Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sedm finančních chyb, kterých se dopouštějí čtyřicátníci

aktualizováno 
Se čtyřicítkou na krku by se měl každý dopracovat k jedinečnému období svého finančního života. Měli byste mít vybudovanou kariéru a dobré rodinné zázemí, mít naspořenou určitou částku a s financemi nakládat rozvážněji. „Je to zároveň ideální doba, abyste si pro své finance stanovili finanční plán,“ říká analytik Dušan Šídlo.

Úspory na penzi by rozhodně neměly sloužit jako kasička, do které se dá kdykoliv sáhnout kvůli jiným výdajům nebo investicím. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jenomže mnozí čtyřicátníci a čtyřicátnice jsou natolik pracovně vytížení, že finanční plánování dostává na frak. A když se k tomu přidají finanční výdaje na studia dětí a pár finančních chyb, mohou nastat potíže.

„Čtyřicátníci často nemají vůbec žádný finanční plán, své finance téměř nezhodnocují nebo s nimi nakládají jen nahodile, což jim může přinést potíže například v případě nenadálých výdajů nebo neprozřetelných investic,“ poznamenává Dušan Šídlo, analytik finančně poradenské společnosti Broker Trust. Čtyřicátníci se podle něj nejčastěji dopouštějí těchto sedmi chyb:

1.Na důchod nespořím, nebo jen málo

I když se po čtyřicítce může zdát, že je do penze ještě hodně daleko, podle odborníků je nejvyšší čas začít brát spoření na důchod opravdu vážně. V tomto věku však již nestačí odkládat si na stáří jen pár stokorun, jak člověk možná dělal či spíše nedělal, když mu bylo dvacet nebo třicet let. Odkládat je potřeba už vyšší částky.

Nepřehlédněte

Spořicí účty momentálně nevynášejí, existují ale další možnosti, jak zhodnocovat peníze, například v doplňkovém penzijním spoření, stavebním spoření či pravidelnou investicí do podílových fondů.

„Vlastní úspory se pro odchod do důchodu staly nezbytností, z průzkumů ale vyplývá, že třetina pracujících Čechů si na stáří vůbec nespoří a spoléhá jen na státem vyplácený starobní důchod. Průměrná výše důchodu, který stát začal vyplácet v letošním prvním čtvrtletí, přitom v České republice dosahuje aktuálně 61 procent mediánu průměrné mzdy, což je podle evropských měřítek lehce nad prahem chudoby. Současný průměrný starobní důchod, jehož výplata byla zahájena v prvním čtvrtletí roku 2015, je 12 952 korun, což představuje 61 procent mediánu průměrné mzdy ve výši 21 143 korun,“ vypočítává Dušan Šídlo.

2.Sahám na penzijní úspory

Úspory na penzi by rozhodně neměly sloužit jako kasička, do které se dá kdykoliv sáhnout kvůli jiným výdajům nebo investicím. „Pokud se někdo rozhodne, byť s těmi nejlepšími úmysly, na tyto peníze sáhnout, může se připravit o podstatnou část prostředků, které by v budoucnu naspořil. Nemluvě o tom, že v případě předčasně ukončeného penzijního připojištění se připraví i o státní příspěvky a úroky z nich,“ varuje Dušan Šídlo.

3.Nemám rozložené investice

Spoléhat se při investování na jeden typ produktu, například akcie, je velmi riskantní. Ano, člověk může zažít vysoké zisky, ale také strmé pády. Nikdo by neměl podlehnout radám typu: Dej všechno, co máš, tam a tam, vyděláš na tom balík. Zároveň není nutné se na vrcholu produktivního věku držet s investováním pouze při zdi a připravovat se o možné zisky ze zajímavých investičních příležitostí.

Otestujte se

„Každé kvalitně sestavené investiční portfolio je rozložené a obsahuje více typů investičních produktů, kdy zisky z jedné části pokryjí případné ztráty z jiné. Zároveň by mělo odpovídat povaze člověka. Míra tolerance rizika je u každého jiná. Zatímco někteří investoři jsou ochotní podstoupit riskantnější investice, jiní si stejnou investicí způsobí mnoho bezesných nocí,“ říká Dušan Šídlo.

4.Nemám dostatečnou rezervu

Vlastní peníze je rozumné investičně zhodnocovat, ale zároveň je dobré mít k nim možnost rychlého přístupu. Pokud nejde investované peníze rychle a bez dodatečných poplatků vybrat, vyplatí se mít dostatečnou finanční rezervu k okamžitému použití například na běžném bankovním účtu. „Ve chvíli, kdy se musejí lidé vypořádat s nenadálým větším výdajem, často skočí do chřtánu poskytovatelům půjček, kteří jim vyměří vysoké úroky. Ty půjčku nejen výrazně prodraží, ale mohou roztočit i dluhovou spirálu, která přinese výrazné finanční problémy,“ varuje Dušan Šídlo.

5.Upřednostňuji splacení hypotéky

Zdravé finanční plánování říká, že bychom za náklady spojené s bydlením měli vydat nejvýše 40 až 50 procent měsíčního příjmu domácnosti. Pokud máte hypotéku, je užitečné mít ji nastavenou tak, aby splátky byly co nejnižší. Tím si vytvoříte možnost vytvářet si i finanční rezervu, která pokryje splátky alespoň na půl roku.

Pro mnohé čtyřicátníky je však hypotéka strašák a snaží se ji splatit co nejdříve. Domácí rozpočet tak může být hodně napjatý. V případě nečekaných výdajů je pak nutné sáhnout po spotřebitelském úvěru, který na úrocích může připravit o hodně peněz. „Splatit jako první by se měl vždy ten dluh, kde je optimální poměr mezi dobou nutnou pro jeho splacení a výší úroků,“ doporučuje Šídlo.

6.Podléhám lákadlům

Řada čtyřicátníků může lehce podlehnout nejrůznějším lákadlům. Díky rozjeté kariéře totiž mívají vyšší příjmy, proto se pro ně zdají dostupnější nejrůznější statky. Pokud vás začne lákat větší bydlení, nákladná rekonstrukce toho stávajícího nebo koupě nového výkonnějšího automobilu, dobře počítejte. „K těmto lákadlům, je třeba přistupovat velmi obezřetně, aby vás příliš nezatížily dodatečné náklady, které vás budou provázet i v letech, kdy už tak ekonomicky výkonní nebudete,“ poznamenává analytik.

7.Zapomínám na sebe

Snad každý rodič si přirozeně přeje zaopatřit své dítě ať už během studií, nebo na počátku jeho samostatného života. Dělejte to však až ve chvíli, kdy dostatečně finančně zaopatříte sami sebe. „S financemi platí podobný princip, jaký nám opakují před startem letadla pro případ komplikací za letu. Nejdříve nandejte dýchací masku sobě, a pak až svým dětem. Pokud se sami dostanete do finančních komplikací, svým dětem tím můžete hodně přitížit. Když je naučíte správným finančním návykům už v dětství, je to jedna z nejlepších investic, kterou pro ně můžete udělat,“ uzavírá Dušan Šídlo z Broker Trustu.

Máte vytvořenou finanční rezervu pro případ nenadálých výdajů?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 26. září 2015. Anketa je uzavřena.

Již ano 2281
Zatím ne 1362
Autor:Nejčtenější

Podnikat začal s 50 tisíci, dnes má světový zvuk a obrat 400 milionů

Tomáš Juřík podniká od svých 26 let.

Tomáš Juřík patří k lidem, kteří umí držet slovo a na tom postavil i své podnikání. První firmu založil před rokem 1989...

Sirotčí penzi zamítáme, dozvídaly se stovky dětí. Pravidla se teď mění

Ilustrační snímek

Přijít o jednoho z rodičů je pro každé dítě těžké životní trauma. Stovky dětí však byly vystaveny i dalšímu šoku....Dojíždění do práce má na zaměstnance špatný vliv, říkají odborníci

Ilustrační snímek

Lidé, kteří musí absolvovat dlouhé cesty do zaměstnání, bývají častěji nervózní a nespokojení. Dojíždění je totiž...

Daňové přiznání 2017: jak snížit daňový základ a ušetřit na daních

Ilustrační snímek

Uzávěrka daňového přiznání se neúprosně blíží. Máte sjednané životní pojištění, penzijní připojištění, doplňkové...

Thonet - majitel továrny, který mátl v montérkách návštěvy

Michael Thonet (na snímku uprostřed) měl početnou rodinu. V jeho práci...

Thonetovy židle, které se vyrábějí v Bystřici pod Hostýnem, zná celý svět. Dostaly se i do Oválné pracovny Bílého domu....

Další z rubriky

Otevřené bankovnictví: proč pouštět k penězům na účtu někoho cizího

Ilustrační snímek

Hovor nahráváme, souhlasíte? Ano. Tento web používá cookies, souhlasíte? Klik. Co jiného vám zbývá. A nově se chystá...

Bitcoin pro začátečníky: jak funguje kryptoměna, jak ji získat a používat

Ilustrační snímek

Kryptoměny jsou módním tématem. Někdo v nich vidí snadnou cestu ke zbohatnutí, i když se jejich hodnota mění jak na...

Domov seniorů naúčtoval stravné i za den, kdy už klient nežil

Ilustrační snímek

Rudolf Kozel byl klientem Domova seniorů Luna Havířov, loni v listopadu zemřel. Vyúčtování plateb obdržela pozůstalá...

20. února: Tohle potřebujete vědět nejen o úterním obchodování na amerických bur...

20. února: Tohle potřebujete vědět nejen o úterním obchodování na amerických bur...

Kurzy.cz Americké akcie v úterý po předchozích šesti nárůstech za sebou oslabily. K jejich poklesu velkou měrou přispěla maloobc...

Najdete na iDNES.cz