Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Finanční produkty v roce 2002

aktualizováno 
Co lze v tomto roce očekávat od stavebního spoření, penzijního připojištění či životního pojištění? Nehrozí zrušení státních podpor nebo naopak jejich výrazné zvýšení?

Stavební spoření ve znamení úvěrů

Stavební spoření bude v tomto roce pod vlivem několika faktorů, z nichž nejdůležitější z nich bude patrně diskuse o úpravách státní podpory. Zatímco z jedné strany jsme svědky snahám o zvýšení této státní podpory (její úroveň činí v současnosti maximálně 4 500 Kč), stále silněji se ozývají i hlasy pro její snížení či vyšší cílenost. Mezi návrhy této skupiny patří prodloužení stavebního cyklu na 7 let či podmínění státní podpory čerpáním úvěru. S vysokou pravděpodobností nás však do voleb zřejmě žádná změna nečeká. Výše případného poklesu zájmu o stavební spoření by záležela na konkrétních podmínkách snížení a atraktivitě spoření v porovnání s alternativami. Výrazně negativní dopad změn v systému stavebního spoření na Slovensku by ale měl znamenat přinejmenším důrazné varování.

První vlaštovky z minulého roku signalizují, že příští rok bude pro marketingová oddělení stavebních spořitelen jednoznačně ve znamení úvěrů. Ve srovnání s ostatními zeměmi je totiž podíl přátelských klientů (tj. těch, kteří pouze spoří a nečerpají úvěr) spořitelen k celkovým klientům stále výrazně vyšší. Snahou spořitelen v tomto roce bude tento podíl výrazně změnit ve prospěch klientů žádajících o úvěr. V tom by jim mohly pomoci i případné sliby státu o poskytnutí bezúročných či nízkoúročených půjček pro vybrané skupiny obyvatelstva (např. pro mladé rodiny).

I po snížení úroků z vkladů u některých spořitelen zůstane stavební spoření každopádně i příští rok nejatraktivnějším spořícím produktem v České republice.

Změnu lze očekávat i v oblasti úročení stavebního spoření. Vzhledem k tomu, že spořitelny letos své úrokové sazby při nečerpání úvěrů již snížily (popřípadě to udělají v lednu 2002), lze výraznější pohyb očekávat u překlenovacích úvěrů, jejichž úročení by se ze současných 6-10% mohlo ještě dále snížit.

Penzijní připojištění a životní pojištění pod taktovkou zaměstnaneckých výhod

V oblasti těchto dlouhodobých produktů neočekáváme žádné dramatické změny, což se především týká výnosů pro klienty. Rychlejší růst pravděpodobně zaznamená životní pojištění, u něhož se daňové výhody zavedly o rok později než u penzijního připojištění a které je zatím méně rozšířeno.

Stejně jako v loňském roce bude motorem růstu objemů systém zaměstnaneckých výhod, kdy příspěvky podniků zaměstnancům právě do těchto produktů jsou daňově zvýhodněné. Díky těmto příspěvkům se snižuje i relativní nevýhoda těchto produktů v podobě ne příliš atraktivních výnosů. Ty v důsledku očekávaného dalšího poklesu úrokových sazeb těžko překonají předloňský rok.

V oblasti penzijních fondů bude pravděpodobně i nadále pokračovat konsolidace a počet aktivních penzijních fondů se díky dalším očekávaným fúzím zmenší, což je dlouhodobě jen ku prospěchu klientům díky vyšší efektivitě správy získaných úspor.

Tak jak se nyní hovoří o snížení státní podpory pro stavební spoření, u penzijního připojištění a životního pojištění připadá v úvahu spíše další navýšení státní podpory, aby se ještě více obyvatelstvo stimulovalo k utváření dlouhodobých úspor, které budou hrát klíčovou roli v nevyhnutelné důchodové reformě. Letos však k žádné úpravě pravděpodobně nedojde

V oblasti pojištění s daňovými úlevami nejrychleji poroste pravděpodobně důchodové pojištění (s nulovou pojistnou ochranou), které má v porovnání s velmi drahými kapitálovými pojistkami řadu výhod. V honbě za lepšími výnosy se budou stále více prosazovat pojistky v tzv. investiční formě, kdy si sami klienti volí, kam by měla daná pojišťovna umísťovat jejich příspěvky (poměr akcií a dluhopisů).

U penzijního připojištění není vyloučeno, že zákonodárci přijmou opatření (podobné tomu, které se vztahuje na životní pojistky) týkající se dodatečného dodanění, pokud dojde k předčasnému zrušení připojištění a výběru odbytného. Doposud je totiž možno uzavírat a rušit penzijní připojištění v ročních intervalech, aniž by stát vrácení daňové úlevy z vlastních úložek požadoval.

Co si myslíte vy o těchto produktech a jejich budoucnosti? Jsme zvědavi na vaše názory.

 

Autor:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Jak může leasing na auto zkomplikovat vaši žádost o hypotéku

Ilustrační snímek

Česká národní banka od roku 2016 omezuje poskytování hypotéčních úvěrů. S další změnou přišla nedávno. Od října chce...

Zájem o hypotéky roste kvůli obavám ze zdražení a zpřísnění podmínek

Ilustrační snímek

Hypotéky po květnovém zastavení růstu úrokových sazeb začaly mírně zlevňovat. Průměrná úroková sazba klesla na 2,49...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz