Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Finanční benefity
čeká rána pod pás

aktualizováno 
Zákonodárci připravili zaměstnavatelům nepříjemnou novinku v podobě nových odvodů. Kvůli kterým produktům budou muset sáhnout hlouběji do kapsy? Je šance na zrušení negativně vnímané novinky?
Boj, box

Boj, box | foto: Profimedia.cz

Dle novel několika zákonů schválených spolu se zákoníkem práce budou zaměstnavatelé odvádět sociální a zdravotní pojištění z těch příspěvků na pojištění, které podléhají dani z příjmů fyzických osob. Nově by se tak měly sociální odvody vztahovat i na tzv. manažerská pojištění, úrazová pojištění, pojištění ušlého výdělku a na různé formy skupinového pojištění.

Nová úprava výpočtu vyměřovacích základů pro účely zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění (zákon č. 592/1992 Sb.) a zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (zákon č. 589/1992 Sb.) se dotkne také penzijního připojištění a životního pojištění.

  • Navržená úprava se dotýká případů, kdy zaměstnavatel platí pojistné za zaměstnance na úrazové pojištění, pojištění pro případ dožití nebo pro případ smrti nebo dožití, nebo důchodové pojištění. Úpravou byla zrušena výjimka ze zahrnování příspěvků zaměstnavatele do vyměřovacích základů.
  • Navržená úprava se nedotýká dosavadní situace v daňovém zvýhodnění soukromého životního pojištění, ale pouze do výše zákonného limitu 12 000 Kč za zdaňovací období, do něhož je zaměstnanec osvobozen od daně z příjmu z titulu pojistného zaplaceného zaměstnavatelem na soukromé životní pojištění zaměstnance.
  • Navržená úprava se nedotýká dosavadní situace v daňovém zvýhodnění penzijního připojištění, ale pouze do výše zákonného limitu 5 % z měsíčního vyměřovacího základu zaměstnance za zdaňovací období.
  • Úprava se dotýká veškerých skupinových pojištění včetně úrazových uzavřených zaměstnavatelem ve prospěch zaměstnanců, individuálních životních a úrazových pojištění, u nichž je zaměstnavatel pojistníkem a zaměstnanec pojištěným (týká se zejména tzv. manažerských pojištění) a pojistného zaplaceného zaměstnavatelem na soukromé životní pojištění zaměstnance nad limit, tj. 12 000 Kč ročně.

Pojištění Odvody sociálního a zdravotního pojištění
Současnost Po novele s účinností k 1.1.2007
Penzijní připojištění Ne Ano, pouze z příspěvků vyšších než 5 % MVZZ
Soukromé životní pojištění Ne Ano, pouze z příspěvků vyšších než 12 tis. Kč ročně
Manažerská, úrazová, pojištění, pojištění ušlého výdělku aj. Ne Ano

Pozn. MVZZ = měsíční vyměřovací základ zaměstnance

Smyslem zákona zřejmě bylo zamezit „zneužívání“ manažerského pojištění k daňově výhodnějšímu odměňování zaměstnanců. Současně však došlo ke znevýhodnění dalších typů pojištění, které jsou v zahraničí běžnou součástí systémů zaměstnaneckých výhod. Dosavadní úprava umožňovala další zabezpečení zaměstnanců v případě úrazu a nemoci v souvislosti s jejich pracovním zařazením, popř. i v konkrétních podmínkách přispívat na jejich životní pojištění.

V této podobě určitého zvýhodnění ze strany zákonného pojištění přebíral zaměstnavatel určitou část odpovědnosti za zajištění životní úrovně zaměstnance resp. rodiny v případě poškození zdraví. Navrhovaná nová úprava toto ruší bez náhrady a narušuje tak nastavenou sociální solidaritu mezi zaměstnavateli a zaměstnanci.

Jde o další krok omezení motivace zaměstnavatelů přispívat na zajištění zabezpečení zaměstnanců v případě zdravotní újmy, byť za předpokladu částečného zvýhodnění v oblasti vyměřovacího základu odvodů na sociální a zdravotní pojištění.

Vzhledem k uvedeným skutečnostem lze věřit, že do účinnosti zákona k 1.1.2007 ještě dojde k žádoucímu „změkčení“ této úpravy. V opačném případě budou zaměstnavatelé muset přehodnotit efektivnost přispívání na některé typy pojištění a nabídku finančních benefitů optimalizovat.


 

Autor:Nejčtenější

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Poradna: jaké jsou záludnosti zkušební doby v novém zaměstnání

Ilustrační snímek

Cílem zkušební doby je, aby se zaměstnavatel a nový zaměstnanec lépe poznali a rozhodli se, zda chtějí ve spolupráci...

Zábavné školení pomáhá udržet zaměstnance. Začal s nimi časopis Playboy

Ilustrační snímek

Firmy se snaží udržet zaměstnance jak se dá. V době minimální nezaměstnanosti totiž těžko hledají náhradu za ty, kteří...

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Další nabídka

Kurzy.cz

Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina
Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina

1 milion korun činí nejvyšší výhra aktuálního slosování. MFČR zveřejnilo na svých stránkách kompletní výherní listinu h... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.