Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firemní večírek ukáže, co jste zač

  10:00aktualizováno  10:00
Vánoční firemní večírek může být příležitostí, jak POMOCI SVÉ KARIÉŘE. Nebo si ji také pokazit. Alkohol k oslavám patří, ale pod jeho vlivem můžete udělat něco, co vás bude mrzet.

Předvánoční setkání s kolegy a nadřízenými by vás mělo přinejmenším donutit zopakovat si pravidla slušného chování a s předstihem prohlédnout kritickým okem svátečnější oděv. A nezáleží na tom, jestli firemní večírek proběhne v restauraci, v hotelu nebo na parníku. Předvánoční období je svou mírumilovností stvořené k tomu, aby se nevtíravým způsobem utužily vztahy nejen mezi zaměstnanci, ale třeba i s obchodními partnery.

Je také příležitostí, při níž se zaměstnanci větších firem seznámí s kolegy, s nimiž běžně nepřicházejí do styku. Nadřízení zase během neformálních rozhovorů mají možnost zhodnotit náladu ve firmě. Pokud v ní panují dobré, otevřené vztahy, atmosféra na večírku bude jistě bezproblémová. Horší je to tam, kde vévodí napětí a nedořešené konflikty. Udělat chybu je pak velice snadné.

Jednejte střízlivě

NENECHTE SI UJÍT
Kalendář (c) profimedia.cz/corbis
Kdy naposled můžete zaplatit účty v tomto roce?
Blíží se konec roku a s ním i poslední možnost zaplatit všechny složenky, spoření, nebo pojištění. Rozhodně není dobré nechávat platby na poslední chvíli.

Kapři, prodej kaprů
Kapra netrapte, není to hračka
Kapr nepatří do vany ani zpátky do řeky či do rybníka. Takové je doporučení veterinářů pro všechny, kteří si chtějí koupit pro vánoční hostinu živou rybu.

Generální ředitel jedné firmy se na večírku čistě konverzačně zeptal zaměstnance, jak se mu daří. Asi nejlepší by bylo, kdyby pracovník na otázku odpověděl: Děkuji, dobře. Jenže on, již trochu povzbuzen alkoholem, to pochopil jako možnost postěžovat si na poměry ve firmě. Když se po pochybách o schopnostech svého přímého nadřízeného dostal k nespravedlnosti při odměňování, řediteli došla trpělivost a monolog důrazně ukončil.

Po Vánocích si zaměstnance jeho nadřízený pozval na kobereček a hezky od plic mu vynadal. Tohle dopadlo ještě dobře. Každý, kdo se pokusí na vánočním večírku vyřešit křivdy a konflikty, které se nakupily za celý rok, riskuje místo. Chytřejší je si na večírku připravit vhodnou půdu pro další jednání. Zaměstnavatelé ocení přátelskou povahu, milý přístup, umění naslouchat a seriózní vystupování. Tohle vše můžete na večírku předvést.

Umíte se chovat?

V případě, že večírek probíhá ve slavnostnějším duchu je vhodné, aby zaměstnanci přišli přiměřeně svátečně oblečeni. Důležité je přijít včas, v případě absence se omluvit. Chování ke kolegům i nadřízeným by mělo být vždy zdvořilé. Mladší nebo podřízený kolega pouští do dveří první staršího, ženu nebo nadřízeného. Ale pozor - do restaurace vchází vždy jako první muž. Při představování nezapomeňte na podání ruky. Platí, že nadřízený nabízí ruku podřízenému, kolegyně kolegovi. Při pozdravu podřízený zdraví první nadřízeného.

Pokud si už dlouho chcete s někým tykat, je firemní večírek ideální příležitostí. S myšlenkou "jsem žena, nabízím tykání" se rozhodla jedna mladá sekretářka nabídnout tykání svému stejně starému šéfovi. Neurazil se, tykání přijal, ale překvapila ho její troufalost. Žena muži nebo starší mladšímu může nabídnout tykání, pokud jsou zhruba na stejných pozicích. Jinak nadřízený nabízí tykání podřízenému. Pokud nechcete tykání přijmout, nabídku můžete zdvořile odmítnout. Podlehnout neformální atmosféře večírku je skvělé, ovšem s mírou. Rozhodně by se nemělo stát nic, čím by se kolegové bavili ještě do příštího večírku.


Jaký význam pro vás mají firemní večírky?

Kvůli alkoholu můžete dostat výpověď.

Poznám více ostatní zaměstnance: 41 %
Je to formální záležitost: 25 %
Upevní se vztahy mezi kolegy: 20 %
Dobře se pobavíme: 10 %
Účast na nich může zlepšit kariéru: 4 %

Hlasovalo 220 lidí.

Zdroj: jobs.cz

Co si myslíte vy o firemních večírcích? Jaké s nimi máte zkušenosti? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Pět kroků ke změně: kouč radí, jak začít uskutečňovat cíle

Ilustrační snímek

Změna je život, říká se. Ve skutečnosti je změna velkým náporem na mozek, který dává přednost stabilitě a co nejmenšímu...

Schichtové: Jak jejich slavné mýdlo s jelenem proslavilo Ústí v Evropě

Dobové reklamní panely kosmetické značky Elida z ústecké společnosti Schicht

Vybudovali obrovský podnik, zaměstnávali tisíce lidí. Chtěli konkurovat Škodě a Tatře. Jenže podobně jako u jiných...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Kurzy.cz Obchodování kryptoměn je brzdou mainstreamového přijetí blockchainové technologie. Shodli se na tom jednomyslně účastní...

Najdete na iDNES.cz