Finanční poradce by vám měl vyhovovat i lidsky

aktualizováno 
Už vám někdy někdo volal, chtěl se s vámi sejít a nabízel, že "ušetří vaše peníze"? Nejspíš vám chtěl nabídnout finanční poradenství. Redaktorka MF DNES vyzkoušela, jaký finanční plán jí poradci doporučí uskutečnit.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - úspory, peníze | foto: Profimedia.cz

Začněte se sami aktivně zajímat a oslovte poradenské společnosti na internetu. Takových klientů zatím moc není, firmy tak trochu očekávají, že to jsou "analytičtí šťourové" a nevysílají proti nim do tržního boje žádné nováčky. Máte tak téměř jistotu, že váš plán bude důkladně připravený.

V Partners si na mě udělal čas vedoucí pobočky, v ZPFA poradce na nejvyšší pozici firemního žebříčku a ostatní, i když se nepyšnili ředitelskými tituly, měli přehled.

Jděte do kanceláře

Poradci většinou nabídnou, že za vámi kamkoli přijedou. Jistě, je to pohodlné, ale nechte si toto stádium až na chvíli, kdy si svého člověka opravdu vyberete. Zpočátku chtějte schůzku u něj v kanceláři - uvidíte jak si firma stojí. Nepřistupujte na schůzku někde v restauraci - rozhodně to není komfortní prostředí.

Rozdíl je už třeba v tom, jak vám nabídnou čaj. V jedné společnosti jsem dostala sice na výběr, ale místo ovocného nakonec stejně přinesli nějaký žaludeční utrejch.

Vemte si s sebou smlouvy

Shromážděte všechny smlouvy, dobrý poradce by se o ně měl zajímat a zapracovat je do finančního plánu. Aby poradce smlouvu zrušil, už musí být opravdu špatná.

I když si poradci smlouvy chtěli ponechat k prozkoumání, bez problémů souhlasili s okopírováním. O podklady k pojistce byste mohli přijít: i poradce může mít třeba nehodu. Já jsem popravdě řekla, že si vybírám mezi více poradenskými firmami a podklady potřebuji pro ně.

Ptejte se

Na první schůzce vám poradce bude klást spousty otázek, i dost důvěrných. Měli byste mu podepsat souhlas se shromažďováním osobních údajů. Na druhé schůzce bude prezentovat plán. Nejspíš mu nebudete rozumět. Nekývejte, ptejte se na detaily. Samotné smlouvy podepište až ve chvíli, kdy budete doopravdy všechno chápat.

Po dvacetiminutové ne příliš konkrétní prezentaci ve společnosti Broker Consulting přišly známé otázky: Jak se vám navrhované řešení líbí? A co kdyby ho dnes rovnou odnesla domů? Neodnesla jsem si ho.

Dejte i na dojem

Poradce, kterého si vyberete, budete vídat minimálně jednou ročně. Neměl by to tedy být člověk, ze kterého vám naskakuje kopřivka. Měl by vám vyhovovat i lidsky.

S poradkyní AWD jsme si "sedly". Asi proto jsem se nejdéle odhodlávala zavolat jí, že její finanční plán nekoupím. A zklamání jsem cítila i z její strany.

Čtěte v úterní MF DNES

V příloze Peníze se dozvíte, která poradenská firma je nejlepší a kde vás chtějí spíš nachytat. Také čtěte, jak se vyznat v hantýrce finančních poradců.

.


Nejčtenější

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...

Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Nechceme být pouhými překupnicemi květin, říkají mladé podnikatelky

Majitelky květinářství Barbora Zimolová (vlevo) a Šarlota Palová.

Jsou mladé, vzdělané a plné energie. Nedávno otevřely v centru Brna neobvyklé květinářství s atmosférou baru. Přestože...

Unikátní výzkum: kam investují čeští milionáři a co je znepokojuje

Ilustrační snímek

V Česku je podle odhadů 28 tisíc dolarových milionářů. Své soukromí si však střeží. Dozvědět se, kam investují a jak se...

Další z rubriky

Peníze od státu: kolik a na co přispěje stát chudým lidem

Ilustrační snímek

Myslíte, že v době, kdy zaměstnavatelé zoufale shánějí každého, komu by mohli posílat výplatu, není důvod žádat o...

Kolik ušetří senioři od určitého věku za MHD, vlak a autobus

Ilustrační snímek

Jedním z výrazných bonusů seniorského věku je levnější cestování. Přinášíme servis informací, kolik a kde senioři...

Devět osobních doporučení, jak dát svému životu smysl

Ilustrační snímek

Mark Twain byl úspěšným romanopiscem, ale i trefným a často ironickým pozorovatelem lidských osudů. V jeho díle lze...

Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány

Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány

Kurzy.cz Nedávno jsme tu trochu uvažovali nad atraktivitou německých energetik a i z tohoto důvodu se dnes podíváme, jak by se m...Najdete na iDNES.cz