Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Finanční arbitr poradí při sporech s bankou, do úvěrů zasahovat nesmí

aktualizováno 
Na zahraniční dovolené vám ukradnou platební kartu, a než ji začnete postrádat, někdo s ní už stihl platit v obchodě. Expert potvrdí, že podpisy na účtenkách nejsou vaše. Žádáte proto vrácení peněz na bance, výsledek ale žádný. Pomoci vám může finanční arbitr.

Finanční arbitr České republiky František Klufa | foto: Běla Fialová

Domáhat se vrácení například neoprávněně odčerpaných peněz můžete samozřejmě na bance soudně, to je ale obvykle příliš zdlouhavé a drahé.

Finanční arbitr funguje v Česku od roku 2003 a jeho úkolem je zajistit mimosoudní cestou rychlé, efektivní a také bezplatné řešení sporů klientů s institucemi.

Řeší spory mezi institucemi (nejčastěji bankami) a jejich klienty při provádění převodů peněz, opravném účtování, inkasu nebo používání elektronických platebních prostředků (platebních karet apod.) – vše bezplatně, nezávisle a nestranně. Výše částky, o níž je spor veden, nesmí ke dni podání návrhu na zahájení řízení navíc překročit 50 tisíc eur.

Počet podnětů arbitrovi rok od roku stoupá

V roce 2008 bylo podnětů arbitrovi podáno celkem 619 (v r. 2007 jen 370). Z tohoto počtu ovšem vzešla pouze necelá stovka návrhů na zahájení řízení. Většina podnětů totiž buď nespadala do okruhu, v němž arbitr řešit spory podle zákona může, nebo spory byly zažehnány ještě předtím, než dospěly do stadia podání návrhu na zahájení řízení.

Typickým sporem k řešení je například neoprávněné použití platební karty při platbě u obchodníka nebo v bankomatu či neoprávněný převod v rámci internetového bankovnictví. Nepřísluší mu ale řešit spory z úvěrové oblasti (spotřebitelské úvěry, hypotéky), stavebního spoření či spory vzniklé mimo členské státy Evropské unie a země Evropského hospodářského prostoru. Byť i takové v hojné míře přicházejí.

rok 2008 finančního arbitra v číslech 

- celkem podáno 619 podnětů (nárůst o 67 % oproti roku 2007)

- průměrná doba řízení před arbitrem činila 62 dnů

- přijato 99 návrhů na zahájení řízení před arbitrem (z toho 64 oprávněných a 35 neoprávněných)

- z 56 dokončených případů bylo v 17 sporech rozhodnuto ve prospěch navrhovatele, v 39 sporech ve prospěch instituce

- celková výše požadavků, kterých se navrhovatelé domáhali (v 99 případech) byla 10 226 657 korun, tj. průměrná výše požadavku byla 103 300 korun

- uděleno bylo celkem 480 000 korun sankcí a pokut (50 000 sankce institucím a 430 000 pokut za nesplnění informační povinnosti)

"Nejčastějšími byly podněty spotřebitelů na smluvní podmínky, úvěry, tuzemské převody finančních prostředků, poplatky, platební karty a jejich zneužití v bankomatu, popřípadě u obchodníka, ostatní převody finančních prostředků, stavební spoření a hypotéky," sdělil iDNES.cz František Klufa, finanční arbitr České republiky.

Řešení sporů arbitrem je zase o něco rychlejší

Řízení před finančním arbitrem zahajuje návrh podaný tzv. navrhovatelem a rozhoduje se tzv. nálezem. Ze zákona ve věci rozhoduje arbitr do 30 dnů ode dne zahájení řízení. Pokud je řešený případ obzvlášť složitý, pak do 60 dnů. Jestliže ale tuto lhůtu dodržet (vzhledem k povaze věci) nelze, může ji ještě prodloužit.

Nesouhlasí-li některá strana ve sporu s rozhodnutím arbitra, má možnost podat do 15 dnů od doručení nálezu tzv. námitku. O té rozhoduje znovu arbitr ve lhůtě 30, respektive 60 dnů. Jeho rozhodnutí o námitkách je však už konečné.

V těchto souvislostech ještě více vynikne poměrně krátká průměrná doba řízení před arbitrem – 62 dnů v roce 2008 (v předchozím roce 98 dnů).

Přibylo sporů i udělených pokut

V 99 přijatých návrzích na zahájení řízení před arbitrem (tj. z celkového počtu 619 podnětů) se lidé domáhali 10,23 milionu korun. Z oprávněných návrhů (64) bylo dokončeno 56 a v 39 případech rozhodnuto ve prospěch instituce. S tím souvisí i výše sankcí a pokut, které instituce za loňský rok zaplatily.

Jestliže finanční arbitr ve svém rozhodnutí vyhoví navrhovateli (byť jen zčásti), uloží navíc instituci povinnost zaplatit sankci ve výši 10 % ze sporné částky (minimálně 10 tisíc korun). Tu pak instituce platí navrhovateli.

Podle zprávy finančního arbitra bylo v loňském roce uděleno 480 tisíc korun sankcí a pokut (v roce 2007 to bylo 215 tisíc korun).
Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Nízké úrokové sazby je třeba využít teď. Půjdou nahoru, říká ekonom

Martin Mašát

„Rekordně nízké úroky u delších fixací hypoték či úvěrů se vyplatí využít už teď,“ doporučuje Martin Mašát, ekonom...

Vše, co je dobré vědět o hypotékách. A rady, jak na ně

Ilustrační snímek

Do loňského října stačilo žadatelům o hypotéku 10 % z vlastních zdrojů. Zásahy České národní banky nakonec vedly k...

Hypotéky o prázdninách přešlapovaly, některé banky už zdražují

Ilustrační snímek

O prázdninách přešlapovaly hypoteční úvěry s cenami prakticky na místě. Průměrná úroková sazba v srpnu nepatrně klesla,...

Další nabídka

Kurzy.cz

Čeká český realitní trh osud podobný Německu či Švýcarsku?
Čeká český realitní trh osud podobný Německu či Švýcarsku?

Ceny nemovitostí rostly ve druhém čtvrtletí tohoto roku ve všech členských zemích EU s výjimkou Itálie (meziroční pokle... celý článekNajdete na iDNES.cz