Češi dopadli v loňském finančním testu jako břídilové. A jak letos?

aktualizováno 
Třetina Čechů je přesvědčená, že s penězi umí nakládat velmi dobře, a mnozí mají velmi vysoké finanční sebevědomí. V loňském testování finančních znalostí lidí ve 12 zemích Evropy, Asie a Ameriky však Češi moc dobře nedopadli, skončili jsme v nejhorší trojce.

Češi moc nerozumí spoření ani úvěrům, ukázal průzkum. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Loňská mezinárodní studie ING Pojišťovny ukázala, že finanční vědomosti Čechů zatím nejsou příliš dobré. Celkem 79 procent obyvatel České republiky má špatné nebo jen základní finanční znalosti a experty na finance je pouze pět procent lidí.

Největší problémy mají Češi se spořením a úvěry

Paradoxní je, že plaveme ve znalostech, které se týkají například samotného spoření. "Správně spočítat úroky dokázalo ve finančním testu jen 43 procent Čechů, přitom se jedná o základní finanční produkt, ke kterému stačí znalost malé násobilky," říká Renata Mrázová, generální ředitelka ING Pojišťovny.

Moc dobře nerozumíme ani úvěrům. V otázkách, které testovaly znalosti o úvěrech, si vedlo správně jen 46 procent lidí. "Z úvěrů máme strach a těžko si připouštíme neschopnost postarat se sám o sebe a potřebu ostatních. Často se proto podrobnými podmínkami půjčky ani nezabýváme," poznamenává Mrázová.

Čtyři úrovně finančních znalostí

  • Špatná – informovanost o financích je velmi nízká a z toho plyne také velmi slabá schopnost s nimi nakládat
  • Základní – základní až dobrá informovanost o financích, schopnost orientovat se ve světě financí je však spíše obecná
  • Dobrá – velmi dobrá informovanost o financích a dobrá znalost potřebných informací pro kompetentní finanční rozhodování
  • Výborná – vynikající znalost světa financí, které jsou zcela pod kontrolou, a navíc schopnost poradit ve finančních záležitostech ostatním

Ve finančních znalostech na Japonce nemáme

Překvapivým výsledkem testu je, že ekonomické vzdělání není zárukou dobrých finančních znalostí. Lidé znalí ekonomie totiž tvořili více než pětinu nejhůře finančně vzdělaných respondentů.

V porovnání znalostí mužů a žen ale jednoznačně vítězí muži – mezi těmi, kteří v testu dosáhli výborných znalostí, jich bylo 72 procent. Mezigenerační souboj ve finančních vědomostech pak vyhrála věková skupina 20–34 let, ve které dosáhlo výborných výsledků 44 procent dotazovaných.

Češi skončili v testu finančních znalostí až na 10. místě. Dobré znalosti má 16
Muži v testu dosahovali výrazně lepších výsledků než ženy.
Ekonomické vzdělání není zárukou dobrých finančních znalostí.
V otázkách, které testovaly znalosti o úvěrech, si vedlo správně jen 46 procent

Podrobné výsledky testu zobrazíte kliknutím

I když máme poměrně vysoké finanční sebevědomí a považujeme se za relativně zdatné finančníky, ve srovnání s 12 národy Evropy, Ameriky i Asie tomu tak není. Skončili jsme až na 10. místě. Hůře si vedli jen Mexičané a Slováci. Naopak nejlépe se ve financích orientují Japonci, Indové a Korejci.

"Mám pocit, že s finanční gramotností je to stejné jako s různými dietami – tedy, že se jí všichni věnují jen v období, kdy je to in. Všichni o tom mluví, projektů je jako hub po dešti, ale jen málokdo řeší toto téma z dlouhodobé perspektivy. Výsledky jsou pak takové, jaké jsou," zamýšlí se nad otázkou, proč jsou na tom Češi tak špatně, poplatkový odborník Patrik Nacher.  

Pomozte změřit a vylepšit finanční gramotnost Čechů

Finanční znalosti Čechů lze ale změnit k lepšímu. Pomozte změřit finanční gramotnost národa. Test s šedesáti otázkami připravil server Bankovní poplatky.com ve spolupráci s iDNES.cz. Od 20. dubna v něm můžete prověřit své finanční znalosti, mnohému se naučit a vyhrát navíc chytrý mobilní telefon HTC Explorer. Zatím se do testu zapojilo přes čtyři tisíce Čechů. Pravidla soutěže najdete zde.

Test finanční gramotnosti najdete zde

Na vyplnění testu není stanoven časový limit, když si nebudete přesnou odpovědí jistí, můžete si témata postupně prostudovat. Nápovědu najdete například tady. Z autorů správných odpovědí na iDNES.cz a webu Bankovní poplatky.com bude vylosován jeden výherce chytrého mobilu. Odpovídat můžete až do 31. května 2012. Výherce obdrží zprávu e-mailem, proto je nutné mít ve věrnostním systému MůjPas zadanou aktuální adresu.

Správné odpovědi zveřejníme až po ukončení soutěže. Z výsledků pak připravíme unikátní analýzu, která ukáže, s čím mají Češi největší potíže a co naopak zvládají bez problémů. Vybrané otázky se chystáme položit i politikům. Jejich odpovědi pak porovnáme se znalostmi čtenářů.

Zvyšujete si průběžně své finanční znalosti?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 24. května 2012. Anketa je uzavřena.

Ano 1260
Ne 264
Autor:


Nejčtenější

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...

Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Nechceme být pouhými překupnicemi květin, říkají mladé podnikatelky

Majitelky květinářství Barbora Zimolová (vlevo) a Šarlota Palová.

Jsou mladé, vzdělané a plné energie. Nedávno otevřely v centru Brna neobvyklé květinářství s atmosférou baru. Přestože...

Unikátní výzkum: kam investují čeští milionáři a co je znepokojuje

Ilustrační snímek

V Česku je podle odhadů 28 tisíc dolarových milionářů. Své soukromí si však střeží. Dozvědět se, kam investují a jak se...

Další z rubriky

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Zájem o hypotéky klesá, úrokové sazby stagnují

Ilustrační snímek

V červenci o hypoteční úvěry nebyl valný zájem. Oproti červnu bylo v sedmém měsíci letošního roku uzavřeno o 2 014...

Stavební spoření je atraktivnější. Díky úvěrům i zhodnocení vkladů

Ilustrační snímek

Stavební spoření není v Česku na ústupu. Naopak se o něj opět zvedá zájem. A to jak o úvěry, tak i samotné spoření....

Moneta plánuje spojení s Air Bank a Home Credit CZ/SK - podrobný rozbor - hlavní...

Moneta plánuje spojení s Air Bank a Home Credit CZ/SK - podrobný rozbor - hlavní...

Kurzy.cz Erste v rámci sektorového reportu na banky ponechala doporučení na akcie Monety na stupni „koupit“. Cílová cena zůstává...

Advantage Consulting, s.r.o.
BUSINESS INTELIGENCE SUPPORT JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 50 000 KčNajdete na iDNES.cz