Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firemní počítač může být důvodem k vyhazovu

aktualizováno 
Osvícený šéf nezačne rozdávat sankce, když zjistí, že jste za den poslali i několik soukromých e-mailů (a zjistit to může). Nikdo vám nebude tolerovat hodiny strávené s kamarády na ICQ.

Pražský Dopravní podnik (DP) si koncem loňského roku objednal rozsáhlý audit. Nechal zkontrolovat více než tři tisíce firemních počítačů, respektive to, co na nich zaměstnanci dělají. "Na základě zjištění auditu se okamžitě vedení podniku dohodlo se 44 lidmi na zrušení pracovního poměru," potvrdil mluvčí DP Ondřej Pečený. Důvod? Hraní her a surfování po internetu v pracovní době.

Existují i méně zjevná porušení pracovní kázně
Smíte dostat výpověď třeba za to, že si vyřídíte v pracovní době a z pracovního počítače soukromou mailovou korespondenci? A má vůbec zaměstnavatel nárok vás "špehovat"? Kam až smí zajít?

Účinná obrana - blokování
Každá firma má vlastní pravidla pro využití počítačů a elektronickou komunikaci. Stojí za to se s nimi při nástupu do práce seznámit. Obecně platné způsoby sankcí za porušení interních předpisů však neexistují. Každý šéf řeší konkrétně případ od případu. Některé přečiny jsou zjevné a snadno prokazatelné. Je-li například zakázáno používat programy typu ICQ či Skype a vy zákaz porušíte, nesmíte se pak postihu divit.

Osvícený šéf nezačne rozdávat sankce, když zjistí, že jste za den poslali i několik soukromých mailů (a zjistit to může). Nikdo vám nebude tolerovat hodiny strávené s kamarády na ICQ. Aby vás před podobným pokušením uchránily, mají mnohé firmy nastavená různá omezení. Například ICQ vám vůbec nepůjde stáhnout. Nainstalovat vám jej případně mohou pouze firemní správci sítě s výslovným svolením vašeho nadřízeného.

Pro podniky znamenají obdobná opatření hned dvojí jištění. Neumožňují pracovníkům zabíjet čas chatováním, ale zároveň chrání vlastní síť před napadením zvenčí. Některé firmy navíc blokují nejen jednotlivé programy, ale i přístup na konkrétní například pornografické stránky. Na nepovolenou stránku se sice nedostanete, ale přesto pozor: při podobném auditu, jaký proběhl v Dopravním podniku, bude možné zjistit, že jste se o to pokoušeli.

Komu píšete tak často?
Pokud si myslíte, že aspoň soukromé e-maily si v pracovní době můžete posílat beze strachu a nikdo na to nepřijde, rychle změňte názor. "Obecně zaměstnavatel není oprávněn kontrolovat obsah e-mailů posílaných jeho zaměstnanci, ale smí kontrolovat adresáty odesílaných zpráv," vysvětluje advokát Daniel Zejda. "Pokud tedy nadřízený zjistí, že zaměstnanec v rámci pracovní doby místo výkonu práce ve větším rozsahu komunikuje se subjekty, které zjevně nesouvisí s výkonem jeho práce, může tato situace skutečně vést až k ukončení pracovního poměru za strany zaměstnavatele," dodává právník.

Autoři: ,Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Na trhu práce chybí tisíce řemeslníků, odráží se to už ve mzdách

Ilustrační snímek

Rčení, že řemeslo má zlaté dno, je v současné době pravdivější než kdykoliv předtím. Je nouze o pracovníky a firmy za...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Kurzy.cz Podle výpočetního modelu společnosti Fundstrat náklady na těžbu bitcoinů aktuálně dosáhly tzv. break even pointu, když ...

Najdete na iDNES.cz