Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Kalendář, přehled

Finanční podzim pod lupou: skončily haléře i eBanka

  • 3
Český bankovní trh prošel za posledních šest měsíců řadou proměn, které se dotkly značného počtu klientů. Mizely banky, padesátníky i dvacetikoruny. Rozdávaly se ceny a na svět přišlo i pár novinek.

Ve stínu světové finanční krize jsme vybrali ty události, které výrazněji ovlivnily naše peněženky. Jejich pořadí vychází z našeho vyhodnocení.

1. Konec padesátníků a 20korunových bankovek

Poslední srpnový den byl posledním dnem, kdy bylo možné k placení použít padesátníky či papírové dvacetikoruny. Padesátníků přitom bylo v oběhu 422 milionů kusů, což po zrušení mincí nominálních hodnot 10 a 20 haléřů znamenalo nejpočetnější skupinu v rámci tuzemských platných bankovek a mincí. Naopak papírových dvacetikorun bylo poskrovnu. V oběhu jich podle údajů ČNB mělo být ke konci roku 2007 více než 5,3 milionu kusů.

2. Zánik eBanky

Koupě eBanky Raiffeisenbankou budila velkou pozornost od samého počátku. Přestože tento obchod bankéři dojednali již v roce 2006, dokončen byl teprve letos v létě. Konkrétně 7. července zmizela eBanka, poslední ryze česká banka, oficiálně z trhu.

Prakticky jediné, co po eBance zůstalo, je eKonto (běžný účet pro nepodnikatele i podnikatele) a internetové bankovnictví.

3. Bankou roku se stala Raiffeisenbank

Závěr roku opanuje každoročně vyhlášení cen Banka roku. Letos tato událost připadla na 26. listopadu a výsledky byly zčásti překvapivé. V sedmileté historii soutěže ukořistila hlavní trofej poprvé jiná banka než Česká spořitelna nebo Komerční banka. Bankou roku 2008 se totiž stala Raiffeisenbank.

4. Chytrá karta České spořitelny

Česká spořitelna představila svůj nový produkt – kreditku s názvem Chytrá karta - v srpnu letošního roku. Rozšířila tak nabídku služeb individuálně nastavitelných produktů a zároveň zastavila prodej původních karet Kredit+. Novinka je svým principem velmi blízká Osobnímu účtu ČS, kde o měsíčním poplatku rozhoduje počet vybraných volitelných služeb.

5. Nový platební systém: mPeníze

Zajímavou novinkou letošního roku bylo spuštění platebního systému mPeníze, který je společným dílem mBank a Seznamu.cz. Služba samotná funguje tak, že klient při nakupování na internetu na webových stránkách prodejce klikne na odkaz mPeníze. Po zadání přihlašovacího jména a doplnění hesla potvrdí přímo zaplacení zboží, případně vyplní a uhradí fakturu.

6. LBBW nahradila BAWAG Bank

Přeměna českého bankovního trhu ale neskončila v červenci zánikem eBanky. Klidné vody rozvířila LBBW, která koupila BAWAG Bank a od září ji definitivně nahradila. U nás nová banka je v Německu třetí největší. Své síly hodlá u nás zaměřit na poskytování služeb středním a malým podnikům, ale i movité privátní klientele. Tomu odpovídá i nejčerstvější novinka banky – VIP konto. Zdarma je získá ten, kdo bance svěří svá aktiva v minimální výši 3 miliony korun.

7. TV bankovnictví dorazilo do Čech

Účet ovládaný prostřednictvím televizní obrazovky a dálkového ovladače. Tak by se dala jednoduše popsat služba, kterou od října nabízí Poštovní spořitelna svým klientům. TV Banka se stala automatickou součástí internetbankingu PS, klient totiž pro přístup k ní využívá stejných přihlašovacích údajů.

K ovládání je třeba ještě tzv. interaktivního set top boxu (zařízení, které přijímá digitální vysílání a převádí je na obraz a zvuk nebo na analogový signál), tedy připojení k O2 TV, nebo je třeba vlastnit aplikací Windows Media Center vybavený počítač.

Prozatím se TV bankovnictví v tuzemsku ani jinde v Evropě výrazněji neprosadilo. Službu znají zatím klienti některých bank pouze ve Velké Británii, Španělsku a Nizozemsku. V Česku uvažuje o novince pouze Raiffeisenbank.