Půjčujete-li kamarádce, sepište i na menší obnos smlouvu. Ochráníte peníze i přátelství. Ilustrační snímek

Půjčujete-li kamarádce, sepište i na menší obnos smlouvu. Ochráníte peníze i přátelství. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Finanční gramotnost: Jak půjčit kamarádce a nepřijít o peníze

  • 54
Před Vánoci lidé utrácejí za dárky hodně peněz, někdy i víc, než si mohou dovolit. A tak se snadno může stát, že vás kamarádka nebo kamarád požádají o půjčku. Co v takovém případě dělat, radí ekonomka Marcela Hrubošová v dalším díle seriálu o finanční gramotnosti.

Půjčování peněz je vždy spojeno s rizikem, že se nám peníze nevrátí nebo se budou vracet mnohem déle, než bychom si přáli. Pokud se tedy rozhodneme půjčit někomu peníze, měli bychom si maximálně pokrýt riziko naší případné ztráty, tedy to, že o peníze přijdeme. Radím chovat se v takovém případě jako „bankéř“ a zaměřit se při půjčování peněz druhé osobě, byť je to přítel, na následující body:

Marcela Hrubošová

  • Vlastní společnost Finance pro radost, která se zabývá poradensko-konzultační činností v oblasti podnikání a vzdělávací činností na poli finanční gramotnosti.
  • Vede semináře a mentoruje začínající podnikatele.
  • V minulosti pracovala ve státní správě a na manažerských pozicích ve finančních domech.
  • www.financeproradost.cz

Marcela Hrubošová

  • Komu půjčuji a jakou dosavadní zkušenost s danou osobou mám - splnil vždy co slíbil, drží slovo, vrátil mi vždy vše včas a v pořádku?
  • Na jakou dobu peníze půjčuji - jedná se o krátkodobou půjčku na překlenutí několika dnů, nebo se jedná o delší časový horizont, například měsíc, rok či déle?
  • K jakému účelu peníze půjčuji - je půjčka určena pro osobní potřebu, zaplacení jiných dluhů, další nákupy nebo na něco jiného? Je důležité znát důvod půjčky, abychom si dokázali lépe vyhodnotit pravděpodobnost její návratnosti. Pokud jde o půjčku, která nesouvisí s Vánocemi a má pomoci například s podnikáním, je nutné dívat se na to, zda podnikání kamaráda či kamarádky není ztrátová záležitost. Nebo zda se jedná jen o potřebu překlenout nějaké kratší období, kdy jsou takzvaně peníze na cestě a dotyčný čeká každým okamžikem příjem, z něhož je schopný půjčku obratem splatit.
  • Nabízí mi přítel proti půjčce nějaké zajištění pro případ, že by neměl peníze na splacení půjčky? Například směnku, zlato, cenné obrazy nebo jiné věci, které mají nějakou hodnotu, ze které pak mohu prodejem uspokojit ztrátu

Pořádek dělá přátele

Protože se při zvažování rizika ztráty půjčených peněz chováme jako bankéř, vždy doporučuji sepsat mezi sebou smlouvu o půjčce. I když jde o menší sumu v řádech několika tisíc korun. Pořádek dělá přátele.

Spořicí účty nevynášejí

Pět tipů, jak investovat peníze

Ilustrační snímek

Vzhledem k tomu, že platí nový občanský zákoník a pojmy u půjček se změnily, v případě většího obnosu peněz bych si nechala smlouvu připravit právníkem včetně doporučení na zajištění půjčovaných peněz. Rozhodně se v tomto případě vyplatí zaplatit právní služby, než pak plakat, že jsem přišla o své naspořené prostředky a též o kamarádku.

V současné době nabízí i řada renomovaných portálů vzory smluv o výpůjčce, které je možné si za malý poplatek stáhnout a mohou nám být stejně tak dobrým pomocníkem při půjčce malých částek. Smlouva nemusí být podepsána u právníka, slouží ve své podstatě jen mně při uplatňování práva domoci se svých práv soudní cestou.

Platí, že ústní dohoda také dohoda, ale velmi často se stává, že když přijde na lámání chleba, protistrany často zapomínají na původně dohodnuté podmínky. Proto z dvacetileté praxe ve vymáhání pohledávek radím, pokud půjčit peníze, pak určitě se smlouvou a v případě vysokých částek i se zajištěním. Ochráníte majetek i přátelství.