Finanční úřad kontroluje služební cesty během prázdnin mnohem důkladněji. Ilustrační snímek

Finanční úřad kontroluje služební cesty během prázdnin mnohem důkladněji. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dovolená zahrnutá do daní? Pozor, finanční úřad dovolenou nemá

  • 8
Užít si dovolenou "na firmu" je lákavé. Ale také je to lákadlo pro finanční úřad. Ke kontrole. Speciálně letní období dovolených sledují kontroloři velmi bedlivě.

Daňoví poradci proto varují: Vykazování rodinné dovolené jako pracovní cesty je více než rizikové, skutečné služební cesty během prázdnin byste měli doložit o to pečlivěji.

"Pracovní setkání během rodinné dovolené je samozřejmě možné, ale rozhodně k odečtení nákladů na letenky a ubytování na týden u moře nestačí. Takové pokusy jen přitáhnou pozornost kontrolorů. Ani účet za pracovní oběd, který je navíc nedaňovým nákladem, podle mého názoru nestojí za možné komplikace. Jak doložíte, že jste obědvali s obchodním partnerem a ne s manželkou, kterou jste k moři vzali s sebou?" upozorňuje Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision.

Rodinný pobyt versus práce

V letních měsících je obvyklé, že si podnikatelé "pletou" rodinné pobyty s obchodními výjezdy. Zatímco několikadenní konference, jakkoli může pro účastníky být i zábavná, je prokazatelně spojena s prací, výdaje na sedmidenní pobyt u moře s manželkou a dětmi už v daňovém přiznání nikdo neobhájí.

"V případě, že rodina doprovodí podnikatele na jeho služební cestu, není problém uplatnit v nákladech účtenky za nocleh, cestu, parkovné auta a další výdaje spojené s pracovními povinnostmi podnikatele. Použitelné jsou však pouze účty za tuto jednu osobu, ne celé rodiny. Doklady musí být striktně rozdělené na výdaje související s podnikáním a ty ostatní, které v daních uplatnit nelze," popisuje Blanka Štarmanová možnosti uplatnění nákladů.

Co je možné dát do nákladů

Rada na cesty

Počítejte s tím, že vykázané daňové náklady na pobyt s rodinou v rekreační oblasti se vždy stanou "předmětem zkoumání". Služební cesty v letním období totiž kontroluje finanční úřad velmi pozorně. Proto byste měli mít pracovní cesty do letovisek pečlivě doložené a zdůvodněné. V cestovním příkazu je vhodné uvést podrobný program služební cesty včetně informací, s kým a kde bylo vedeno jednání.

Největší chybou, které se podnikatelé při účtování "služebních cest" dopouštějí, je uplatnění více letenek nebo ubytování pro všechny rodinné příslušníky v nákladech. Přitom pro zkušené kontrolory je podezřelý i samotný fakt, že podnikatel jezdí na zahraniční jednání pouze o prázdninách.

"Na druhou stranu, když musí podnikatel na dovolené vyřešit pracovní záležitosti a potřebuje připojení k internetu nebo odeslat zásilku kurýrem, to už pracovní výdaje jsou," říká daňová poradkyně.

Při klasické služební cestě do zahraničí je možné do daňově uznatelných nákladů zahrnout:

  • dopravu
  • ubytování
  • stravné
  • kapesné a další výdaje spojené s pracovní činností

Vše je třeba mít doloženo účetními doklady, například fakturou za letenky a palubním lístkem. "Účet za zájezd s cestovní kanceláří v nákladech bude předmětem prošetření mnohem pravděpodobněji než samostatně koupená letenka a hotel podle standardních firemních postupů," doplňuje Blanka Štarmanová.

"Bezdaňovou" dovolenou si mohou užít i zaměstnanci

Zaměstnavatelé mohou přispívat zaměstnancům na dovolenou až do výše 20 tisíc korun ročně. "Příspěvek na dovolenou je pro podnikatele nedaňovým nákladem, zaplatí z něj tedy 19 procent daň z příjmů. Na druhou stranu při výplatě mezd musí za zaměstnance odvádět kromě daně i sociální a zdravotní pojištění," uvádí Blanka Štarmanová a dodává, že tento benefit je výhodný i pro pracovníka.

Pokud by mu zaměstnavatel slíbil například 5 000 korun odměnu ke mzdě, po zdanění by mu nezbylo ani 3 500 korun, ovšem za zájezd ve stejné hodnotě nic netratí. Navíc příspěvky na dovolenou mohou dostat i zaměstnanci s uzavřenou dohodou o provedení práce.