s ní už stihl platit v obchodě. Expert potvrdí, že podpisy na účtenkách nejsou vaše. Žádáte proto vrácení peněz na bance, výsledek ale žádný. Pomoci vám může finanční arbitr.

Finanční arbitr České republiky František Klufa | foto: Běla Fialová

Domáhat se vrácení například neoprávněně odčerpaných peněz můžete samozřejmě na bance soudně, to je ale obvykle příliš zdlouhavé a drahé.

Finanční arbitr funguje v Česku od roku 2003 a jeho úkolem je zajistit mimosoudní cestou rychlé, efektivní a také bezplatné řešení sporů klientů s institucemi.

Řeší spory mezi institucemi (nejčastěji bankami) a jejich klienty při provádění převodů peněz, opravném účtování, inkasu nebo používání elektronických platebních prostředků (platebních karet apod.) – vše bezplatně, nezávisle a nestranně. Výše částky, o níž je spor veden, nesmí ke dni podání návrhu na zahájení řízení navíc překročit 50 tisíc eur.

Počet podnětů arbitrovi rok od roku stoupá

V roce 2008 bylo podnětů arbitrovi podáno celkem 619 (v r. 2007 jen 370). Z tohoto počtu ovšem vzešla pouze necelá stovka návrhů na zahájení řízení. Většina podnětů totiž buď nespadala do okruhu, v němž arbitr řešit spory podle zákona může, nebo spory byly zažehnány ještě předtím, než dospěly do stadia podání návrhu na zahájení řízení.

Typickým sporem k řešení je například neoprávněné použití platební karty při platbě u obchodníka nebo v bankomatu či neoprávněný převod v rámci internetového bankovnictví. Nepřísluší mu ale řešit spory z úvěrové oblasti (spotřebitelské úvěry, hypotéky), stavebního spoření či spory vzniklé mimo členské státy Evropské unie a země Evropského hospodářského prostoru. Byť i takové v hojné míře přicházejí.

rok 2008 finančního arbitra v číslech 

- celkem podáno 619 podnětů (nárůst o 67 % oproti roku 2007)

- průměrná doba řízení před arbitrem činila 62 dnů

- přijato 99 návrhů na zahájení řízení před arbitrem (z toho 64 oprávněných a 35 neoprávněných)

- z 56 dokončených případů bylo v 17 sporech rozhodnuto ve prospěch navrhovatele, v 39 sporech ve prospěch instituce

- celková výše požadavků, kterých se navrhovatelé domáhali (v 99 případech) byla 10 226 657 korun, tj. průměrná výše požadavku byla 103 300 korun

- uděleno bylo celkem 480 000 korun sankcí a pokut (50 000 sankce institucím a 430 000 pokut za nesplnění informační povinnosti)

"Nejčastějšími byly podněty spotřebitelů na smluvní podmínky, úvěry, tuzemské převody finančních prostředků, poplatky, platební karty a jejich zneužití v bankomatu, popřípadě u obchodníka, ostatní převody finančních prostředků, stavební spoření a hypotéky," sdělil iDNES.cz František Klufa, finanční arbitr České republiky.

Řešení sporů arbitrem je zase o něco rychlejší

Řízení před finančním arbitrem zahajuje návrh podaný tzv. navrhovatelem a rozhoduje se tzv. nálezem. Ze zákona ve věci rozhoduje arbitr do 30 dnů ode dne zahájení řízení. Pokud je řešený případ obzvlášť složitý, pak do 60 dnů. Jestliže ale tuto lhůtu dodržet (vzhledem k povaze věci) nelze, může ji ještě prodloužit.

Nesouhlasí-li některá strana ve sporu s rozhodnutím arbitra, má možnost podat do 15 dnů od doručení nálezu tzv. námitku. O té rozhoduje znovu arbitr ve lhůtě 30, respektive 60 dnů. Jeho rozhodnutí o námitkách je však už konečné.

V těchto souvislostech ještě více vynikne poměrně krátká průměrná doba řízení před arbitrem – 62 dnů v roce 2008 (v předchozím roce 98 dnů).

Přibylo sporů i udělených pokut

V 99 přijatých návrzích na zahájení řízení před arbitrem (tj. z celkového počtu 619 podnětů) se lidé domáhali 10,23 milionu korun. Z oprávněných návrhů (64) bylo dokončeno 56 a v 39 případech rozhodnuto ve prospěch instituce. S tím souvisí i výše sankcí a pokut, které instituce za loňský rok zaplatily.

Jestliže finanční arbitr ve svém rozhodnutí vyhoví navrhovateli (byť jen zčásti), uloží navíc instituci povinnost zaplatit sankci ve výši 10 % ze sporné částky (minimálně 10 tisíc korun). Tu pak instituce platí navrhovateli.

Podle zprávy finančního arbitra bylo v loňském roce uděleno 480 tisíc korun sankcí a pokut (v roce 2007 to bylo 215 tisíc korun).
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Hypotéky opět zdražují, sazba pod dvě procenta je nejspíš minulostí

Ilustrační snímek

V prosinci 2017 úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Kurzy.cz Zdroj: ČRO Radiožurnál | 20.4.2018 | 17:06 | Pořad: Dvacítka Radiožurnálu Jan MOLÁČEK, moderátor -------------------- Z...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz