Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firemní večírek ukáže, co jste zač

  10:00aktualizováno  10:00
Vánoční firemní večírek může být příležitostí, jak POMOCI SVÉ KARIÉŘE. Nebo si ji také pokazit. Alkohol k oslavám patří, ale pod jeho vlivem můžete udělat něco, co vás bude mrzet.

Předvánoční setkání s kolegy a nadřízenými by vás mělo přinejmenším donutit zopakovat si pravidla slušného chování a s předstihem prohlédnout kritickým okem svátečnější oděv. A nezáleží na tom, jestli firemní večírek proběhne v restauraci, v hotelu nebo na parníku. Předvánoční období je svou mírumilovností stvořené k tomu, aby se nevtíravým způsobem utužily vztahy nejen mezi zaměstnanci, ale třeba i s obchodními partnery.

Je také příležitostí, při níž se zaměstnanci větších firem seznámí s kolegy, s nimiž běžně nepřicházejí do styku. Nadřízení zase během neformálních rozhovorů mají možnost zhodnotit náladu ve firmě. Pokud v ní panují dobré, otevřené vztahy, atmosféra na večírku bude jistě bezproblémová. Horší je to tam, kde vévodí napětí a nedořešené konflikty. Udělat chybu je pak velice snadné.

Jednejte střízlivě

NENECHTE SI UJÍT
Kalendář (c) profimedia.cz/corbis
Kdy naposled můžete zaplatit účty v tomto roce?
Blíží se konec roku a s ním i poslední možnost zaplatit všechny složenky, spoření, nebo pojištění. Rozhodně není dobré nechávat platby na poslední chvíli.

Kapři, prodej kaprů
Kapra netrapte, není to hračka
Kapr nepatří do vany ani zpátky do řeky či do rybníka. Takové je doporučení veterinářů pro všechny, kteří si chtějí koupit pro vánoční hostinu živou rybu.

Generální ředitel jedné firmy se na večírku čistě konverzačně zeptal zaměstnance, jak se mu daří. Asi nejlepší by bylo, kdyby pracovník na otázku odpověděl: Děkuji, dobře. Jenže on, již trochu povzbuzen alkoholem, to pochopil jako možnost postěžovat si na poměry ve firmě. Když se po pochybách o schopnostech svého přímého nadřízeného dostal k nespravedlnosti při odměňování, řediteli došla trpělivost a monolog důrazně ukončil.

Po Vánocích si zaměstnance jeho nadřízený pozval na kobereček a hezky od plic mu vynadal. Tohle dopadlo ještě dobře. Každý, kdo se pokusí na vánočním večírku vyřešit křivdy a konflikty, které se nakupily za celý rok, riskuje místo. Chytřejší je si na večírku připravit vhodnou půdu pro další jednání. Zaměstnavatelé ocení přátelskou povahu, milý přístup, umění naslouchat a seriózní vystupování. Tohle vše můžete na večírku předvést.

Umíte se chovat?

V případě, že večírek probíhá ve slavnostnějším duchu je vhodné, aby zaměstnanci přišli přiměřeně svátečně oblečeni. Důležité je přijít včas, v případě absence se omluvit. Chování ke kolegům i nadřízeným by mělo být vždy zdvořilé. Mladší nebo podřízený kolega pouští do dveří první staršího, ženu nebo nadřízeného. Ale pozor - do restaurace vchází vždy jako první muž. Při představování nezapomeňte na podání ruky. Platí, že nadřízený nabízí ruku podřízenému, kolegyně kolegovi. Při pozdravu podřízený zdraví první nadřízeného.

Pokud si už dlouho chcete s někým tykat, je firemní večírek ideální příležitostí. S myšlenkou "jsem žena, nabízím tykání" se rozhodla jedna mladá sekretářka nabídnout tykání svému stejně starému šéfovi. Neurazil se, tykání přijal, ale překvapila ho její troufalost. Žena muži nebo starší mladšímu může nabídnout tykání, pokud jsou zhruba na stejných pozicích. Jinak nadřízený nabízí tykání podřízenému. Pokud nechcete tykání přijmout, nabídku můžete zdvořile odmítnout. Podlehnout neformální atmosféře večírku je skvělé, ovšem s mírou. Rozhodně by se nemělo stát nic, čím by se kolegové bavili ještě do příštího večírku.


Jaký význam pro vás mají firemní večírky?

Kvůli alkoholu můžete dostat výpověď.

Poznám více ostatní zaměstnance: 41 %
Je to formální záležitost: 25 %
Upevní se vztahy mezi kolegy: 20 %
Dobře se pobavíme: 10 %
Účast na nich může zlepšit kariéru: 4 %

Hlasovalo 220 lidí.

Zdroj: jobs.cz

Co si myslíte vy o firemních večírcích? Jaké s nimi máte zkušenosti? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Kurzy.cz Ve stejné chvíli, kdy čínský prezident Si Ťin-pching odhaloval dalekosáhlou reformu diplomacie pro lepší distribuci čín...

Grafton Recruitment Praha
Junior Web Developer

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz