Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Hypotéky
Dobrý den, máme možnost koupit mestsky byt, kde je partnerka v nájmu. Byt musí být 8 let po odkoupení napsán na partnerku, ale ona je v exekuci. Hypotéku na byt si chci vzít já na sebe, jen se bude ručit bytem, kde vlastník bude partnerka v exekuci. Do hypotéky ji jako spoluzadatele zadávat nebudu. Mam již předběžne zjištěno, že mě příjmy stačí. Bude teda problém pro banku, že majitelem bytu bude partnerka v exekuci? Po dosažení hypotéky chci samozřejmě ihned dosavadní dluh od partnerky uhradit. U hypotéky budu čerpat i nejake peníze navíc. Děkuji za odpoved
Franta Novák
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, problém je, že nejste v žádné rodinné přízni, tzn. není oprávněný důvod, abyste kupoval na svůj úvěr nemovitost někomu jinému - to banka nepovolí. Existuje u některých bank možnost, že všichni majitelé jsou i dlužníky, přičemž dalším spoludlužníkem je další osoba pro bonitu. Pokud je partnerka v exekuci, pak nemůže do úvěru vstoupit. Vlastníkem byste musel být vy.
Hypotéky
Dobrý den, máme hypotéku a zastavitelem bytu je manželův otec.Můj dotaz je, pokud manželův otec zemře, byt půjde do dědického řízení a manžel má ještě bratra, který bude určitě uplatňovat nárok na dědictví z daného bytu. Jak to tedy potom bude s hypotékou, když zástavní právo je právě na tento byt? Děkuji.
Božena
David Kučera ze společnosti Partners
Dobry den,  dal svolení se zástavou, a tento souhlas přechází i na případné dědice. Jinými slovy, zdědí daný podíl nemovitosti i se zástavou.
Hypotéky
Dobrý den, s přítelem si chceme sjednat hypotéku na rekonstrukci domu. Jelikož nemáme dostatek prostředků (10% požadované prostředky na účtu), bude přítel dům zajišťovat zástavním právem na dům jeho otce. Budeme rekonstruovat část tohoto domu. Je zde nějaký problém? Když je vlastník otec a syn si bude brát hypotéku? Dále máme dotaz, pokud budeme manželé, a manžel si bude chtít vzít hypotéku jen na sebe, je to možné? Jestliže mám nějaký úvěr a pravděpodobně bych jako spolužadatel nebyla bonitní. Tudíž společné spolužádání bude asi problém Děkuji
Lucie
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, dozajištění nemovitostí osoby blízké je běžná praxe, tedy dlužník může být syn, zástavce otec. Hypoteční úvěr je součástí společného jmění manželů (SJM), a nemůže si jej tudíž sjednat jen jeden z nich. SJM by muselo být právně rozděleno. Při žádosti o hypoteční úvěr je prověřována bonita obou manželů, pokud je dostatečná u jednoho znich, pak se pouze prověřují úvěrové registry obou a může prokazovat bonitu pouze jeden. Nicméně, druhý partner vždy vystupuje v pozici vyživované osoby a počítají se mu veškeré závazky (úvěry aj.) do výdajů, i které nabyl před manželstvím. Musíte žádat společně, pokud nemáte zúžené SJM.
Hypotéky
Dobrý den, resim s partnerem hypotéku na stavbu domu. Mám schválenou hypotéku na pozemek, ale na stavbu bohužel už ne, protože partner ma půjčku kterou řádně a včas platí, ale 4x do jednoho roku se ji snažil refinancovat. Díky tomu byla hypotéka zamítnuta. Poradite nám jak tuto situaci řešit? Nechceme čekat další 4 roky az registr bude čistý. Dekuji
Tonda
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, vzhledem k tomu, že nemám k dispozici původní smlouvu, mohu odpovědět pouze obecně. Každopádně důvod neschválení úvěru je třeba přesně znát, protože zpravidla pokusy o konsolidaci více úvěrů nebo refinancování by neměly výrazně negativně ovlivnit schválení hypotečního úvěru, kde je zajištění nemovitostí. Je pravděpodobné, že v tomto období se mohly vyskytnout splátky po splatnosti nebo podobné problémy, a to už může být důvodem neschválení hypotéky. Pokud nemáte jinou nemovitost k dozajištění na výstavbu, pak doporučuji z úvěrové smlouvy a sazebníku zjistit, jaká by byla sankce za předčasné splacení hypotéky, a popř. zkusit proces refinancování stávající hypotéky a účelu výstavby (vše v rámci jednoho úvěru) jinde, kde nebudou tak přísní na negativní informace z úvěrových a jiných registrů. Doporučuji, aby vás tímto procesem raději provedl zkušený finanční poradce, protože proces vyjednávání bude složitější a je pravděpodobné, že neúspěšné pokusy o refinancování/konsolidaci spotřebitelských úvěrů vás zbytečně mohly zablokovat, což by se pod zkušeným vedením nemuselo stát. Jinak tyto informace v registrech, pokud se nejedná o pozdní splátky, mají váhu spíše rok zpětně, tedy není zpravidla třeba čekat více jak rok - je to odvislé od hodnocení rizik té které finanční instituce.
Hypotéky
Dobrý den, pane Kučero,
budu refinancovat hypotéku v částce 380.000,- Kč. Otázka zní, je pro mě výhodnější hypotéka s danou částkou a fixací nebo překlenovací úvěr s možností kdykoli navýšit částku dle možností. Toto jsou velmi stručné informace, vím, záleží mi na Vašem názoru.
Mnohokrát děkuji
Karin
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, i přestože se jedná o poměrně malou sumu u úvěrů na bydlení, vždy při rozhodování závisí na podmínkách, které Vám banka a spořitelna nabídly. Je třeba zdůraznit, že i překlenovací úvěry mají fixaci sazby (po tomto období se může změnit), dokud není dosaženo řádného úvěru ze stavebního spoření. Zpravidla podmínky u překlenovacích úvěrů a řádných jsou horší než u hypoték, rozumějte výši sazeb. Pokud by nový úvěr měl být se zástavou, aby byla lepší úroková sazba, pak je třeba vzít v úvahu veškeré náklady, tedy poplatky: katastru a původní bance za vyčíslení a výmaz zástavy apod. Zpravidla mám zkušenost, že refinancování ke stavební spořitelně se v souhrnu všech nákladů nevyplácí, zejm. také, že v průběhu překlenovacího úvěru není splácena jistina, ale pouze úroky, tedy při stejné úrokové sazbě jako na hypotéce zaplatíte na překlenováku více. Navýšení úvěru v průběhu splácení je snazší pouze u úvěrů bez zajištění, ale rovněž spojeno s poplatky, takže se nemusí příliš vyplatit tato "výhoda". Hodně zdaru!
Hypotéky
Dobrý den,

můj přítel se rozhodl, že pomůže své sestřenici, která se dostala do insolvence, protože si vzala nějakou pofidérní půjčku, kterou nesplácela a tím se jí to navýšilo cca na 900 000kč (Údajně to měla být půjčka svázaná na dům jejich rodičů).

Rozhodli se, že to udělají tak, že můj přitel si půjčí oněch 900 000kč aby vyplatili její dluh a ona mu to bude postupně splácet. Myslela jsem, že na něho i přepíší jejich dům, tak aby měl jistotu, že když se něco stane, tak mu nic neseberou, to prý ale nyní není možné, protože na tu půjčku, kterou si vezme můj přitel bude ručit jeho platem + domem jeho tety.

Chtěl jsem se tedy zeptat, jestli je vůbec možné, aby si můj přítel vzal půjčku a ručil (skoro) cizím majetkem? Nebo si myslíte, že se jedná o to, že jeho teta bude jeho ručitelem? Půjčku bude mít od Českomoravské stavebí spořitelny s úrokem 3.9/ na dobu 30let. Hrůza, já říkala, aby tohle nedělal, protože neví co se může stát a uváže se takhle na 30 let, ale nedá si říct.
Děkuji
Martina
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, v prvé řadě byste měli řešit s právním zástupcem, zda vymáhaní dané sumy po sestřenici je oprávněné, resp. zda sankční úroky jsou přiměřené. Rozhodnutí Vašeho přítele nebudu komentovat, neboť vychází z jiných pohnutek, než pouze racionálních. Pokud ale úvěr bude splacen, pak by se měla uvolnit i údajná zástava nemovitosti rodičů sestřenice. Pak by bylo lépe, aby znovu byla využita k zástavě nového úvěru, než toto břemeno přenášet na někoho jiného. Samozřejmě ani stavební spořitelna poskytující úvěr nebude řešit, zda je to možné, protože je jim to zpravidla jedno - raději budou řešit tu nejjednodušší cestu, než hledat lepší řešení pro klienta. Pokud daný účel splňuje požadavky na poskytnutí úvěru a je vhodná nemovitost k zástavě, pak není důvod nezastavit jakoukoli nemovitost. Doporučuji, aby si váš přítel našel nějakého šikovného a zkušeného finančního poradce, aby pro něj navrhl co nejlepší řešení a sdělil mu veškerá rizika plynoucí z daného rozhodnutí.
Hypotéky
Dobrý den,mám hypotéku u Hypoteční banky a musel jsem si založit účet u CSOB.V září 2018 mi končí refinanc a budu prechazet k CS, kde už mám zřízený běžný účet.Musim mít stále účet u CSOB když podle zákona od ledna už není povinnost mít Bú u banky která mi poskytuje úvěr?
Předem děkuji za odpověď
Stanislav Máša
Stanislav Máša
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, do okamžiku, než bude úvěr zrefinancován, tak musíte mít běžný účet, který je uveden v úvěrové dokumentaci. Nové podmínky se vztahují na úvěry vzniklé před 1. 12. 2016 až po ukončení běžícího fixačního období. Pokud byste chtěl účet změnit již nyní, je možné změnit úvěrovou dokumentaci, samozřejmě za poplatek a s dalšími konsekvencemi. Doporučuji vydržet s účtem do konce fixace.
Hypotéky
Dobrý den mám dotaz,byvalý manžel mě nechce vyjmout již po dva roky po rozvodu z hypotéky.V bance mě řekli,že musí být na učtu v plusu a musí mít nového ručitele,ale nemá ani jedno a mě t všude v registrech ukazuje,že mám hypotéku.Proto prosím o radu co se s tím dá dělat.Díky Vančuevá E
Eva Vančurová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, bohužel, je to tak, že to, co jste nabyli během manželství za závazky, můžete na sebe vzájemně převést jen tehdy, pokud ten druhý má dostatečnou bonitu, řádnou platební morálku apod. Pokud manžel není sám dostatečně bonitní, pak "část Vašeho úvěru" za Vás nemůže převzít. V takovém případě je ke zvážení i alternativa prodeje nemovitosti, která by dosavadní závazek uhradila a Vy jste se mohla z hypotéky vyvázat. Nicméně, s předčasným splacením hypotéky mohou být spojeny sankce, tedy se nejlépe informujte u své banky nebo finančního poradce.
Hypotéky
Dobrý den.Dcera vyrizuje hipoteku na byt,pribuzny se ručil bytem jelikož na splaceni 20 procent nemela.Smlouva uz byla podepsana dcerou a kdyz došlo na podepsani pribuznym ten odstoupil.Ted dcera si nemuze dovolit hipoteku a bance ma zaplatit 100 000.Muzete nam poradit,prosim?Dekuji moc.
Nela
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, neviděl jsem úvěrovou smlouvu, tedy vyvozuji pouze z informací, které jste uvedla. Banky při nevyčerpání úvěru většinou účtují sankční poplatek, který může dosahovat až 200 000 Kč (dle zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru). Tedy v tomto případě může být sankce 100 000 Kč reálná. Doporučuji, aby dcera, nebo někdo z rodiny, se pokusila získat (překlenovací) úvěr ze stavebního spoření bez zajištění nemovitostí, který u některých stavebních spořitelen může dosahovat, dle příjmů žadatele, až 800 000 Kč. Pokud to nebude možné, zkuste jednat s bankou o snížení sankce. Nicméně, při předcházení takovýmto situacím doporučuji nejednat s bankou, ale zkušeným finančním poradcem, který dokáže navrhnout celou strategii financování bydlení. Ten by Vás upozornil na všechna rizika a třeba Vám ani financování tímto způsobem nedoporučil.
Hypotéky
dobry den mam dotaz mam preklenovaci uver u lisky ale veritel by chtel byt vyvazan za jineho chtela jsem se zeptat jestli to jde dekuji
jitka s
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, předpokládám, že máte na mysli dlužníka. Ten z úvěrové smlouvy může být vyvázán, ale musí s tím souhlasit věřitel, tedy v tomto případě ČMSS. Zpravidla základní podmínkou je, aby nový dlužník splňoval podmínky bonity (tedy dostatečné příjmy na splácení) a zároveň vyhovoval z hlediska bankovních a nebankovních registrů. K tomuto se musí věřitel vždy vyjádřit. Za změnu úvěrové dokumentace je pak účtován poplatek, který se pohybuje v řádech tisíců korun. Pokud by mělo dojít ke změně věřitele, pak byste svůj dotaz musela více specifikovat, protože by to bylo předpokládám z nějakých mimořádných důvodů.
Hypotéky
Dobrý den, prosím vás, vzala jsem si hypotéku u ČMSS a jsem již na katastru vedená jako zástavce a banka je zástavní věřitel od 23.3.2017. do kdy mi banka vyplatí na účet půjčku?děkuji
Jarmila Gabrielová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, musíte splnit podmínky k čerpání úvěru včetně podání příkazu k čerpání, aby peníze z úvěru mohly být uvolněny. Obraťte se tedy o radu na sjednatele úvěru, pokud podmínkám čerpání nerozumíte. Každá banka či stavební spořitelna a každý klient mají různé podmínky k čerpání - jsou vždy individuální.
Hypotéky
Dobrý den,
chci si vzít hypotéku na byt a chtěla bych Vás poprosit o radu, u jaké banky je to nejvýhodnější.
Byt za 850 000 Kč, doba splatnosti max 15let (nejlépe do 10-12 let, abych jí měla splacenou). A platit max 8000 Kč měsíčně.
Děkuji
Marta
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, nemám doporučení na konkrétní banku, protože nevím, co nabídnou právě Vám, pokud je navštívíte se svým požadavkem. My za naše klienty vyjednáváme podmínky, tedy nikdy není zcela zřejmé, u jaké banky hypoteční úvěr zrealizujeme. Myslím, že ale máte šanci, když si několik bank obejdete, se dostat na sazbu pod 2 % p.a., resp. v rozsahu 1,89 až 1,99 % p.a., např. i bez nutnosti úvěrového pojištění a jiných "přilepených" produktů. Nebo můžete oslovit nějakého finančního poradce, ať Vám s tím pomůže.
Hypotéky
Dobrý den,

Rozvádím se, a prodáváme dům ve SJM, na kterém vázne HÚ a doslechl jsem se, že dle nové legislativy bych možná nemusel platit sankci za předčasné splacení úvěru. Je to pravda a za jakých podmínek prosím ? HÚ mám u KB od r. 2014 s fixací do r. 2019. Předem děkuji za radu.
Honza
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, protože máte hypoteční smlouvu uzavřenou před 1. 12. 2016, resp. účinností zákona č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru, pak se na Vaši smlouvu snížené sankce definované v tomto zákoně neuplatňují. Ideálně se informujte na své bance, jakou sankci byste zaplatil za předčasné splacení k danému datu, popřípadě se tuto výši sankce dočtete ve své úvěrové smlouvě, nebo bude součástí aktuálně platného sazebníku, pokud se na něj smlouva odvolává. Rovněž Vám také doporučuji zkusit vyjednat s bankou zmírnění sankce, zejména, pokud se nacházíte díky rozvodu v nějaké tíživé finanční situaci. Můžete také využít služeb nějakého finančního poradce, který má v tomto zkušenosti, aby Vám s vyjednáváním pomohl, popřípadě zjistil, zda banka umožní tzv. převzetí úvěru novému kupujícímu, které je bez sankcí.
Hypotéky
Dobrý den,
jsem zaměstnán na DPP zatím, od nového roku na HPP. Moje příjmy jsou kolem 25tis čistého. Mám 2 děti, a jsem spoluvlastník americké hypotéky. Jenže rádi bychom se přestěhovali do svého, a jelikož jsem za prohřešky z mládí v solusu, nedosáhnu v žádném případě na hypotéku "normální". Proto se chci zeptat, jestli je možná klička v podobě nebankovního i bankovního registru (nenahlížení) případně navýšení americké hypotéky. Vlastním polovinu domu s tím, že odhad je cca 1.200 000,-
Mám možnost či jsem odkázán na placení nájemného po zbytek života? Bohužel jsem ještě nepožádal kvůli 6tis. úvěru, který budu mít za 4měs. splacený o výmaz z registru, ale i tam mi řekli, že by to trvalo další 3 roky než bych byl vymazán.
Děkuji za případně povzbudivou odpověď - otázka upravena poradcem
Rostislav
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Rostislave,
z pohledu registru není rozdíl, jestli budete žádat o novou hypotéku nebo navyšovat stávající. Registry se zkoumají vždy. Velice bude záležet na povaze zápisu do registrů, četnosti a době, kdy byl zápis učiněn. Je to tedy hodně individuální.
Doporučuji tedy vyhledat odborníka na finanční plánování ve Vašem okolí a nebo zkusit zadat poptávku na hypotéku zde. Určitě se Vám ozve nejbližší kolega.

Hypotéky
Chtěl bych si převést hypotéku z Kč na EURO. Počítám , že se skončením intervencí ČNB koruna posílí a mohl bych ušetřit. Nevíte, jak bych to mohl realizovat a která banka to nabízí ? Jsem si vědom kurzových rizik a větších nákladů pokud jde o poplatky, přesto byh se o to zajímal.
Děkjiu
Jindřich Mitter
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jindřichu, 
správná úvaha. Pokud máte příjem v EUR, může se Vám opravdu tato varianta vyplatit. Nevím, u jaké banky máte hypotéku, ale většina velkých bank hypotéky v EUR nabízí. Jestli dokážou ovšem převést úvěr z CZK do EUR nevím. Musíte se informovat u své banky. Pokud to bude možné, počítejte s poplatkem za dodatek ve výši 3 000 - 5 000 Kč.
Hypotéky
Dobrý den. Prodáváme dům synovi. Ten si od banky bere hypotéku ve výši 80% a 20% by nám měl zaplatit. Banka po nás požaduje výpis z účtu, že nám částku zaplatil. Má na to banka právo? Ještě jsme se s tím nikde jinde nesetkali. S manželem by jsme mu chtěli tu částku darovat. Jde to? Děkuji moc za odpověď
Ivana U.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Ivano, 
v tomto případě potřebuje banka doložit, že bude celý záměr realizován. Pokud máte v kupní smlouvě uvedeno, že 20% musí syn zaplatit hotově a 80 % přes hypotéku, tak banka chce doložit napřed těch 20 %. Tuto část je možné také zpravidla prokázat potvrzením od advokáta (v případě využití advokátní úschovy) nebo prohlášením prodávajícího. Výpis z účtu je standardní záležitost a možná právě proto, že se jedná o prodej v rodině, chce banka vidět právě výpis.
Dle mého názoru, se všemu dalo předejít, pokud by bylo vše konzultováno předem. Pokud Vám aktuální poskytovatel hypotéky nedokáže poradit, jak celou situaci vyřešit (asi chybí těch 20 %), tak se obraťte na finančního poradce, který Vám pomůže najít vhodnější postup a banku.
Hypotéky
Dobrý den,
chtěla jsem se vás zeptat - jsem čerstvě na mateřské dovolené, kde budu 3 roky. Je možné, abych dostala 100% hypotéku cca 2500000,-. (moje mateřská cca 10000,- v době mého zaměstnání jsem pobírala 19000,- čistého) Vím, že mě hypotéku aktuálně nikdo nedá (vzhledem k tomu, že jsem na mateřské), proto by mě zajímala varianta, kdy by semnou jako spolužadatel byla matka, která má čistý příjem cca 19000,-, ale pracovat bude 9 let než půjde do důchodu. Je tímto způsobem možné vyřešit to, abych dostala částku o kterou bych žádala? Děkuji za odpověď
Lenka R.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Lenko, 
Vaše situace není, dle toho co píšete, zrovna jednoduchá. Obávám se, že nebude ani řešitelná. Doporučuji Vám, obrátit se na některého z mých kolegů v místě Vašeho bydliště, který by s Vámi detailně vyhodnotil Vaši situaci a navrhl optimální řešení, jak Vám pomoci.
Osobní konzultaci doporučuji také z toho důvodu, že si nejsem jistý, jestli je bezpečné si brát s rodičovskou 10 000 Kč hypotéku na 2,5 mil. Kč. Ale neznám všechny informace a souvislosti.
Hypotéky
Dobrý, den. Vaše rady jsou opravdu nad zlato. Stručné jasné, výstižné. Chtěla bych od Vás taktéž poradit. Chtěla bych si vzít hypotéku, u banky jsem zjistila, že dosáhnu na požadovanou částku, ALE jsem v registru dlužníků. Ne tak mojí vinou.Při rozvodu máme dohodou vypořádané SJM, měli jsme dva úvěry, oba na mé jméno. V SJM je dané, že jeden má platit ex a druhý úvěr já. Protože ale bývalý manžel neplatil pohledávky včas, a ty byly bohužel na mé jméno, jsem v registru. Lze z toho nějak ven? Vymazat z registru dlužníků? Lze nějak přesvědčit banku, že já jsem řádným plátcem?
Renáta
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Renáto, 
předně děkuji za pochvalu :-). Potěšila mě.
Vaše situace není zrovna jednoduchá. Doporučil bych individuálně jednat s bankami. Nemusí to být ztracené. Začněte s tou svojí. Určitě pomůže, pokud si sama požádáte o výpis z registru (www.cbcb.cz) a s ním banku navštívíte. Budou v něm informace, které nemusí mít pracovník banky k dispozici, ale pomůžou při jednání.
Bude důležité, co nejlépe prokázat důvod zápisu do registru. Samotný výmaz/aktualizaci může provést pouze banka, která zápis udělala.
Hypotéky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na radu ohledně hypotéky. Máme vyhlídlou novostavbu baráček za cenu 2300000,-. Bylo by pro nás nejlepší kdyby si hypotéku na sebe vzal sám přítel. Jeho měsíční příjmy jsou okolo 25000,- čistého. Našetřeno máme cca 400000,- , které by jsme si ale chtěli nechat pro případ, že by se něco stalo. Takže by jsme chtěli 100% hypotéku. Myslíte, že by jsme mohli mít šanci jí získat? Předem děkuji za odpověď.
Veronika
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Veroniko, 
pro přesnou odpověď je Váš dotaz příliš obecný. S naznačeným postupem souhlasím. Nechat si rezervu je zcela jistě rozumné. Úskalím 100 % hypotéky jsou ovšem vyšší požadavky na bonitu klienta. Pokud máte zájem situaci vyřešit, doporučuji Vám konzultaci u finančního poradce:
1) můžete kontaktovat, lukas.urbanek@partners.cz
2) můžete kontaktovat někoho z mých kolegů ve Vašem bydlišti 
3) můžete zkusit vyplnit poptávku na iDNES.cz

Hypotéky
Dobrý den, ráda bych se zeptala na příkladovou modelovou situaci. Bydlíme v současné době v malém bytě, ale rádi bychom si koupili byt větší. Současný byt je prodejný za cenu 2,5 milionu, nový byt by stál cca 4 miliony. Máme dvě možnosti.1) Buď byt prodat za 2,5 mil, jít např. na rok do podnájmu (zde zaplatit za rok 100tis) a do té doby sehnat nový byt a vzít si úvěr ve výši 1,5 milionu (rozdíl mezi cenou nového a prodejem starého). 2) zatím neprodávat starý byt, koupit nový za 4 miliony, tj. vzít si úvěr na 3,5 milionu (500 tis máme vlastní zdroje) s roční fixací. Mezitím bychom prodali v klidu starý byt za 2,5 mil a 2 miliony dali jako jednorázovou splátku v okénku fixace, čímž bychom si de fakto snížili půjčenou částku z 3,5 mil na 1,5 milionu. Jaký by byl rozdíl v částkách v první a ve druhé variantě? Je výhodnější bydlet rok v podnájmu a zaplatil za to např. 100 tis, nebo si půjčit vyšší částku, kterou po roce snížíme o peníze za prodej současného bytu? Děkuji moc. Monika
Monika Čermáková
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Moniko, 
to co teď napíši bude asi terčem kritiky ze strany odpůrců finančních poradců, ale ...
Z mého pohledu, pokud Vám to možnosti dovolí, bych volil raději variantu Nákupu nového bytu na hypotéku a teprve následný prodej bytu a to z následujících důvodů:
1) ušetříte náklady za dvojí stěhování
2) získáte čas/komfort na nákup nového bytu a prodej starého bytu
3) úroky z 3,5 mil. jsou cca 70 000 Kč za rok, to je již méně než Vámi uváděný nájem
4) fixaci můžete mít klidně na delší dobu, akorát si stačí v bance vyjednat službu pro mimořádné splátky (napište mi na mail lukas.urbanek@partners.cz a dám Vám typ na banku).
5) Dnes jsou úrokové sazby nízko a za rok budou spíše výš než níž.
Tak i tak doporučuji konzultaci s finančním poradcem, který se problematikou bydlení zabývá. Vhodného poradce můžete najít třeba zde. Financování bydlení není jenom o úvěru a úrokové sazbě, ale také o spoustě dalších parametrech, které je potřeba vyhodnotit. Jedině komplexní řešení Vám může z dlouhodobého hlediska zajistit dostatečnou flexibilitu, bezpečnost a výhodnou cenu.

Hypotéky
Dobrý den,
může si český občan vzít hypotéku v zahraničí na nemovitost v ČR? Je možné si v ČR vzít hypotéky denominovanou v cizí měně? U které banky?
Děkuji
Jitka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jitko, 
1) Jestli si můžete vzít hypotéku v zahraničí na nemovitost v ČR se musíte informovat v zahraničí. Neznám nabídky a možnosti zahraničních bank. Můj názor je takový, že to asi nebude možné.
2) S hypotékou v cizí měně jsem se nesetkal. Musel bych se sám o této možnosti informovat v bankách. Zprostředkovaně mám pouze informace o tom, jak si v Polsku, Maďarsku atp. brali lidé hypotéky v cizí měně a při oslabení domácí měny měly problém se splácením. Smysl by to možná mělo, pokud máte mzdu v cizí měně.
Hypotéky
Dobrý den, Uvažuji o hypotéce a rád bych se zeptal na dvě věci. Pokud sjednám hypotéku např. na 20 let, je možno v případě potřeby prodloužit splatnost a tím si"ulevit". Druhý dotaz - zda je výhodné dát si delší dobu splatnosti a pak mimořádnými splátkkami umořovat hypotéku- děkuji.Co je lepší? - otázka upravena poradcem
Jirka T.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Jiří, 
jednoduchá odpověď, ale složitá odpověď. Obecně je možné úvěr kdykoliv změnit, ale záleží na tom, za jakých podmínek a jaké to bude mít důsledky. Každopádně prodlužování splatnosti považují banky za negativní informaci. Východiskem by mohlo být refinancování. Při změně banky je to jedno.
Delší splatnost je z mého pohledu bezpečnější a pokud si budete vytvářet rezervu, je možné úvěr splatit dříve a nemusí to být v součtu nákladů dražší řešení. Dnes jsou sazby velice nízko a to znamená, že i při hypotéce na 30 let se již hned od začátku více splácí než platí na úrocích. To je další důvod, proč bych preferoval delší splatnost.

Každopádně doporučuji raději vše pečlivě zvážit ještě před samotným vyřízením úvěru. Spočítat si, jak obstojí domácí rozpočet při různých krizových scénářích a potom budete moudřejší. 
Hypotéky
Dobrý den má otaska je jednoduchá sem v registru dlužníku nemam jak prokazad příjem ale presto mam 5 let pronajmutí dum v hodnote 3 mil a chtel bych tento dum odkoupit a neplatit najem ktery dela 15 tis mes ale splacet nemovitost do sveho vlastníctní ikzistuje naky spusob jak peníze na nemovitost získat po případe co proto udelat dekuji za odpoved
David
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Davide,

samotný zápis v registru ještě nic neznamená. Důležité je, jak ty registry vypadají celkově. Doporučuji tedy si požádat o výpis z registrů www.cbcb.cz a www.cncb.cz. S obdrženým výpisem doporučuji vyhledat finančního poradce ve Vašem okolí, případně se vydat na okružní procházku po bankách.
Úskalí může být ovšem v prokazování příjmu. I zde jsou různé možnosti, které je potřeba prozkoumat. Případně zjistit, jaké podmínky je nutné splnit a postupně se na ně připravit, abyste mohl dům odkoupit později.
Hypotéky
Dobrý den, platíme 4 roky řádně hypotéku (celkově sjednán hypoteční úvěr na 30 let) Nyní jsem na rodičovské a potřebovali bychom splátku na rok snížit. Pokud na snížení banka přistoupí, jak to ovlivní dosud nastavené podmínky? Nenavýší se mi úrok? Dosanu do registru nějaký záznam? Bude pak problém přejít k jiné bance při refinancování? Díky za informaci.
Lucie
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Lucie, 
nevím sice u jaké banky máte úvěr, ale obávám se, že žádných velkých výsledků nedosáhnete. Standardně totiž banka chce vždy platit úroky. Při hypotéce na 30 let a sazbě někde kolem 4 % se nebude jednat o výraznou úsporu ve Vašem rozpočtu. Jakým způsobem ovlivní změna parametrů úvěru registry bude opět záležet na bance. Minimálně v rámci interního ratingu se bude jednat o negativní záznam. Určitě doporučuji se zeptat Vaší banky, jaké jsou možnosti.
Také bych se zeptal na to, kolik bude sankce při předčasném splacení? Je možné, že by pro Vás bylo výhodnější úvěr refinancovat a mít novou nízkou sazbu a popř. opět splatnost 30 let. K tomuto řešení je potřeba přistupovat maximálně obezřetně, aby Vám opravdu pomohlo a ne spíše naopak. Konzultace s finančním poradcem je v tomto případě na místě.

Můj názor je takový (neberte to prosím osobně), že podobným situacím lze předcházet již při plánování úvěru a všeho kolem (v bance se ovšem takové věci neřeší). Zejména je potřeba vždy plánovat rozpočet pro nejrůznější situace vč. rodičovské. Období, ve kterém se nacházíte patří mezi nejsložitější a nejnáročnější z pohledu vyrovnaného domácího rozpočtu. Samozřejmě, jsou situace, na které se člověk nedokáže připravit a tam potom nezbývá nic jiného, než improvizovat.

Hypotéky
DObrý den, chtěla bych poradit protože vůbec nevim jak to spočítat:-). letos jsme refinanacovali hypotéku, s fixaci na 5 let. délka hypotéky je 30 let. chtěl jsme 25 aby splátka byla 9500, ale protože jsem na rodicovkse dovolene, tak bynam na to pry nestacili prijmy. nicméně jsem schopna ukládat 1700 - 2000 mesicne na umoření hypotéky. no a teď k věci. jde mi o to jestli si mám spořit na spořicím učte s úrokovou sazbou 1,1% , nebo si založit stavební poření, to bych ale mohla vypovědět až za 6 let což je po fixaci a tak bych musela ještě další 4 roky čekat, než bych ty peníze mohla vlozit. vyplatí se mi zoloži si stavební spoření a šetřit tam 9,5 let než budu mít po druhé fixaci, nebo mám sořit na spořicím účtu a vložit tam peníze za 4,5 roku po první fixaci? Komplikuje to ještě fakt, že po první fixaci, když podepíšeme další banka nam vyplatí 18 800. Prosím poradte mi jak to mám spočítat. Děkuju
marush
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
přesný výpočet provést nelze. Můžete pouze odhadovat. Neznámou je úroková sazba na další období fixace, úrok na spořícím účtu či stavebním spoření. Hlavní je tedy princip a podmínky spoření. Pokud jste na rodičovské a i přes to se Vám daří spořit, tak je to super.
Jestli byste si měla vybírat mezi stavebním spořením a spořícím účtem, raději bych doporučil spořící účet. Bude zde malinko nižší úrok, ale stále budete mít k dispozici rezervu, se kterou můžete nakládat. Pokud již rezervu máte, mohlo by to být i stavební spoření. Tak i tak je důležité, aby výnos překonával inflaci. Obě zmiňované varianty aktuálně tyto podmínky splňují.
Další možností je pravidelná investice do portfolia podílových fondů, kde je možné dosáhnout v dlouhodobém horizontu (10-20 let) vyšších výnosů. Rezerva by Vám postupně narůstala a v budoucnu 15-20 let by mohla být použita na umoření celého úvěru.

Rozhodování o mimořádné splátce bych doporučil až k výročí fixace. Rezervu mějte nachystanou a podle aktuálních podmínek se potom rozhodnete, co bude pro Vás nejlepší. Úvěr na bydlení je nejvýhodnější půjčkou jakou můžete mít a nemusí být vždy nejvýhodnější jej splácet. Pokud mi pošlete na mail (lukas.urbanek@partners.cz) více informací k úvěru (výše, splatnost, úroková sazba, podmínky bonusu nebo alespoň o jakou banku se jedná) zkusím Vám poslat přesnější výpočet, který možná Vaše rozhodování usnadní. Případně se obraťte na šikovného finančního poradce ve svém okolí.
Hypotéky
Dobry den, mam hypoteku u CS kterou jsem si vzal v roce 2011 na castku 530tis a na 30let. Loni jsem refinancoval na fixacni dobu 5ti let s 3.09% uroku. Slysel jsem ze pokud chci vlozit mimoradnou splatku, musim zaplatit poplatek 10% z te castky. Nevim jak se pocita vyse uroku kterou zaplatim v pripade radneho splaceni. Je vyhodnejsi radne splacet, nebo vlozit mimoradnou castku? Usetrim tim na urocich, I presto ze musim zaplatit 10% z te castky?
Dekuji
Ludvik Decky
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
sice nevím, jaký máte aktuální zůstatek úvěru, ale orientačně platíte měsíčně úrok cca 1 300 Kč. Pokud provedete mimořádnou splátku 100 tis. zaplatíte sankci 10 tis. Úroky klesnou na cca 1 100 Kč. tj. úspora cca 2 400 Kč/rok. Do konce fixace Vám zbývají 4 roky. Z tohoto laického odhadu můžu říci, že se Vám to nevyplatí. Bude lepší si nechat hotovost a volně s ní disponovat (vložit na spořící účet) a mimořádnou splátku provést až k výročí fixace. Pokud budete chtít mít 100 % jistotu, požádejte svoji banku o modelaci splátkového kalendáře v případě, že provedete mimořádnou splátku.
Hypotéky
Jakou hypoteku mi poradite na stavbu RD na 30 let. Je Unikredit s 1.49 to nejlepsi nebo je to na ukor poplatku a nevyhodnych podminek
Karel
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Karle, 
úroková sazba u hypotéky je pouze jedním z mnoha desítek parametrů rozhodujících o celkové výhodnosti úvěru. Důležité vůbec je, najít banku, která je ochotná úvěr poskytnout a vy jste schopen splnit veškeré podmínky pro schválení, čerpání a vyčerpání úvěru. Výstavba RD je jedním z nejsložitějších záměrů v rámci hypotečních úvěrů a rozhodně bych se do takové akce nepouštěl sám. Důležité je, nejen získat dobré základní parametry, ale mít také pod kontrolou podmínky pro čerpání úvěru a podmínky pro ukončení čerpání. V těchto ohledech se banky od sebe liší a každému může vyhovovat něco jiného. 
UCB z výše uvedených důvodů nepatří mezi mé favority. Úroková sazba je pouze za podmínek využití dalších doprovodných služeb. Bez nich je UCB na úrovni ostatních bank. Jakou jinou banku Vám doporučit nevím, protože nemám dostatek informací.
Pokud chcete získat co nejlepší podmínky, můžete mě kontaktovat na email, nebo využijte možnosti zadat poptávku na iDNES.
Pokud si přejete více informací o tom, jak financovat výstavbu přes hypotéku, můžete využít náš webový seriál.


Hypotéky
CS mi odmítla hypotéku, že nemám smlouvu na dobu určitou alespoň jednou prodlouženou a manželka jako OSVČ nevykonává činnost déle jak 2 roky (začala 04/2014). Může být spoludlužníkem bonitní sourozenec. A lze v následujícím období tohoto spoludlužníka vyměnit za spoludlužníka manželku?
Štefan Pekník
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Štefane,
nevím přesně jaká je Vaše situace a poskytnuté informace nejsou dostatečné.
V posuzování příjmů se jednotlivé banky liší a pokud jste neuspěl v ČS, může se Vám to podařit v jiné bance. Pokud nemáte s manželkou zúžené SJM, tak bude muset být žadatelem o úvěr. U bratra bude záležet na věku, příjmech a výdajích. Teoreticky by se mohlo podařit úvěr pro Vás všechny tři a jakmile bude mít manželka dostatečný příjem, bude možné bratra z úvěru vyjmout. Je potřeba si také uvědomit, že pokud bude Váš bratr žádat s Vámi o úvěr, sám si už možná nebude moci půjčit, protože splátka Vašeho úvěru se mu bude počítat do výdajů.
Pokud si chcete zvýšit šance na úspěch, zkuste zadat poptávku hypotéky.
Hypotéky
Končí mi fixace hypotéky a nechce se mi opouštět banku, protože mi jinak vyhovuje, ale nenabízí mi takovou úrokovou sazbu jako konkurence. Existuje nějaká možnost, jak banku přesvědčit, aby mi dala lepší sazbu?
Jan Slabák
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...

Dobrý den, při výročí fixace je potřeba počítat s tím, že první nabídka úrokové sazby (od stávající banky) na další období nebude ta nejlepší. Proto je dobré mít připravenu protinabídku od jiné banky a požádat svoji banku o přehodnocení stanoviska. Konkurenční nabídku Vám může zpracovat třeba finanční poradce.

Pokud se ovšem nepodaří vyjednat lepší podmínky, pořád existuje možnost refinancování, které lze v dnešní době vyřešit téměř bez nákladů. Účet si můžete nechat u stávající banky. U nové banky budete používat účet pouze pro splátku hypotéky a třeba na platbu dalších trvalých příkazů, aby jste splnil všechny podmínky pro užívání běžného účtu a s ním spojenou slevu na úrokové sazbě. Jinými slovy, sleva na úrokové sazbě za účet v bance je příliš vysoká a bez účtu jsou úrokové sazby příliš vysoké.

Hypotéky
Dobry den. Vlastnime nemovitost v hodnote cca 1900000Kc,- + pozemky cca 400 000,-Kc, splacime stsp 4800Kc,- a hypo 2300,-Kc v celkovem dluhu (stsp+hypo) 450 000,-Kc. Nic dalsiho (krome energii) neplatime. Radi bychom refinancovali a dluhy spojili do jedne hypo (ocekavame ppolovicni splatky). Jsme rodina se 7.letym deckem, mazelka pracuje a mazel momentalne bez zamestnani. Celkovy prijem domacnosti cca 16 000,-Kc/mesic. Mame sanci v nektere z bank refinancovat?
Tomas
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...

Dobrý den Tomáši, velice se omlouvám za pozdní odpověď.

Při zběžném posouzení Vašich příjmů bude opravdu těžké najít vhodnou banku. V případě, že jsou oba úvěry na bydlení a řádně spláceny (alespoň 36 měsíců) a blíží se výročí fixace úrokové sazby, mělo by jít úvěry refinancovat bez prokazování příjmu. Obecně, další příjem do domácnosti samozřejmě pomůže při jednání s bankou.

Pro řešení Vaší situace doporučuji kontaktovat šikovného finančního poradce v místě Vašeho bydliště nebo zkusit kontaktní formulář, který naleznete zde: http://osobni.finance.idnes.cz/hypoteky


Finance.iDNES.cz radí

Víte, že termínovaný vklad je obvykle lépe úročený než spořicí účet?

Další rady k nezaplacení

Směnárenská kalkulačka