Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Finanční vzdělávání má zelenou, šíří se i mezi romskou mládeží

aktualizováno 
Finančně negramotní klienti představují pro banky i nebankovní společnosti velké riziko. Dle jejich zkušeností se především z řad těchto klientů rekrutují lidé, kteří mají problémy se splácením úvěrů. Zároveň s nimi mají zaměstnanci finančních ústavů mnohem více práce než s klienty, kteří se ve financích lépe orientují.

Školení lektorů projektu Abeceda rodinných financí v pilotním roce 2010. | foto: Archiv Abeceda rodinných financí

"Člověk, který má alespoň základní znalosti finanční problematiky, je pro banku, ale i nebankovní společnost rovnocennějším partnerem. Je mnohem snazší s ním jednat a nabídnout mu vhodný produkt," doplňuje Zuzana Kortusová, manažerka projektu Abeceda rodinných financí, který má za cíl naučit širokou veřejnost orientovat se ve světě finančních produktů.

Partneři projektu

 • Finanční arbitr ČR
 • Sdružení českých spotřebitelů
 • Britská obchodní komora ČR
 • Provident Financial - donátor grantového řízení

Zadavatelem projektu je úvěrová společnost Provident Financial. Projekt cílí na neziskové, rozpočtové či příspěvkové organizace, ale i školy či různá zájmová sdružení.

"Mohou to být například poskytovatelé sociálních služeb, nízkoprahová zařízení, úřady práce, občanské poradny, mateřská centra či kluby důchodců," doplňuje Zuzana Kortusová.

Záběr účastníků vzdělávání je opravdu široký. Od studentů středních škol či romské mládeže z nízkoprahových zařízení, přes rodiče na rodičovské dovolené nebo matky s dětmi z azylových domů až po seniory či handicapované občany.

Výše grantu

Výše grantu na organizaci je vždy na jeden rok. Organizace žádají o částku podle toho, kolik účastníků chtějí samy proškolit:

 • 40 tisíc korun na min. 75 účastníků
 • 20 tisíc korun na min. 30 účastníků

Organizace získá 80 procent výše grantu po úspěšném ukočení školení lektora. Dalších 20 procent dostane po absolvování seminářů.

V roce 2010 bylo rozděleno 160 tisíc korun. V roce 2011 tvoří celkovou výši grantu půl milionu korun.

Princip finančního vzdělávání české populace je jednoduchý. Organizace napíše žádost o grant, ve které popíše cílovou skupinu lidí, na kterou se při proškolování zaměří, včetně oblastí, ve kterých je chce vzdělávat.

Dále určí lektora a pokud bude vybrána, absolvuje lektor třídenní intenzivní bezplatné školení pořádané týmem projektu. Poté následuje již to hlavní - finanční vzdělávání veřejnosti. Lektoři musí každé skupině, která se ho účastní, věnovat minimálně 16 hodin.

Po ukončení seminářů má lektor povinnost tým projektu informovat o průběhu vzdělávání, včetně zaslání fotografií a zpětné vazby od účastníků.

Projekt odstartoval loni na podzim, granty získalo osm organizací (např. společnost Maják z Liberce, Dům dětí a mládeže z Prahy 3 - Ulita, Azylový dům pro ženy ze Vsetína, Farní Charita Lovosice, Sdružení Romano Jasnica). Osm lektorů dále proškolilo 231 účastníků finančního vzdělávání z rozličných cílových skupin (např. romská mládež v nízkoprahovém zařízení, studenti 3. a 4. ročníku střední školy, klienti úřadu práce i azylového domu).

S obsahem proškolovaných témat se ve svém životě setká každý člověk. Úkolem lektorů je při jejich probírání ke každé skupině přistupovat se zřetelem na její složení. Například při proškolování mladých lidí, kteří ještě nemají vlastní příjmy, musí lektor vzít v potaz jejich možnosti a dosavadní znalosti. "Lektorům se osvědčují různé tabulky, praktické příklady či názorné tematické hry, na kterých demonstrují skutečný život ve světě financí. Základem je naučit je sestavit si vlastní rodinný rozpočet, zohlednit příjmy a výdaje a na základě toho poznat i nástrahy zadlužování," říká Zuzana Kortusová. 

Témata vzdělávání

 • Rodinný rozpočet
  Potřeba vedení rodinného rozpočtu, jeho sestavení a finanční produkty s rozpočtem spojené, principy zodpovědného rozpočtu.
 • Finance v pracovně právních vztazích
  Práva a povinnosti v pracovně právních vztazích, odměňování, pracovní smlouva, co dělat při ztrátě zaměstnání.
 • Podepsat můžeš, přečíst musíš
  Základní pravidla závazkových vztahů a typové smlouvy, doporučené postupy při uzavírání smluv, praktické aspekty zákona o spotřebitelském úvěru, důsledky nesplnění smluvních povinností.
 • Finanční produkty a služby
  Finanční produkty používané v běžném životě, spoření, investice, úvěry, pojištění.
 • Zodpovědné zadlužování
  Základní principy zodpovědného zadlužení, předcházení předlužení, kritické životní události, informace o pravidlech výběru produktu a výběru věřitele.

Podle zkušeností lektorů z již proběhlých seminářů jsou mladí lidé náchylní k tomu "naletět" různým na první pohled výhodným nabídkám produktů.

Jiný přístup a obsah finančního vzdělávání je nutné volit také pro klienty azylových domů, kteří se pohybují na hranici životního minima a řeší problémy související s poklesem příjmu, zadlužením a dokonce i exekučním řízením.

Školicí místnost při semináři v azylovém domě.

Školicí místnost při semináři v azylovém domě.

V současné době tým projektu Abeceda rodinných financí společně s partnery projektu vybírá z dvaatřiceti došlých žádostí o grant na finanční vzdělávání široké veřejnosti z celé České republiky konečných 15 organizací. Ještě tento měsíc proběhne školení nových lektorů, kteří budou mít zhruba půl roku na vzdělávání zhruba tisícovky lidí.

Opět budou mezi proškolovanými osobami lidé z různých sociálních skupin - např. osoby pocházející ze znevýhodněného prostředí, pracovníci obecních úřadů, senioři, zdravotně postižení, učitelé středních škol, romská mládež či rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené.
Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Vyznáte se v reklamacích? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Pokud krátce po nákupu zjistíme, že náš nový fén, vysavač či rádio fungují s poruchami nebo nefungují vůbec, máme jako...

Další nabídka

Kurzy.cz

Posilující koruna znehodnocuje devizové rezervy. Silnějšímu kurzu brání spekulan...
Posilující koruna znehodnocuje devizové rezervy. Silnějšímu kurzu brání spekulan...

„Navyšování úrokových sazeb a dobré výsledky tuzemského hospodářství posilují kurz koruny. Koruna je však po devizových... celý článekNajdete na iDNES.cz