Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Finanční poradce poslouží i rodině s nízkým příjmem

aktualizováno 
Mohou si ho dovolit slavní umělci, špičkoví sportovci a podnikatelé, máte na něj i vy. O kom je řeč? O finančním poradci. Že ho nepotřebujete, protože na rozdíl od výše zmíněných přesně víte co s penězi – bydlení, děti, provoz domácnosti? Možná se mýlíte. Dobrý finanční poradce je užitečný nejen lidem, kteří mají peněz tolik, že se o ně neumí sami dobře postarat, ale i těm ve zcela opačné situaci.

Dokáže totiž mimo jiné naplánovat spoření, tak aby si rodina co nejdříve pořídila vlastní bydlení, i když ji měsíčně z výplaty mnoho nezbývá, nebo zajistila dobrý start do života svým dětem. Sestaví takzvaný finanční plán, ve kterém doporučí, kde a jak nejvýhodněji spořit, co si pojistit, případně od koho si půjčit, vždy s ohledem na vaše přání do budoucna (chcete stavět, poslat potomky na studia, šetřit na důchod, koupit nové auto a podobně). Zároveň za váš může vyřídit část formalit přímo ve finančních ústavech, vy budete jen podepisovat smlouvy (poradci totiž do rukou své peníze nikdy přímo nedáváte, je jen jakýmsi prostředníkem mezi vámi a finanční institucí). Aby byl poradce opravdu užitečný, musíte ale dobře vybírat.

Ještě před několika lety poměrně málo známá profese se na tuzemském trhu finančních služeb už dobře uchytila. Působí tu nejen samostatní poradci, ale i celé firmy, pod jejichž hlavičkou pracují jednotlivci. Podle čeho zvolit toho pravého?

Internetový server Fincentrum pro vás finační poradce otestoval. Čtěte 5.března v příloze Peníze . 

Zásadní rozdíl existuje v ceně poradenských služeb. Můžete je získat zdarma nebo za ně platit, a to obvykle podle složitosti sestavovaného finančního plánu několik set až tisíc korun ročně.

Dostat něco zdarma je lákavé, ale logicky si asi položíte otázku: není v tom nějaký zádrhel? Poradci, kteří za své služby nic nechtějí „žijí“ z provizí finančních institucí, kterým shánějí klienty. V tomto případě  tedy hrozí riziko, že doporučený typ spoření, pojistky či půjčky přinese větší užitek peněžence poradce než vaší. Někdy také můžete narazit na člověka, který se za nezávislého poradce pouze vydává, ale přitom pracuje pouze pro jedinou finanční skupiny. Váš finanční plán pak sestavuje nikoli z těch pro vás nejvýhodnějších produktů, které se na trhu nabízejí, nýbrž jen z nabídky své „mateřské“  společnosti. Nemusí být nutně špatná, ale nemáte šanci se dozvědět, zda by služby jiných bank, pojišťoven  či spořitelen nebyly pro vás výhodnější. Smysl setkat se takovým agentem má pouze tehdy, pokud jste přesvědčeni, že chcete konkrétní produkt od dané instituce.

Poradci, kteří jsou schopni sestavit finanční plán z nabídky většiny finančních ústavů na trhu, si obvykle nechávají za své služby platit. (nemusí to být ale pravidlem). V tomto případě máte větší šanci, že vyberou z nabídky  opravdu jen to, co se pro vás hodí.

Jaký je váš názor na finanční poradce? Myslíte, že by se vám hodily jejich služby nebo už jste jich někdy využili?

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.

  

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Další z rubriky

Státní hypotéka není takový trhák, jak se čekalo. Co vlastně je?

Ilustrační snímek

Mluvilo se o enormním zájmu. A počítalo se s tím, že bude objem peněz určený na státní hypotéku pro mladé vybraný do...

Zájem o hypotéky roste kvůli obavám ze zdražení a zpřísnění podmínek

Ilustrační snímek

Hypotéky po květnovém zastavení růstu úrokových sazeb začaly mírně zlevňovat. Průměrná úroková sazba klesla na 2,49...

Jak může leasing na auto zkomplikovat vaši žádost o hypotéku

Ilustrační snímek

Česká národní banka od roku 2016 omezuje poskytování hypotéčních úvěrů. S další změnou přišla nedávno. Od října chce...

Fed bude zvyšovat sazby. Nastal čas shortovat dolar?

Fed bude zvyšovat sazby. Nastal čas shortovat dolar?

Kurzy.cz Americká centrální banka bude tento měsíc zvyšovat sazby. Jde o krok, který obecně bývá impulsem pro nákup „zasažené“ m...Najdete na iDNES.cz