Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Finanční rady pro páry, které chtějí bydlet spolu

aktualizováno  12:30
Společné bydlení je v partnerském soužití i vážné finanční rozhodnutí. Romantické vyhlídky mnohých mladých dvojic však často narazí na tvrdou finanční realitu. Než se pár rozhodne bydlet dohromady, vyplatí se dopředu si promluvit o společných financích. Ušetří se tím mnoho pozdějších nepříjemností.

Oba partneři by měli dopředu znát finanční návyky svých protějšků. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1.Promluvte si o financích

Ani pro jednoho z partnerů nemusí být rozhovor o financích toho druhého dvakrát příjemný, ale je nutný. Nemá partner/partnerka dluhy? Zvládá platit účty včas? Jaké má finanční plány pro budoucnost? To jsou otázky, které by rozhodně měly zaznít před tím, než dvojice začne sdílet domácnost. Páry spolu často o financích mluví až ve chvíli, kdy začnou žít společně a narazí na nějaký problém, což může vyústit v řadu konfliktních situací. Lidé mají mnohdy ostych bavit se o penězích toho druhého, ale opravdu nejde o nic neslušného.

Oba partneři by měli dopředu znát finanční návyky svých protějšků. V extrémní situaci může dojít k tomu, že pokud je jeden z partnerů zadlužený a má ve společné domácnosti nahlášené trvalé bydliště, může se případná exekuce dotknout i movitého majetku jeho protějšku. Což je případ, kterému se chce jistě každý vyhnout.

2.Řešte své nové bydlení

Pokud každý z páru žije v jiném bytě, bude se muset dvojice rozhodnout, zda se sestěhuje do bytu, který je pro společné bydlení vhodnější, nebo jestli se pustí do hledání úplně nového bydlení. Je nutné počítat s tím, že hledání nového bytu na vlastní pěst může trvat i několik týdnů.

S pomocí realitní kanceláře to jde rychleji, ale člověk musí počítat s tím, že makléřům zaplatí za zprostředkování provizi, zpravidla ve výši jednoho nájmu. Také je třeba počítat s kaucí, obvykle ve výši dvou nájmů, která pronajímateli slouží jako záruka pro případ včasného neplacení nájemného či škody způsobené na pronajímané nemovitosti a zapůjčeném vybavení.

3.Vyjasněte si, do čeho jdete

Obzvlášť pro mladé lidi, kteří se odstěhují od rodičů, může být nepříjemné překvapení, co všechno budou muset zaplatit „z vlastní kapsy“. Provoz domácnosti nejsou jen výdaje za bydlení, ale i pravidelné náklady na běžné životní potřeby. Každý by si měl promyslet, zda dlouhodobě zvládne všechny výdaje uhradit.

4.Zvažte společný účet

Jistě není nutné dávat hned všechny peníze do společné kasičky. Vhodné je vytvořit si nový účet, kam budou oba partneři posílat část svých peněz, a ze kterého budou odcházet peníze na nájem a úhrady dalších pravidelných výdajů za domácnost. 

5.Vyjasněte si, co dál, pokud vztah nevydrží

Důležitá věc, kterou je potřeba vyřešit hned na začátku. Pokud se partneři rozejdou, který z nich zůstane v koupeném/pronajatém bytě? Budou se schopni finančně vypořádat, když si vezmou společnou hypotéku? Tato záležitost se pak mnohem složitěji řeší v době, kdy má pár již společné děti.

6.Společnou půjčku až po svatbě

Do případného sňatku je lepší, pokud každý z partnerů spravuje své osobní finance a majetek sám a je jasně určeno, co komu patří. To stejné platí o úvěrech, které by měly být také oddělené. Platí, že partner může odejít, ale dluhy za společnou půjčku zůstanou. V případě společného nákupu hodnotnějšího majetku je vhodné využít možnosti jednoduché smlouvy, která jednoznačně určí vlastnické podíly.

7.Dohodněte se na vytváření rezervy

Mít stranou peníze pro mimořádné situace se rozhodně vyplatí. Ne každému je představa peněz, které zůstávají „ležet ladem“ a nesahá se na ně, příjemná, ale ocení je ve chvíli, kdy se rozbije lednička, odejde pračka nebo je potřeba narychlo uhradit opravu auta. Obvykle se doporučuje mít finanční rezervu ve výši tří až šesti měsíčních platů pro případ dočasné ztráty zaměstnání či déle trvající nemoci.

8.Lepší je zahřívací kolo a obezřetnost

Je-li taková možnost, tak pro oba může být velmi přínosné, si společné bydlení nejdříve po nějakou dobu vyzkoušet, než se hnát rovnou do koupě nového bytu nebo opuštění výhodného vlastního pronájmu. Je to ideální příležitost pro stanovení pravidel a odhalení možných problémů vzájemného soužití.

Vize společné budoucnosti je pro mnoho párů na začátku jejich vztahu až příliš optimistická. Rozhodně ale není dobré nechat se zcela zaslepit láskou a zapomenout na pragmatickou stránku soužití. Stejně jako v ostatních případech je potřeba se v oblasti společných financí chovat obezřetně.

Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Pro toho, kdo žije sám, by mělo být životní pojištění povinností

Životní pojištění stojí v průměru 5 % příjmů a v případě problému se rozhodně...

Životní pojištění má většina z nás spojeno se situací, kdy zemře živitel rodiny a díky pojistce jsou jeho blízcí...

Víte, jak ušetřit na daních? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Daně se platit musí, o tom není sporu. Ale určitě je dobré vědět, jak si můžeme snížit daňový základ a ušetřit. Jak...

Místo pobočky banka na kolečkách. Má německé řešení zelenou i u nás?

(Ilustrační snímek)

Pojízdná banka brázdí už tři roky německý venkov. Tamější spořitelna tak pečuje o zákazníky, často staré lidi, kteří...

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Kurzy.cz Nejsou řemeslníci, dělníci, snad i soustružníků je málo. Úvahy o tom, jak tento problém vyřešit, se množí jako houby po...

Najdete na iDNES.cz