Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Finanční krize v Americe by mohla brzy skončit, naznačuje index PMI

aktualizováno 
Všichni investoři spekulují, kdy bude akciový trh u svého dna, aby mohli nakoupit akcie co nejlevněji. Je jasné, že akcie budou reagovat hlavně na vývoj reálné ekonomiky USA. Jeden klíčový ukazatel naznačuje, že cesta z krize může být pro USA kratší, než se předpokládá.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vodítkem pro brzký konec finanční krize je index nákupních manažerů (PMI) od institutu ISM. Ten je publikován každý měsíc, a to za výrobní sektor a nevýrobní sektor samostatně. Může nabýt hodnot od 0 do 100 bodů.

Hodnota pod 50 bodů říká, že nákupčí, kteří mají obvykle velký vhled do momentálního běhu hospodářství, jsou toho názoru, že produkce v daném sektoru se bude smršťovat. Hodnota nad 50 bodů naznačuje opak. Tento ukazatel v minulosti ukázal, že umí velmi dobře předpovídat růst HDP. 

Výpočet PMI

Nejdříve jsem sestrojil celkový PMI za výrobní a nevýrobní sektor dohromady, a to jako vážený průměr obou PMI. Váhu nevýrobního PMI jsem zvolil 80 % a výrobního 20 %, protože při tvorbě amerického HDP hrají větší roli služby než průmysl. Ukázalo se, že mezikvartální růst HDP je s celkovým PMI zprůměrovaným za tři měsíce daného kvartálu velmi silně spjatý (Graf 1) - korelační koeficient vyšel více než 0,7. Data byla brána za období 2003-2008. V průměru jeden bod společného PMI navíc znamená růst HDP o čtyři desetiny procentního bodu vyšší.

 
Graf 1
 Graf korelace

PMI za výrobní sektor za leden i únor se oproti předchozímu měsíci zvýšil. U nevýrobního sektoru se v lednu zvýšil, v únoru pak sice snížil, ale na vyšší hodnotu než byla v prosinci minulého roku. Pokud bereme tříměsíční klouzavý průměr PMI, tak ten po dlouhé době poprvé v únoru stoupl (Graf 2). Pakliže budeme předpokládat, že březnové PMI budou mít stejnou hodnotu jako průměr ledna a února, potom nám vyjde, že za první kvartál tohoto roku bude mít celkové PMI hodnotu 40,9. Z toho plyne, že HDP poklesne zhruba o 3 %.

Graf 2

Graf 3M
 
Jedná se sice o značně zjednodušenou analýzu, ale přinejmenším nám naznačuje, že americké HDP bude sice v prvním kvartálu tohoto roku stále klesat, ale již pomaleji než v předchozím období.

Trend se samozřejmě může v dalším období zase zvrátit, ale přeci jen jsem toho názoru, že šéf FED Ben Bernanke má pravdu v tom, že oživení americké ekonomiky by mohlo přijít ještě tento rok. Protože akciové trhy zpravidla předbíhají vývoj v reálné ekonomice o 6-9 měsíců, je možné, že strmý vzestup akcií na Wall Streetu, ale i jinde, uvidíme již za pár měsíců či týdnů.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Kurzy.cz Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk dnes upřesnil otázky kolem financování jeho avizovaného plánu na převzetí ...

Najdete na iDNES.cz