Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firemní technologie používané zaměstnanci nejsou žádný zázrak, míní Češi

aktualizováno 
Chytré mobilní telefony, počítače, tablety a další technologické vymoženosti stále více vstupují do pracovního života. Přesto si většina zaměstnanců myslí, že firmy v nich mají rezervy.

Průzkumu se letos v březnu zúčastnilo jen v Česku na 501 pracovníků zdejších malých a středních podniků. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Deset let starý počítač, zastaralý operační systém, předpotopní programy po lhůtě vývojářské podpory, jako firemní telefon 10 let stará „hloupá“ nokia. Podobný obrázek přiznává značná část českých zaměstnanců. Podle průzkumu agentury Ipsos Mori pro společnost Microsoft 35 procent českých zaměstnanců uvedlo, že má doma lepší počítač než v práci. Jen necelá třetina to vnímá obráceně.

Může se hodit

Buďte úspěšní! Najděte si práci, která Vás bude bavit na jobDNES.cz.

Chcete uspět na trhu práce? Vygenerujte si zdarma profesionální CV.

„Osobně vidím problém spíš v kvalitě zabezpečení. Tam řada firem včetně těch velkých pokulhává. Osobně jsem prošel řadou společností, ale zejména z oblasti IT, tam byla technická vybavenost dobrá. Měly dokonce lepší technologie, než které jsem měl doma. Mimo IT to ale asi bude jiné,“ popisuje osmadvacetiletý Michal z Prahy své zkušenosti.

Právě IT firmy tvoří specifickou skupinu, která zaměstnance láká na technologie, jejich úroveň je tudíž vyšší než jinde.

„Vyšší spokojenost bude v informačních technologiích nebo technických oborech, ale podle našich zkušeností jde zejména o faktor očekávání a reality. A očekávání bude logicky vyšší u technicky zaměřených oborů,“ shrnuje Luděk Kantor, konzultant z personální společnosti Randstad.

IT v zaměstnání

INFOGRAFIKA: IT v zaměstnání

Podle průzkumu si lidé zejména stěžují na to, že pracovní počítače jsou pět až deset let staré, operační systém je na tom podobně a firma svým lidem neposkytuje chytré telefony a tablety.

„Spíš než na hardware si stěžují na interní software, buď jeho zastaralost, či přímo absenci. Reporty se pak dělají v excelovských tabulkách a logistika se vede v zastaralém skladovém systému,“ všímá si personalista Kantor.

„Tržby malých a středních firem, které umějí používat nové technologie, rostly v posledních třech letech o 15 procent rychleji než ostatní. To je obrovský rozdíl. Na pomalých starých zařízeních, která neumožňují moderní formy spolupráce, lze jen těžko udělat díru do světa,“ glosoval výsledky průzkumu Martin Tolar, ředitel pro malé a střední podniky společnosti Microsoft.

Ze studie rovněž vyplynulo, že tuzemští zaměstnanci postrádají možnost pracovat v zaměstnání na vlastních zařízeních. Svým lidem to umožňuje a jasná pravidla na to má jen asi pětina firem. V Evropě tuto možnost přitom nabízí přes 40 procent podniků, velkorysejší podmínky však panují také v ostatních zemích střední a východní Evropy.

Problém je zejména v nastavení kompatibility a bezpečnosti. Podle Lukáše Křováka, manažera divize Windows z Microsoftu, je totiž benevolence k práci na vlastních zařízeních v zaměstnání bez jasných pravidel bezpečnostní časovaná bomba.

Firmy proto raději takovou práci neumožňují vůbec. „V Česku je stále spíš výjimkou, nejčastější je u mobilních telefonů. To, že zaměstnanec dá přednost svému telefonu, na který je zvyklý nebo který je na lepší úrovni než ten, který dostane od zaměstnavatele, není neobvyklé,“ dodává Kantor z personální společnosti Randstad.

Přitom i podle studie Randstadu čeští zaměstnanci připouštějí, že technologie mají na jejich práci zásadní vliv. Myslí si to přes 71 procent mužů, což je i na evropské poměry vysoké číslo. Je to více než třeba u Němců či Francouzů.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Kurzy.cz Podle výpočetního modelu společnosti Fundstrat náklady na těžbu bitcoinů aktuálně dosáhly tzv. break even pointu, když ...

Grafton Recruitment Praha
HR ADMINISTRATIVA S NĚMČINOU

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz